Organizacja kuratorium oświaty.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 12 lutego 1997 r.
w sprawie organizacji kuratorium oświaty.

Na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kuratorium oświaty, zwane dalej "kuratorium", jest państwową jednostką budżetową wchodzącą w skład rządowej administracji ogólnej w województwie, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna.
2.
Kuratorium jest aparatem pomocniczym kuratora oświaty, zwanego dalej "kuratorem", realizującym w szczególności zadania:
1)
wynikające ze sprawowania przez kuratora nadzoru pedagogicznego, według zasad określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496), zwanej dalej "ustawą", oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie,
2)
wynikające z pełnienia przez kuratora funkcji organu prowadzącego dla niektórych szkół i placówek, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek doskonalenia nauczycieli,
3)
wynikające z nadzoru nad działalnością innych szkół i placówek na terenie województwa, należącego do kompetencji wojewody, które zostały powierzone kuratorowi przez wojewodę w trybie określonym odrębnymi przepisami,
4)
w zakresie organizowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, określone w art. 31 pkt 4 ustawy,
5)
w zakresie obsługi administracyjnej wojewódzkiej rady oświatowej - jeśli zostanie utworzona.
3.
Pracą kuratorium kieruje kurator przy pomocy wicekuratora oraz dyrektorów podległych komórek organizacyjnych. W wypadkach uzasadnionych szczególnie dużą liczbą prowadzonych oraz nadzorowanych szkół i placówek, po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, może być powołany drugi wicekurator.
4.
Wicekurator wykonuje zadania w zakresie określonym przez kuratora.
5.
W przypadku gdy kurator nie może pełnić obowiązków służbowych, zakres zastępstwa wicekuratora rozciąga się na wszystkie zadania i kompetencje kuratora.
§  2.
1.
W kuratorium tworzy się wydziały oraz stanowiska pracy, uwzględniając:
1)
charakter zadań,
2)
wymagania praworządnego, skutecznego i ekonomicznego funkcjonowania kuratorium,
3)
potrzeby i warunki miejscowe.
2.
Wieloosobowe stanowiska pracy mogą nosić nazwę zespołów.
3.
W przypadkach uzasadnionych wymogami sprawnego działania w wydziałach mogą być tworzone wewnętrzne komórki organizacyjne - oddziały, w tym oddziały zamiejscowe.
4.
Oddziały zamiejscowe, o których mowa w ust. 3, mogą być tworzone tylko w wydziale powołanym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołami podstawowymi i przedszkolami. Oddziały te mogą obejmować jedną lub kilka gmin, przy czym ich siedzibę i zasięg terytorialny określa kurator.
5.
W kuratorium tworzy się stanowiska pracy:
1)
głównego księgowego,
2)
radcy prawnego,
3)
do spraw obronnych,

bezpośrednio podporządkowane kuratorowi.

6.
W kuratorium mogą być tworzone stanowiska kierownicze:
1)
dyrektorów wydziałów,
2)
zastępców dyrektorów wydziałów,
3)
kierowników oddziałów.
§  3.
Szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy kuratorium określa statut nadawany przez wojewodę po zasięgnięciu opinii Ministra Edukacji Narodowej.
§  4.
1.
Statut kuratorium określa:
1)
nazwę i siedzibę kuratorium,
2)
wykaz wydziałów łącznie z ich oddziałami oraz stanowisk pracy,
3)
zadania komórek organizacyjnych wymienionych w pkt 2,
4)
wykaz stanowisk kierowniczych w kuratorium,
5)
zasady bieżącego funkcjonowania i tryb pracy kuratorium,
6)
wykaz szkół i placówek prowadzonych przez kuratora oraz innych szkół i placówek, nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny,
7)
strukturę organizacyjną kuratorium, ze wskazaniem:
a)
podległości poszczególnych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy kuratorowi i wicekuratorowi,
b)
liczby nadzorowanych szkół i placówek oraz liczby pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych, przewidzianych do wykonywania zadań nadzoru pedagogicznego, z uwzględnieniem następujących średnich norm na 1 etat:
30 przedszkoli,
20 szkół podstawowych,
13 przedszkoli specjalnych, szkół specjalnych, szkół ponadpodstawowych lub innych placówek.
2.
W przypadku gdy średnia liczba szkół lub placówek przypadających na 1 etat przewyższa normy określone w ust. 1 pkt 7 lit. b), kolejny etat pracownika nadzoru pedagogicznego można utworzyć, jeżeli liczba szkół lub placówek przekraczająca wyżej wymienioną średnią normę wynosi co najmniej 1/3 tej normy.
3.
Wojewoda przesyła statut kuratorium Ministrowi Edukacji Narodowej.
4.
Zmiany statutu następują w trybie i na zasadach określonych dla jego nadania, z tym że zmiany wykazu szkół i placówek, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, nie wymagają opinii Ministra Edukacji Narodowej.
5.
Wojewoda może upoważnić kuratora oświaty do tworzenia i likwidowania określonych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy, z tym że tworzenie i likwidacja wydziałów wymaga zmiany statutu.
6.
Kuratorzy przesyłają do Ministra Edukacji Narodowej informacje, dotyczące każdorazowych zmian struktury organizacyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 7, a także - raz w roku szkolnym, do dnia 30 września każdego roku - zaktualizowany wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 6.
§  5.
Statut kuratorium podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
§  6.
Do czasu nadania kuratorium statutów według przepisów niniejszego rozporządzenia, kuratoria działają na postawie dotychczasowych statutów, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 1997 r.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 25 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 listopada 1991 r. w sprawie zasad organizacji kuratorium oświaty (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 31).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.18.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja kuratorium oświaty.
Data aktu: 12/02/1997
Data ogłoszenia: 28/02/1997
Data wejścia w życie: 15/03/1997