Określenie trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1995 r.
w sprawie określenia trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechne świadectwa udziałowe, zwane dalej "świadectwami", wydawane są osobom uprawnionym w punktach wydawania świadectw.
2.
Minister Przekształceń Własnościowych, najpóźniej na 4 tygodnie przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw, podaje do publicznej wiadomości, poprzez obwieszczenie co najmniej w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz obwieszczenia w punktach wydawania świadectw, wykaz punktów wydawania świadectw położonych w poszczególnych województwach.
3.
Odbioru świadectwa można dokonać w dowolnym punkcie wydawania świadectw znajdującym się na terenie województwa obejmującego gminę, w której osoba uprawniona jest zameldowana na pobyt stały.
§  2.
1.
Terenowe (wojewódzkie) banki danych, zaś dla gmin położonych na terenie województw nie posiadających terenowego (wojewódzkiego) banku danych - Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, do dnia 14 sierpnia 1995 r. sporządzają wydruki zawierające dane osób uprawnionych.
2.
Wydruki, o których mowa w ust. 1, zawierają następujące dane dotyczące osoby uprawnionej:
1)
nazwisko, imiona,
2)
imię ojca,
3)
serię i numer dowodu osobistego, organ wydający dowód osobisty,
4)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności PESEL,
5)
adres zameldowania na pobyt stały wraz z datą zameldowania.
3.
Upoważnieni przedstawiciele gmin dokonują odbioru wydruków, o których mowa w ust. 2, w ciągu tygodnia po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Gminy w okresie 8 tygodni od dnia odebrania wydruków, o których mowa w § 2 ust. 1, dokonują ich sprawdzenia. W tym czasie gminy co tydzień przekazują niezbędne zmiany i uzupełnienia odpowiednio do terenowego (wojewódzkiego) banku danych lub do Rządowego Centrum Informatycznego Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.
2.
Gminy na podstawie wydruków, o których mowa w § 2 ust. 1, sporządzają spisy osób uprawnionych i udostępniają je obywatelom najpóźniej z dniem rozpoczęcia wydawania świadectw. Wzór spisu określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Gmina, wydając decyzję uwzględniającą reklamację na nieprawidłowość sporządzenia spisów, niezwłocznie zawiadamia o dokonanej zmianie w spisie osób uprawnionych odpowiednio terenowy (wojewódzki) bank danych lub Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zgodnie z przepisami o ewidencji ludności.
4.
Gmina zawiadamia niezwłocznie o zmianach w spisie osób uprawnionych, wynikających ze zmian w ewidencji ludności, odpowiednio terenowy (wojewódzki) bank danych lub Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.
§  4.
1.
W ciągu 2 tygodni po upływie terminu, o którym mowa w § 3 ust. 1, a najpóźniej na 3 tygodnie przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw, terenowe (wojewódzkie) banki danych oraz Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności przekazują wydającemu świadectwo lub osobie przez niego wskazanej spisy osób uprawnionych sporządzone w formie elektronicznej.
2.
Spis osób uprawnionych sporządzony w formie elektronicznej zawiera następujące dane:
1)
nazwisko i pierwsze imię osoby uprawnionej,
2)
imię ojca,
3)
serię i numer dowodu osobistego,
4)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności PESEL,
5)
dwucyfrowy symbol terytorialny województwa określony przez Główny Urząd Statystyczny.
3.
W czasie przeznaczonym na wydawanie świadectw terenowe (wojewódzkie) banki danych oraz Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności co najmniej raz na 2 tygodnie przekazują wydającemu świadectwa lub osobie przez niego wskazanej informacje o zmianach w spisach osób uprawnionych, wynikające ze zmian w ewidencji ludności oraz z uwzględnienia reklamacji na nieprawidłowość sporządzenia spisów.
4.
Dane, o których mowa w ust. 2, można wykorzystać wyłącznie do celów wydawania świadectw.
5.
W terminie 3 miesięcy od zakończenia wydawania świadectw spisy osób uprawnionych, o których mowa w ust. 2, są kasowane komisyjnie, z udziałem przedstawicieli jednostek organizacyjnych określonych w § 2 ust. 1.
§  5.
1.
Każdej osobie uprawnionej wydawane jest jedno świadectwo.
2.
Odbioru świadectwa, z zastrzeżeniem ust. 3, osoba uprawniona dokonuje osobiście.
3.
Do odbioru świadectwa osoba uprawniona może upoważnić w formie pisemnej osobę pełnoletnią, zwaną dalej "upoważnionym". W upoważnieniu należy umieścić następujące dane upoważnionego: imię i nazwisko, serię i numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania na pobyt stały.
§  6.
1.
Wydanie świadectwa obejmuje dokonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenia przez wydającego świadectwo zgodności danych z dowodu osobistego osoby uprawnionej z danymi zawartymi w spisie osób uprawnionych,
2)
pobrania opłaty za świadectwo,
3)
oznaczenia dowodu osobistego osoby uprawnionej w sposób określony w odrębnych przepisach,
4)
potwierdzenia przez osobę uprawnioną otrzymania świadectwa przez złożenie czytelnego podpisu na pokwitowaniu odbioru świadectwa,
5)
wręczenia świadectwa osobie uprawnionej,
6)
zarejestrowania informacji o wydaniu osobie uprawnionej świadectwa.
2.
W przypadku odbioru świadectwa przez upoważnionego wydanie świadectwa obejmuje ponadto dokonanie następujących czynności:
1)
przedstawienia upoważnienia przez upoważnionego,
2)
sprawdzenia - przez wydającego świadectwo - danych zawartych w upoważnieniu z danymi z dowodu osobistego upoważnionego,
3)
odnotowania - przez wydającego świadectwo - na pokwitowaniu odbioru świadectwa danych z dowodu osobistego upoważnionego, o których mowa w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Osobie uprawnionej, która została umieszczona w spisie osób uprawnionych w wyniku wniesionej reklamacji, świadectwo wydaje się po upływie 4 tygodni od dnia wydania decyzji w sprawie dokonania zmian w spisie osób uprawnionych.
2.
Jeżeli opłata za świadectwo ulegnie zmianie, osoba uprawniona, o której mowa w ust. 1, wnosi opłatę obowiązującą w dniu złożenia reklamacji.
§  8.
1. 1
Wydawanie świadectw rozpoczyna się z dniem 22 listopada 1995 r.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, zakończenie wydawania świadectw następuje z upływem 12 miesięcy od terminu określonego w ust. 1.
3.
Termin zakończenia wydawania świadectw osobom, o których mowa w § 7 ust. 1, przedłuża się o 10 tygodni.
§  9.
Nadzór nad gminami i terenowymi (wojewódzkimi) bankami danych w zakresie sporządzania spisów, w tym w szczególności w zakresie terminowości ich wykonania, sprawują, na podstawie odrębnych przepisów, wojewodowie.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Spis osób uprawnionych do odebrania powszechnego świadectwa udziałowego

Miejscowość ...... Kod terytorialny ...... Gmina ......

Data opracowania ....... Numer strony ..........

Lp. Numer ewidencyjny Nazwisko, imiona Imię ojca Miejsce zamieszkania, ul., nr domu, nr lokalu Data zameldowania Seria, nr wystawca dokumentu tożsamości Uwagi
1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.123.597) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1995 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.92.455

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania.
Data aktu: 08/08/1995
Data ogłoszenia: 11/08/1995
Data wejścia w życie: 11/08/1995