Postępowanie przy dokonywaniu wypłat niektórych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 31 lipca 1995 r.
w sprawie postępowania przy dokonywaniu wypłat niektórych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku o wypłatę świadczeń pracowniczych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435), zwanej dalej "ustawą", sprawdza wniosek pod względem jego zgodności z przepisami ustawy.
2.
Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy wypłaca wnioskodawcy świadczenia pracownicze objęte wnioskiem w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
2.
O dacie, sposobie i kwocie wypłaty dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy zawiadamia na piśmie wnioskodawcę oraz podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 i z 1995 r. Nr 87, poz. 435), jeżeli zachodzą okoliczności umożliwiające dochodzenie zwrotu wypłaconych świadczeń.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 sierpnia 1995 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór wniosku

Imię i nazwisko wnioskodawcy ..................

............................ (miejscowość, data)

Adres

........................... Dyrektor

Wojewódzkiego Urzędu

Pracy

w...............*)

WNIOSEK O WYPŁATĘ ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r.

o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie

niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435) wnoszę

o wypłatę świadczeń pracowniczych ze środków Funduszu

Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości

...........................

(podać łączną kwotę)

Lp. Rodzaj świadczenia Kwota należności głównej1) Data powstania uprawnienia2) Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w kwartale w którym świadczenie było wymagalne3) Współczynnik

waloryzacji w %

(3:5)x100

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym następuje wypłata z FGŚP3)4) Kwota przyznanego świadczenia z FGŚP5)
1 2 3 4 5 6 7 8
jednorazowe odszkodowanie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
Wynagrodzenie za pracę
Wynagrodzenie za czas niezawinionego przestoju
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy, wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy
świadczenie wyrównawcze
zasiłek chorobowy finansowany ze

środków na wynagrodzenia

wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy
odszkodowanie, o którym mowa w art. 361 Kodeksu pracy
odprawa pieniężna przysługująca w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy
odszkodowanie, o którym mowa w art. 7a ustawy o gzp6)
Razem
*)Właściwy ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy. Zatwierdzono do wypłaty z FGŚP na sumę zł .........

(słownie ..... ............. złotych) data .............. Główny Księgowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy

............ Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy ............

Potrącenie Kwota do wypłaty netto

8-(9+10)

Data wypłaty i podpis uprawnionego Uwagi
Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych alimenty
9 10 11 12 13

Podpis osoby uprawnionej

........................

Załączniki:

1) dokumenty określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 87, poz. 435),

2) oświadczenie wnioskodawcy o zobowiązaniach alimentacyjnych,

3) dokumenty stwierdzające, że roszczenia wymienione we wniosku powstały w warunkach niewypłacalności pracodawcy, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 i z 1995 r. Nr 87, poz. 435) oraz w terminach związanych z datą niewypłacalności pracodawcy, określonych w art. 6 ust. 3-7 tej ustawy.

Objaśnienia:

Rubryki 3 i 4 wypełnia wnioskodawca.

Rubryki 5-11 wypełnia dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy.

1) Wypełnić zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

2) Data, w której pracodawca był zobowiązany do wypłaty świadczenia pracownikowi.

3) Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłaszane dla celów rewaloryzacji emerytur i rent przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

4) FGŚP - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

5) Ustalona jako iloczyn wartości z rubryk 6 i 7; jeżeli iloczyn ten przekracza wartość z rubryki 7 - podać kwotę z rubryki 7.

6) gzp - ustawa z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, z późniejszymi zmianami).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.91.453

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie przy dokonywaniu wypłat niektórych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Data aktu: 31/07/1995
Data ogłoszenia: 10/08/1995
Data wejścia w życie: 12/08/1995