Ustalenie szczegółowego zakresu działania Ministra-członka Rady Ministrów Teresy Kamińskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 listopada 1997 r.
w sprawie ustalenia szczegółowego zakresu działania Ministra-członka Rady Ministrów Teresy Kamińskiej.

Na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister-członek Rady Ministrów Teresa Kamińska, zwany dalej "Ministrem", wykonuje zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów, zwłaszcza związane z inicjowaniem, programowaniem i koordynowaniem realizacji zadań administracji rządowej w zakresie reform społecznych w dziedzinie oświaty, kultury, zdrowia i pomocy społecznej, zwanych dalej "reformami społecznymi".
2.
Minister sprawuje nadzór nad działalnością Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 1997 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego (Dz. U. Nr 41, poz. 256).
§  2.
Do zakresu działania Ministra należy w szczególności:
1)
przygotowanie programów i harmonogramów prac nad reformami społecznymi,
2)
inicjowanie i koordynowanie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych niezbędnych do przeprowadzenia reform społecznych,
3)
koordynowanie:
a)
współdziałania organów administracji rządowej realizujących zadania w zakresie objętym reformami społecznymi,
b)
realizacji zadań określonych w rozporządzeniu z właściwymi organami administracji rządowej, w szczególności w ramach właściwego stałego komitetu Rady Ministrów,
c)
pomocy zagranicznej na rzecz reform społecznych,
4)
dokonywanie analiz i ocen rozwiązań prawnych z dziedziny reform społecznych,
5)
upowszechnianie problematyki reform społecznych,
6) 1
nadzorowanie prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Reform Społecznych powołanego w odrębnym trybie.
7) 2
(skreślony).
§  3.
1.
W toku realizacji zadań, o których mowa w § 1 i 2, Minister współdziała z właściwymi organami administracji rządowej, w szczególności z Ministrami: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Edukacji, Kultury i Sztuki, Pracy i Polityki Socjalnej, Sprawiedliwości oraz Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Minister podejmuje współpracę z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań.
3.
Minister może występować do właściwych organów i instytucji administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego zainteresowań, których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów i instytucji, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska.
§  4.
1.
Minister przedstawia Prezesowi Rady Ministrów analizy, oceny i wnioski, wiążące się z zakresem jego działania.
2.
Minister informuje Prezesa Rady Ministrów o wszystkich zagrożeniach realizacji zadań, o których mowa w § 1 i 2.
§  5.
Minister może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
§  6.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewniają Ministrowi: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej - w zakresie, o którym mowa w § 2, oraz Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej - w zakresie określonym w § 1 ust. 2.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lutego 1998 r. (Dz.U.98.25.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1998 r.
2 § 2 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 1998 r. (Dz.U.98.25.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.136.922

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie szczegółowego zakresu działania Ministra-członka Rady Ministrów Teresy Kamińskiej.
Data aktu: 07/11/1997
Data ogłoszenia: 08/11/1997
Data wejścia w życie: 08/11/1997