Sposób podziału oraz zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 15 marca 1995 r.
w sprawie sposobu podziału oraz zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1995 z dnia 30 grudnia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 27, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to:
1)
spółdzielnię mieszkaniową, prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność spółdzielni,
2)
spółdzielnię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 5, poz. 23 i Nr 6, poz. 29 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 90, poz. 419, Nr 105, poz. 509 i Nr 127, poz. 627).
§  2.
1.
W 1995 r. spółdzielni przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, dotacja z budżetu państwa na częściowe pokrycie kosztów dostarczania energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody do mieszkań spółdzielczych i mieszkań stanowiących własność członków spółdzielni oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność osób fizycznych.
2.
Spółdzielni, o której mowa w § 1 pkt 1, może być w 1995 r. przyznana dotacja na dofinansowanie kosztów remontów polegających na:
1)
usuwaniu wad:
a)
o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r., z wyjątkiem wymiany wykładzin podłogowych typu "lenteks",
b)
związanych z wydzielaniem się związków toksycznych o nadmiernym stężeniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, pękaniem i kruszeniem się ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych wykonanych w technologii ślizgowej z zastosowaniem betonów lekkich na terenach szkód górniczych oraz z pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się posadzek wskutek zniszczenia podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym,
c)
występujących w budynkach typu "Leningrad", zmontowanych z prefabrykatów i według technologii z byłego ZSRR, w zakresie wymiany ścianek działowych wykonanych z płyt azbestowo-cementowych oraz instalacji centralnego ogrzewania i instalacji zimnej i ciepłej wody, z wyłączeniem elementów sanitarnego wyposażenia mieszkań,
d)
w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi w wypadkach, w których ma miejsce cofanie spalin, stanowiące zagrożenie dla życia ludzi,
2)
instalacji grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r.,
3)
instalacji wodomierzy ciepłej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,
4)
instalacji liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji, w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni, oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1991 r.
3.
Dotacja na cele, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli należne spółdzielni opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za energię cieplną dostarczaną na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody, ustalone, na podstawie odrębnych przepisów, według cen urzędowych, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 1.
§  3.
1.
Dotacja na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, jest ustalana w wysokości różnicy między ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, a opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań według cen urzędowych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
W spółdzielniach będących podatnikami podatku od towarów i usług różnica, o której mowa w ust. 1, może być ustalana po odliczeniu uwzględnionych w kosztach i opłatach kwot tego podatku, podlegających rozliczeniu z właściwym organem podatkowym zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Kwotę dotacji należnej spółdzielni za 1995 r. stanowi suma dotacji obliczonej odrębnie dla:
1)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a),
2)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a).
4.
Do dnia 31 grudnia 1995 r. w kwocie dotacji obliczonej dla budynków, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. b), mogą być uwzględnione opłaty za zużycie ciepłej wody według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w mieszkaniach.
5.
Kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, ustalają wojewodowie w wysokości nie niższej w skali województwa niż 25% kwoty wydatków zaplanowanych w budżecie wojewody na dotacje dla spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 7, zapewniając pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji spółdzielniom realizującym kompleksowe przedsięwzięcia w zakresie poszanowania energii.
6.
Udział dotacji w finansowaniu nakładów poniesionych przez spółdzielnię nie może przekroczyć, z zastrzeżeniem ust. 7:
1)
80% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), b) i c),
2)
70% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d),
3)
50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w wypadku stosowania wyrobów produkcji krajowej,
4)
30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w wypadku stosowania wyrobów z importu,
5)
30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w wypadku stosowania wyrobów produkcji krajowej,
6)
10% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w wypadku stosowania wyrobów z importu,
7)
50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 4.
7.
Wojewoda, za zgodą Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, może:
1)
zmniejszyć określoną w ust. 5 kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, jeżeli wynika to z zapotrzebowania spółdzielni mieszkaniowych na dotację na cele, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach zwiększyć wysokość dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), jeżeli nie spowoduje to niedoboru dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Wojewodowie przekazują dotacje spółdzielniom i ustalają terminy oraz sposób rozliczeń dotacji przez spółdzielnie.
2.
O wysokości dotacji przyznanej na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, wojewodowie powiadomią spółdzielnie nie później niż w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia rozporządzenia.
3.
Rozliczenia dotacji są dokonywane w okresach kwartalnych.
4.
Nadpłaty dotacji w części, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał.
5.
W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał, w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłaty dotacji ne cele, o których mowa w § 2 ust. 1, podlegają zwrotowi przez spółdzielnię na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego.
6.
Do nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa stosuje się przepisy w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
§  5.
1.
Kwartalne rozliczenia z wykorzystania dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Rozliczenie dotacji za 1995 r. wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1996 r.
3.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji w ciągu 15 dni po terminie wyznaczonym dla wojewodów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO ................. 1995 r.

sporządzającej rozliczenie

A. Dotacja do centralnego ogrzewania i ciepłej wody

Lp. Wyszczególnienie Jednostka

miary

Centralne ogrzewanie

(c.o.)

Ciepła woda (c.w.) Razem
1 2 3 4 5 6
I. Budynki wyposażone w instalację c.o. - objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
1 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
1.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
2 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
3 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"- x x
4 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (2+3) -"- x x
5 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"- x x
6 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"- x x
7 Opłaty ogółem (5+6) -"- x x
8 Dotacja za okres sprawozdawczy (4-7) -"- x x
II. Budynki wyposażone w instalacje c.o. - nie objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
9 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
10 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
11 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"- x x
12 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (10+11) -"- x x
13 Opłaty (ustalone w formie stawek ryczałtowych) -"- x x
14 Dotacja za okres sprawozdawczy (12-13) -"- x x
III. Budynki wyposażone w instalacje c.o. i c.w. - objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
15 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
15.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
16 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
16.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
17 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
18 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"-
19 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (17+18) -"-
20 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"-
21 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"-
22 Opłaty

ogółem (20+21)

-"-
23 Dotacja za okres sprawozdawczy (19-22) -"- x x
IV. Budynki wyposażone w instalacje c.o. i c.w. - nie objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
24 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
24.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań

urządzeń pomiarowych w mieszkaniach

-"- x x
25 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
25.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań

urządzeń pomiarowych w mieszkaniach

-"- x x
26 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
27 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"-
28 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (26+27) -"-
29 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"-
30 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"-
31 Opłaty ogółem (29+30) -"-
32 Dotacja za okres sprawozdawczy (28-31) -"- x x
V. Rozliczenie dotacji do c.o. i c.w.
33 Dotacja za okres sprawozdawczy (8+14+23+32) tys. zł x x
34 Niedobór dotacji na dzień 1 stycznia 1995 r. -"- x x
35 Odsetki za nieterminowe regulowanie faktur -"- x x
36 Dotacja należna (33+34+35) -"- x x
37 Dotacja otrzymana -"- x x
38 Niedobór dotacji (-) -"- x x
39 Nadpłata dotacji (+) -"- x x

B. Dotacja do kosztów remontów

tys. zł

Lp. Rodzaj prac Koszty poniesione przez spółdzielnie Przyznana dotacja
1 2 3 4
1 Usuwanie wad technologicznych:
1.1 o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r.:

a) wymiana zużytych w wyniku korozji

grzejników stalowych płytowych oraz

wymiana lub naprawa wadliwych instalacji

c.o.

b) likwidacja zaległości w usuwaniu wad

ścian zewnętrznych

1.2 związanych z:

a) wydzielaniem się związków toksycznych

o nadmiernym stężeniu

b) pękaniem i kruszeniem się ścian

działowych i konstrukcyjnych w budynkach

mieszkalnych mieszkalnych wykonanych w

technologii ślizgowej z zastosowaniem

betonów lekkich na terenach szkód

górniczych

c) pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się

podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym

budownictwie mieszkaniowym

1.3 występujących w budynkach typu "Leningrad"
1.4 związanych z cofaniem się spalin w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi, stanowiącym zagrożenie dla życia ludzi
2 Opomiarowanie:
2.1 Instalacja grzejnikowych zaworów termostatycznych
2.2 Instalacja wodomierzy ciepłej wody
2.3 Instalacja liczników ciepła i automatyki w węzłach cieplnych
Razem

Opracował:

część A ................................

część B .................................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

.......................

dyrektor/kierownik

..................... dnia ............

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.29.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób podziału oraz zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.
Data aktu: 15/03/1995
Data ogłoszenia: 23/03/1995
Data wejścia w życie: 23/03/1995