Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 1997 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom transportu, spedycji i drogownictwa oraz gospodarki morskiej, którzy swą postawą szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju tych dziedzin gospodarki narodowej.
2.
Odznaka może być również nadawana:
1)
obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie transportu oraz spedycji i drogownictwa, a także gospodarki morskiej,
2)
innym osobom za zasługi związane z transportem, spedycją, drogownictwem i gospodarką morską.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej nadzorowanej lub bezpośrednio podległej Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej,
2)
ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewody.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w dziedzinie transportu, spedycji, drogownictwa lub gospodarki morskiej uzasadniających nadanie odznaki osobom wymienionym w § 2 oraz ich dane personalne.
3.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej najpóźniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 32 mm i jest wykonana z metalu w kolorze srebrnym. Na środku jest umieszczony zarys obszaru Polski wypełniony napisem "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RP". Na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA". Medal jest zawieszony na prostokątnej zawieszce o wymiarach 32 mm x 8 mm pokrytej w połowie białą, w połowie czerwoną emalią. Na środku zawieszki na czerwono emaliowanej tarczy jest umieszczony Orzeł w kolorze srebrnym według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60). Na odwrotnej stronie zawieszki jest umocowane zapięcie.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza uroczyście Minister Transportu i Gospodarki Morskiej lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  6.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  7.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  8.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu państwa w części dotyczącej Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

o nadanie odznaki

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.122.772

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 22/09/1997
Data ogłoszenia: 08/10/1997
Data wejścia w życie: 23/10/1997