Określenie wzoru legitymacji służbowej i innych dokumentów funkcjonariusza Służby Więziennej, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 grudnia 1997 r.
w sprawie określenia wzoru legitymacji służbowej i innych dokumentów funkcjonariusza Służby Więziennej, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach.

Na podstawie art. 17 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283, Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 133, poz. 883) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Służby Więziennej,
2)
"legitymacja służbowa" - legitymację służbową funkcjonariusza Służby Więziennej.
§  2.
1.
Funkcjonariusz, na czas pełnienia służby, otrzymuje bezpośrednio po przyjęciu do służby legitymację służbową.
2.
Legitymacja służbowa zachowuje ważność przez okres dwóch lat, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 2 i 3.
3.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
upływu okresu ważności,
2)
zmiany miejsca pełnienia służby, stanowiska, stopnia, imienia i nazwiska,
3)
uszkodzenia, zniszczenia lub utraty.
§  3.
1.
Legitymacje służbowe wydaje:
1)
Dyrektor Generalny Służby Więziennej - funkcjonariuszom pełniącym służę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej, dyrektorom okręgowym Służby Więziennej, komendantom ośrodków szkolenia Służby Więziennej oraz komendantom ośrodków doskonalenia kadr Służby Więziennej podległych bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej,
2)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej, dyrektorom podległych zakładów karnych i aresztów śledczych oraz komendantom podległych ośrodków doskonalenia kadr Służby Więziennej,
3)
dyrektor zakładu karnego, aresztu śledczego, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległej jednostce organizacyjnej Służby Więziennej.
2.
Organy wymienione w ust. 1 są również właściwe do dokonywania wpisów w legitymacjach służbowych.
3.
Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić imiennie wyznaczonych funkcjonariuszy do wydawania oraz dokonywania wpisów w legitymacjach służbowych.
§  4.
1.
W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię funkcjonariusza w mundurze bez nakrycia głowy oraz wpisuje się: stanowisko, stopień, imię i nazwisko; wpisy potwierdza się za pomocą właściwych pieczęci urzędowych.
2.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić legitymację służbową w dniu zwolnienia ze służby właściwemu organowi, o którym mowa w § 3 ust. 1 lub 3.
2.
W razie zgonu funkcjonariusza, organ, o którym mowa w § 3 ust. 1 lub 3, występuje do członków jego rodziny o zwrot legitymacji.
§  6.
W razie utraty legitymacji służbowej, funkcjonariusz jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie organ, o którym mowa w § 3 ust. 1, który zarządza wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty legitymacji służbowej.
§  7.
Legitymacje służbowe wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą swą ważność i podlegają zwrotowi organom określonym w § 3 ust. 1 lub 3 z dniem 31 grudnia 1997 r.
§  8.
Wzór książki świadczeń lekarskich i książki zdrowia funkcjonariusza, organy właściwe do ich wydawania oraz zasady dokonywania w nich wpisów określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 października 1990 r. w sprawie rodzajów i wzorów legitymacji służbowych i innych dokumentów policjantów, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach (Dz. U. Nr 78, poz. 463, z 1993 r. Nr 113, poz. 498 i z 1995 r. Nr 132, poz. 651) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 sierpnia 1993 r. w sprawie książek zdrowia wydawanych osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 87, poz. 403).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

(pominięty)

Pierwsza strona legitymacji:

- legitymacja pokryta giloszem koloru szarogranatowego,

- orzeł w kolorze białym na czerwonym tle,

- napisy w kolorze czarnym.

Odwrotna strona legitymacji:

- gilosz jak na str. 1,

- hologram z oznaką Służby Więziennej,

- napisy w kolorze czarnym.

Uwaga:

Legitymacja jest dwustronnie laminowana folią plastikową.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.149.995

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru legitymacji służbowej i innych dokumentów funkcjonariusza Służby Więziennej, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach.
Data aktu: 08/12/1997
Data ogłoszenia: 13/12/1997
Data wejścia w życie: 13/12/1997