Nadanie statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 marca 1995 r.
w sprawie nadania statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28, z 1993 r. Nr 52, poz. 240 i z 1995 r. Nr 30, poz. 152) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędowi Komitetu Badań Naukowych nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych może w razie potrzeby przekształcać, łączyć lub likwidować departamenty (komórki równorzędne) wymienione w statucie, zawiadamiając o tym Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów.
§  3.
1.
Traci moc uchwała nr 17/91 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie nadania statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.
2.
Wydane na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, zarządzenia i decyzje powołujące kolegialne organy opiniodawcze i doradcze Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych oraz udzielone pełnomocnictwa zachowują moc do czasu wydania nowych na podstawie statutu stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH

§  1.
1.
Urząd Komitetu Badań Naukowych, zwany dalej "urzędem", jest aparatem wykonawczym Komitetu Badań Naukowych, zwanego dalej "Komitetem", oraz Przewodniczącego Komitetu, działającym zgodnie z zarządzeniami, decyzjami i poleceniami Przewodniczącego Komitetu oraz pod jego bezpośrednim nadzorem i kierownictwem.
2.
Urząd zapewnia obsługę prac Komitetu, Przewodniczącego Komitetu, komisji Komitetu, zespołów komisji Komitetu, zespołów opiniodawczo-doradczych oraz sekcji specjalistycznych.
§  2.
1.
Przewodniczący Komitetu kieruje działalnością urzędu przy pomocy Sekretarza Komitetu, a także podsekretarzy stanu oraz dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych).
2.
Przewodniczący Komitetu może upoważniać osoby, o których mowa w ust. 1, oraz innych pracowników urzędu zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych do podejmowania decyzji w imieniu Przewodniczącego Komitetu, w określonych przez niego sprawach.
§  3.
1.
Organem doradczym i opiniodawczym Przewodniczącego Komitetu jest Kolegium urzędu, w skład którego wchodzą Sekretarz Komitetu, podsekretarze stanu oraz członkowie powołani spośród dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych) i innych pracowników urzędu zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.
2.
W zależności od potrzeb Przewodniczący Komitetu może powoływać inne organy doradcze i opiniodawcze.
3.
Zakres i tryb działania organów wymienionych w ust. 1 i 2 oraz nazwę i skład osobowy organów tworzonych w trybie ust. 2 określa Przewodniczący Komitetu.
§  4.
1.
W skład urzędu wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Gabinet Przewodniczącego,
2)
Departament Prawny,
3)
Departament Badań,
4)
Departament Studiów i Promocji Nauki,
5)
Departament Ekonomiczny,
6)
Departament Współpracy z Zagranicą i Integracji Europejskiej,
7)
Departament Systemów Informatycznych,
8)
Biuro Spraw Obronnych,
9)
Biuro Administracyjno-Gospodarcze.
2.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy urzędu określa regulamin organizacyjny nadany przez Przewodniczącego Komitetu.
§
5. Przewodniczący Komitetu sprawuje nadzór nad niżej wymienionymi jednostkami badawczo-rozwojowymi:
1)
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa,
2)
Ośrodek Przetwarzania Informacji.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.34.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.
Data aktu: 21/03/1995
Data ogłoszenia: 31/03/1995
Data wejścia w życie: 31/03/1995