Szczegółowy tryb przekazywania mienia Skarbu Państwa Agencji Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowego trybu przekazywania mienia Skarbu Państwa Agencji Mienia Wojskowego.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przekazywania mienia, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509), zwanej dalej "ustawą", Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
1.
Upoważniony przez Ministra Obrony Narodowej organ wojskowy opracowuje plan przekazywania mienia Agencji, zwany dalej "planem", w terminie do dnia 31 maja roku poprzedzającego przekazanie.
2.
Plan powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej lub osoby prawnej przekazującej mienie,
2)
rodzaj, nazwę, indeks materiałowy, numer katalogowy, kategorię, ilość i miejsce przechowywania rzeczy ruchomych,
3)
określenie nieruchomości z podaniem oznaczeń z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz ewidencji gruntów i budynków,
4)
wartość mienia,
5)
dotychczasowy sposób wykorzystania mienia, a w odniesieniu do nieruchomości ponadto stan jej zagospodarowania oraz określenie osób, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe,
6)
okres, na który mogą być zawarte umowy określone w art. 21 i 22 ustawy,
7)
termin przekazania mienia,
8)
wysokość środków finansowych planowanych w roku zgłoszenia na utrzymanie mienia przewidywanego do przekazania w roku następnym,
9)
identyfikację szkód ekologicznych, które wymagają przeprowadzenia prac rekultywacyjnych,
10)
informacje o czynnościach określonych w art. 19 ust. 2 ustawy.
§  3.
1.
Organ wojskowy, o którym mowa w § 2 ust. 1, przedstawia Prezesowi Agencji plan w celu uzgodnienia zawartych w nim terminów przekazywania mienia oraz wysokości środków finansowych na utrzymanie mienia, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 8.
2.
Prezes Agencji przedstawia swoje stanowisko odnośnie do planu, w zakresie określonym w ust. 1, organowi wojskowemu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 15 dni od dnia jego otrzymania.
§  4.
1.
Organ wojskowy, o którym mowa w § 2 ust. 1, uwzględniając stanowisko Prezesa Agencji, przedstawia plan do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej lub upoważnionemu przez niego organowi wojskowemu, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego przekazanie.
2.
Zatwierdzony plan stanowi podstawę do podjęcia prac zapewniających przygotowanie mienia do przekazania, zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy, oraz do opracowania rocznego planu finansowego Agencji.
§  5.
1.
Minister Obrony Narodowej lub upoważniony przez niego organ wojskowy może dokonać korekty planu, jeżeli przemawiają za tym interes państwowy związany z obronnością kraju lub inne ważne względy publiczne albo ekonomiczne.
2.
Do korekty planu stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 2, § 3 i 4.
§  6.
Minister Obrony Narodowej lub upoważniony przez niego organ wojskowy, zarządzając, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy, przekazanie Agencji składników mienia ujętych w planie, określa w szczególności terminy sporządzenia protokołów zdawczo-odbiorczych, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, oraz wysokość dotacji, o której mowa w art. 27 ust. 2 ustawy.
§  7.
Protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, powinien zawierać w szczególności spis z natury przyjmowanego mienia, jego wartość oraz niezbędne informacje o jego stanie prawnym i techniczno-użytkowym, w tym informacje o rozmiarze szkód ekologicznych oraz szacunkowych kosztach rekultywacji środowiska.
§  8.
1.
Wartość mienia w protokole, o którym mowa w § 7, określają:
1)
właściwe organy wojskowe odpowiedzialne za prowadzenie gospodarki mieniem będącym w zarządzie lub użytkowaniu jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej,
2)
likwidator lub syndyk masy upadłościowej likwidowanej osoby prawnej, dla której organem założycielskim lub organem nadzoru był Minister Obrony Narodowej.
2.
Określenie wartości przekazywanych rzeczy ruchomych odbywa się według wartości księgowej netto albo według ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania, zależnie od tego, która z nich jest niższa, z uwzględnieniem zużycia fizycznego lub ekonomicznego wynikającego z postępu techniczno-ekonomicznego.
3.
Rzeczy ruchome po przekroczeniu obowiązujących norm eksploatacyjnych lub całkowicie zamortyzowane, przeznaczone do likwidacji lub wycofania z eksploatacji, wycenia się według szacunkowej wartości rynkowej netto.
4.
Wartość przekazywanych nieruchomości przyjmuje się jako równą:
1)
wartości ujętej w ewidencji rejonowego organu rządowej administracji ogólnej,
2)
wartości ujętej w ewidencji państwowych osób prawnych, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy, jeżeli grunty te stanowiły ich własność.
§  9.
Po otrzymaniu decyzji właściwego rejonowego organu rządowej administracji ogólnej, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy, Prezes Agencji lub upoważniona przez niego osoba występuje z wnioskiem do właściwego sądu rejonowego o dokonanie wpisu w dziale drugim księgi wieczystej przez wykreślenie wpisanego uprzednio organu reprezentującego Skarb Państwa i wpisanie w to miejsce Agencji.
§  10.
1.
Do przekazania mienia na podstawie umów, o których mowa w art. 21 i 22 ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy § 2-5 oraz 7 i 8.
2.
W umowach, o których mowa w ust. 1, określa się w szczególności:
1)
okres, na jaki przekazuje się mienie na przechowanie lub użycza Agencji,
2)
termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy,
3)
warunki finansowe związane z przechowaniem lub użyczeniem mienia,
4)
wykaz załączników do umowy.
3.
W wykazie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, umieszcza się protokół zdawczo-odbiorczy wymieniony w ust. 2 pkt 2 oraz, w miarę potrzeby, instrukcje dotyczące przechowywania mienia i zabiegów konserwacyjnych.
§  11.
Przekazanie Agencji akcji lub udziałów, o których mowa w art. 32 ustawy, oraz umów, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, odbywa się na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  12.
Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Skarbu Państwa, może zmienić w pierwszym roku obrotowym działalności Agencji terminy opracowania, uzgodnienia i zatwierdzenia planu, o których mowa odpowiednio w § 2 ust. 1, § 3 ust. 2 i § 4 ust. 1.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.100.620

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb przekazywania mienia Skarbu Państwa Agencji Mienia Wojskowego.
Data aktu: 05/08/1997
Data ogłoszenia: 26/08/1997
Data wejścia w życie: 10/09/1997