Szczegółowe zasady przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej następujących wyróżnień:
1)
pochwały,
2)
nagrody pieniężnej lub rzeczowej,
3)
krótkoterminowego urlopu,
4)
przedterminowego nadania wyższego stopnia pożarniczego.
§  2.
1.
Wyróżnienia, o których mowa w § 1, mogą być przyznane strażakom spełniającym warunki określone odpowiednio w § 5-8.
2.
Wyróżnienia, o których mowa w § 1 pkt 1-3, przyznają przełożeni uprawnieni do mianowania (powołania) strażaków na stanowiska służbowe, zwani dalej "przełożonymi", z zastrzeżeniem ust. 3-5. Wyróżnienie, o którym mowa w § 1 pkt 4, jest przyznawane przez przełożonego uprawnionego do nadania danego stopnia.
3.
Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej wyróżnienie przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4.
Komendantowi i zastępcom komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, dyrektorowi i zastępcom dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantom wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej wyróżnienia przyznaje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
5.
Przełożeni mogą upoważnić kierowników podległych jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej do przyznawania wyróżnień w swoim imieniu strażakom tych jednostek.
§  3.
1.
Wyróżnień udziela się strażakom w sposób uroczysty.
2.
Udzielenie wyróżnienia ogłasza się w decyzji personalnej.
3.
Decyzja personalna powinna zawierać rodzaj wyróżnienia oraz uzasadnienie jego przyznania.
4.
Kopia decyzji personalnej powinna być umieszczona w aktach osobowych wyróżnionego.
§  4.
Strażakowi nie przyznaje się wyróżnienia:
1)
w czasie prowadzenia przeciwko niemu postępowania karnego lub dyscyplinarnego,
2)
przed zatarciem nałożonej kary dyscyplinarnej,
3)
w okresie próby, przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego lub warunkowym zawieszeniu wykonania kary.
§  5.
Pochwałę przyznaje się w formie pisemnej strażakowi, który wyróżnił się w wykonywaniu zadań służbowych.
§  6.
1.
Nagrodę pieniężną lub rzeczową przyznaje się strażakowi, który wykazał się szczególnymi osiągnięciami w służbie albo wykonał zadania w szczególnie trudnych warunkach lub wymagające znacznego nakładu pracy, albo dokonał czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze.
2.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, są przyznawane przez przełożonych z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka po uprzednim zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej działającej w danej jednostce organizacyjnej.
3.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, są przyznawane w granicach środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
4.
Wykaz nagród pieniężnych i rzeczowych przyznanych strażakom pełniącym służbę w danej jednostce organizacyjnej podaje się do wiadomości działającej w tej jednostce zakładowej organizacji związkowej.
§  7.
Krótkoterminowy urlop jest przyznawany w wymiarze do 7 dni w ciągu roku kalendarzowego w wypadkach, o których mowa w § 6 ust. 1, z własnej inicjatywy przełożonego lub na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka.
§  8.
Przedterminowe nadanie wyższego stopnia pożarniczego jest przyznawane przez przełożonego uprawnionego do nadania tego stopnia z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego, skierowany drogą służbową, strażakowi, który wykazał się wybitnymi osiągnięciami w służbie lub dokonał czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze.
§  9.
Wnioski o przyznanie wyróżnień określonych w § 6 ust. 2, § 7 i 8 powinny zawierać uzasadnienie wskazujące na wzorowe wykonywanie obowiązków przez strażaków, dzięki któremu zasługują na otrzymanie wyróżnienia.
§  10.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają uprawnień do przyznawania strażakom nagród w trybie i na zasadach wynikających z przepisów szczególnych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 kwietnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 41, poz. 183).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.109.711

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 29/08/1997
Data ogłoszenia: 18/09/1997
Data wejścia w życie: 03/10/1997