Określenie terminów składania wniosków, zasady podziału i tryb przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1995 r.
w sprawie określenia terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1995 z dnia 30 grudnia 1994 r. (Dz.U. z 1995 r. Nr 27, poz. 141 i 142) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dotacja, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1995 z dnia 30 grudnia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 27, poz. 141 i 142), jest przeznaczona na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami, zwanego dalej "zadłużeniem", w przedsiębiorstwach państwowych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, w stosunku do których do dnia 31 grudnia 1994 r. uprawomocniły się:
1)
postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz. U. Nr 93, poz. 836, z 1950 r. Nr 38, poz. 349 i z 1990 r. Nr 55, poz. 320),
2)
ugoda bankowa zawarta na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82).
2.
Restrukturyzacją jest objęte zadłużenie powstałe do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu lub dnia uprawomocnienia się ugody bankowej.
§  2.
1.
Wysokość dotacji budżetowej na spłatę zadłużenia określa się w kwocie nie wyższej od iloczynu tego zadłużenia i wskaźnika zmniejszenia wierzytelności objętych sądowym postępowaniem układowym, wynikającego z tego postępowania, lub wskaźnika umorzenia wierzytelności, wynikającego z bankowego postępowania ugodowego, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
2.
Przez wskaźnik umorzenia wierzytelności, o którym mowa w ust. 1, rozumie się wskaźnik umorzenia wierzytelności, w tym odsetek, lub wskaźnik zamiany wierzytelności, w tym odsetek, na akcje (udziały), lub wskaźnik sumy umorzenia wierzytelności i zamiany wierzytelności na akcje (udziały), jeśli były zastosowane łącznie.
3.
Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 50 % zadłużenia.
4.
W spółkach z udziałem Skarbu Państwa wysokość dotacji, o której mowa w ust. 1, jest ustalona wprost proporcjonalnie do udziału Skarbu Państwa na dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu lub na dzień uprawomocnienia się ugody bankowej.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa i spółki spełniające warunki, o których mowa w § 1, przedstawiają wniosek o przyznanie dotacji na restrukturyzację zadłużenia organowi założycielskiemu lub organowi reprezentującemu Skarb Państwa w spółce, w terminie 60 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Wniosek złożony po tym terminie nie podlega rozpatrzeniu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
kwotę zadłużenia, o którym mowa w § 1 ust. 2, według stanu tego zadłużenia na dzień wejścia rozporządzenia w życie,
2)
informacje niezbędne do określenia wysokości dotacji według zasad, o których mowa w § 2.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
kopia ugody bankowej, wraz z ogłoszeniem banku o zawarciu ugody, lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu oraz kopia zawartego porozumienia z oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie spłaty zadłużenia, o ile porozumienie takie zostało zawarte,
2)
informacja o realizacji ugody bankowej lub układu,
3)
wstępne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ratalnej spłaty pozostałego zadłużenia oraz informacja o opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenia społeczne,
4)
sprawozdanie finansowe - bilans na dzień 31 grudnia 1994 r. i rachunek zysków i strat za 1994 r. oraz sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym (F-01) za okres od początku roku 1995 do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym składany jest wniosek.
§  4.
Organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce, po rozpatrzeniu wniosku i stwierdzeniu, że wnioskodawca spełnia warunki, o których mowa w § 1, występuje do Ministra Finansów o przyznanie dotacji na spłatę zadłużenia, w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku.
§  5.
1.
Minister Finansów dokonuje podziału dotacji według zasad określonych w § 2 i wydaje decyzje o przyznaniu z rezerwy celowej budżetu państwa środków na zwiększenie wydatków budżetowych organu założycielskiego lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce na restrukturyzację zadłużenia dla przedsiębiorstw i spółek z udziałem Skarbu Państwa.
2.
Organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce:
1)
powiadamia przedsiębiorstwo państwowe lub spółkę z udziałem Skarbu Państwa o wysokości przyznanej dotacji,
2)
przekazuje dotację do Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na spłatę zadłużenia przedsiębiorstw państwowych lub spółek z udziałem Skarbu Państwa, którym przyznana została dotacja na ten cel.
3.
Przedsiębiorstwo państwowe lub spółka z udziałem Skarbu Państwa, po otrzymaniu zawiadomienia o wysokości przyznanej dotacji, zawiera ostateczne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie warunków i terminów spłaty pozostałego zadłużenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.59.307

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie terminów składania wniosków, zasady podziału i tryb przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Data aktu: 12/05/1995
Data ogłoszenia: 05/06/1995
Data wejścia w życie: 20/06/1995