Szczegółowe zasady ustalania opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, zwalnianie z tych opłat, tryb i sposób ich pobierania oraz ustalanie kosztów utrzymania w domach pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 23 kwietnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, zwalniania z tych opłat, trybu i sposobu ich pobierania oraz ustalania kosztów utrzymania w domach pomocy społecznej.

Na podstawie art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265, z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej prowadzonym przez wojewodę lub na jego zlecenie, zwaną dalej "opłatą za pobyt w domu", ustala się w drodze decyzji na podstawie przedłożonych zaświadczeń stwierdzających wysokość dochodu osoby kierowanej, a także osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, zwanej dalej "mieszkańcem domu", rodziny lub przedstawicieli ustawowych zobowiązanych do opłaty za pobyt w domu.
§  2.
1.
Osoba kierowana do domu pomocy społecznej, zwanego dalej "domem", mieszkaniec domu, rodzina lub przedstawiciele ustawowi zobowiązani do opłaty za pobyt w domu mogą na swój wniosek być częściowo lub całkowicie zwolnieni z tej opłaty, jeżeli:
1)
ponoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu, ośrodku wsparcia lub w zakładzie opiekuńczym,
2)
występują uzasadnione okoliczności, a zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć w rodzinie, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych,
3)
małżonkowie utrzymują się z jednego świadczenia, a jedno z nich kierowane jest lub przebywa w domu,
4)
osoby spokrewnione utrzymują się z jednego świadczenia, a jedna z nich kierowana jest lub przebywa w domu.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić również w przypadku, gdy osoba zobowiązana do ponoszenia opłaty za pobyt w domu jest w ciąży lub samotnie wychowuje dzieci.
3.
Mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej zwalnia się częściowo z opłaty za pobyt w domu poprzez pomniejszenie dochodu stanowiącego podstawę ustalenia opłaty o kwotę otrzymywaną w warsztacie terapii zajęciowej lub o wynagrodzenie uzyskane za tę pracę.
4.
Decyzję o częściowym lub całkowitym zwolnieniu z opłaty za pobyt w domu wydaje się na okres nie dłuższy niż 1 rok.
§  3.
1.
Osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty za pobyt w domu wpłacają tę opłatę na konto lub do kasy domu do 15 dnia każdego miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Opłatę za pobyt w domu potrąca:
1)
z emerytury lub renty - właściwy organ emerytalno-rentowy, zgodnie z odrębnymi przepisami,
2)
z zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej - ośrodek pomocy społecznej, który dokonuje wypłaty tego zasiłku lub renty socjalnej.
3.
Osobom nowo przyjętym do domu do końca roku kalendarzowego świadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 2, wypłaca ośrodek pomocy społecznej, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby, po dokonaniu potrąceń.
§  4.
1.
Opłatę za pobyt w domu, ponoszoną przez rodzinę lub przedstawicieli ustawowych, ustala się ponownie po upływie roku.
2.
Przed ustaleniem opłaty, o której mowa w ust. 1, ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny lub przedstawicieli ustawowych mieszkańca domu przeprowadza wywiad środowiskowy (rodzinny), chyba że przed przeprowadzeniem wywiadu rodzina lub przedstawiciele ustawowi poinformowali o zmianie swojej sytuacji osobistej lub materialnej.
§  5.
1.
Nie pobiera się opłaty za pobyt w domu:
1)
w całości za dni nieobecności mieszkańca w domu w wymiarze nie przekraczającym:
a)
30 dni w roku kalendarzowym,
b)
90 dni w roku kalendarzowym, jeśli jest on osobą niepełnoletnią z zaburzeniami psychicznymi i przebywał w domu rodzinnym,
2)
w części poniesionej na środki żywności, za dni nieobecności mieszkańca w domu w wymiarze przekraczającym 30 dni, a nie przekraczającym 60 dni w roku kalendarzowym.
2.
W przypadku gdy opłatę za pobyt w domu pobrano, jej zwrot za dni nieobecności, o których mowa w ust. 1, następuje pod warunkiem pisemnego poinformowania dyrektora domu przez mieszkańca domu lub jego przedstawiciela ustawowego o nieobecności co najmniej na 3 dni wcześniej, chyba że powiadomienie to było niemożliwe z powodów losowych, a fakt ten został udowodniony.
§  6.
Zwrot opłaty za pobyt w domu przysługujący z powodu nieobecności, o której mowa w § 5, następuje z rachunku dochodów jednostki budżetowej lub rachunku bieżącego zakładu budżetowego jako kwota nienależnie pobrana, w wysokości stanowiącej:
1)
iloczyn liczby dni nieobecności mieszkańca i 1/30 wniesionej za ten okres opłaty za pobyt w domu - w przypadkach, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
2)
iloczyn liczby dni, w których mieszkaniec był nieobecny, i kwoty odpowiadającej dziennym wydatkom poniesionym na środki żywności na jedną osobę w okresie nieobecności mieszkańca - w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2.
§  7.
1.
Do kosztu utrzymania mieszkańca w domu wlicza się wydatki na:
1)
wynagrodzenia pracowników wraz z pochodnymi, z wyjątkiem wynagrodzeń nauczycieli i pedagogów oraz lekarzy i pielęgniarek,
2)
środki żywności,
3)
leki, według odpłatności zgodnej z uprawnieniami mieszkańca,
4)
energię elektryczną, gazową i cieplną,
5)
materiały i wyposażenie, z wyłączeniem materiałów użytych do remontów lub w celu uruchomienia nowych miejsc,
6)
usługi materialne, z wyłączeniem remontów,
7)
usługi niematerialne,
8)
inne wydatki bieżące.
2.
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu w danym roku kalendarzowym ustala wojewoda na wniosek dyrektora domu, na podstawie średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w ubiegłym roku kalendarzowym, pomnożonego przez planowany w ustawie budżetowej na dany rok wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
3.
Miesięczny koszt utrzymania, o którym mowa w ust. 2, ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym nie później niż do dnia 31 marca danego roku.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.44.278

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, zwalnianie z tych opłat, tryb i sposób ich pobierania oraz ustalanie kosztów utrzymania w domach pomocy społecznej.
Data aktu: 23/04/1997
Data ogłoszenia: 12/05/1997
Data wejścia w życie: 27/05/1997