Szczegółowe zasady i tryb kierowania żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej do pracy na stanowiska pracy związane z obronnością kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 14 października 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej do pracy na stanowiska pracy związane z obronnością kraju.

Na podstawie art. 88 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, Nr 28, poz. 153, Nr 106, poz. 678, Nr 107, poz. 688, Nr 117, poz. 753 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pośrednictwo pracy wobec żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanych dalej "żołnierzami zwolnionymi z zawodowej służby wojskowej", na stanowiska pracy związane z obronnością kraju, o których mowa w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 1997 r. w sprawie określenia stanowisk pracy związanych z obronnością kraju (Dz. U. Nr 124, poz. 787), prowadzą:
1) 1
dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw pomocy rekonwersyjnej,
2) 2
dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, okręgów wojskowych i korpusów,
3)
szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych,
4)
wojskowi komendanci uzupełnień,

zwani dalej jednostkami prowadzącymi pośrednictwo pracy.

§  2.
1.
Zatrudnienie żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej na stanowisku pracy związanym z obronnością kraju może nastąpić na jego wniosek, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego według miejsca zamieszkania lub do innej jednostki prowadzącej pośrednictwo pracy.
2.
Jednostka prowadząca pośrednictwo pracy, uwzględniając charakter kwalifikacji posiadanych przez żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej oraz wymagania związane z zatrudnieniem na konkretnym stanowisku pracy, w okresie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinna przedstawić temu żołnierzowi propozycję zatrudnienia na stanowisku pracy związanych z obronnością kraju.
3.
W razie braku wolnych stanowisk pracy związanych z obronnością kraju jednostka prowadząca pośrednictwo pracy powiadamia o tym zainteresowanego.
§  3.
1. 3
Organy administracji rządowej oraz jednostki podległe, podporządkowane lub nadzorowane przez te organy, stowarzyszenia, organizacje społeczne, a także agencje i fundacje, których statuty przewidują działalność na rzecz obronności kraju, zawiadamiają dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw pomocy rekonwersyjnej o wolnych stanowiskach związanych z obronnością kraju oraz o jednostkach właściwych do podjęcia decyzji o zatrudnieniu.
2.
Podmioty, inne niż wymienione w ust. 1, o których mowa w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 1997 r. w sprawie określenia stanowisk pracy związanych z obronnością kraju, zawiadamiają wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu.
3.
Wzór zawiadomienia o wolnych stanowiskach pracy związanych z obronnością kraju określa załącznik do rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Nazwa jednostki organizacyjnej

...................................

(miejscowość i data)

...................................

(nazwa jednostki prowadzącej

pośrednictwo pracy)

Zawiadomienie

o wolnych stanowiskach pracy związanych z obronnością kraju

Lp. Rodzaj stanowiska pracy Proponowane wynagrodzenie Proponowany termin podjęcia pracy Wymagane kwalifikacje Uwagi
wykształcenie kwalifikacje zawodowe wymagania szczególne

...........................

(podpis)

1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.551) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
2 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.551) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.551) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.134.888

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb kierowania żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej do pracy na stanowiska pracy związane z obronnością kraju.
Data aktu: 14/10/1997
Data ogłoszenia: 30/10/1997
Data wejścia w życie: 14/11/1997