Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 września 1997 r.
w sprawie określenia sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Na podstawie art. 6 § 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Polskie wojskowe statki powietrzne oraz okręty wojenne wprowadzane na polski obszar celny bądź wyprowadzane z polskiego obszaru celnego w związku z wykonywaniem zadań służbowych nie wymagają przedstawienia organowi celnemu oraz nie podlegają kontroli celnej. Uznaje się jednocześnie, że w chwili wprowadzenia ich na polski obszar celny bądź wyprowadzenia z tego obszaru nadano im przeznaczenie celne.
2.
Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami na polski obszar celny wprowadzany jest bądź wyprowadzany jest z tego obszaru obcy wojskowy statek powietrzny lub okręt wojenny, odpowiednie organy wojskowe prowadzą ewidencję tych statków, a kontrola celna w takich wypadkach może być prowadzona jedynie na pisemne żądanie tych organów i z udziałem ich przedstawiciela.
§  2.
1.
Dowódca wojskowego statku powietrznego lub okrętu wojennego jest obowiązany, po przybyciu do portu, zawiadomić najbliższy organ celny o przywozie towarów, którym zgodnie z przepisami prawa celnego należy nadać przeznaczenie celne.
2.
Zawiadomienie organu celnego nie jest wymagane, jeżeli od przywożonych towarów nie pobiera się należności celnych lub podatkowych i nie stosuje się do tych towarów środków taryfowych, środków polityki handlowej albo ograniczeń lub zakazów określonych w przepisach odrębnych. W takim wypadku uważa się, że towary otrzymały właściwe dla nich przeznaczenie celne.
§  3.
1.
W wypadku przywozu na polski obszar celny okrętów wojennych, wojskowych statków powietrznych oraz wyposażenia i sprzętu przeznaczonego dla jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji, za równoznaczne z przedstawieniem tych towarów do kontroli celnej uważa się pisemne poinformowanie organu celnego o miejscu złożenia lub przechowywania tych towarów. Ponadto należy złożyć dokumenty niezbędne do nadania tym towarom przeznaczenia celnego.
2.
Jeżeli towary, o których mowa w ust. 1, złożono lub dostarczono do miejsca pozostającego pod wyłącznym zarządem organów wojskowych lub resortu spraw wewnętrznych i administracji, uważa się, że zostały one dostarczone do miejsca uznanego przez organ celny. W takim wypadku organ celny ograniczy czynności kontroli celnej do kontroli wymaganych dokumentów i ich autentyczności oraz może sprawdzić zamknięcia celne, jeżeli zostały nałożone.
§  4.
W wypadku wprowadzenia na polski obszar celny lub wyprowadzenia z polskiego obszaru celnego wyposażenia i sprzętu przywożonego przez zagranicznych uczestników ćwiczeń wojskowych lub innych podobnych ćwiczeń, organ celny ograniczy kontrolę celną do przyjęcia pisemnego wykazu ilości wyposażenia i sprzętu. Wykaz ten powinien być potwierdzony przez odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji.
§  5.
Organ celny odstąpi od czynności kontroli celnej, jeżeli przepisy odrębne tak stanowią bądź jeżeli zażądają tego, w formie pisemnej, odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji albo inne uprawnione organy.
§  6.
1.
Jeżeli organ celny poweźmie uzasadnione podejrzenie, że wprowadzenie towarów na polski obszar celny bądź ich wyprowadzenie z polskiego obszaru celnego następuje z naruszeniem przepisów prawa celnego, niezwłocznie, za pośrednictwem Prezesa Głównego Urzędu Ceł, zawiadomi odpowiednio Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wnioskując jednocześnie o wyrażenie zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej w niezbędnym zakresie.
2.
Brak odpowiedzi ze strony organu, o którym mowa w ust. 1, w ciągu 3 dni od dnia wysłania zawiadomienia będzie równoznaczne z odmową wyrażenia zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 Prezes Głównego Urzędu Ceł zawiadamia niezwłocznie Ministra Finansów o zaistniałej sytuacji.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.129.841

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Data aktu: 30/09/1997
Data ogłoszenia: 23/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998