Nadanie statutu Polskiej Agencji Prasowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1995 r.
w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Prasowej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o Polskiej Agencji Prasowej (Dz. U. Nr 44, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
Polskiej Agencji Prasowej nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Prezes Polskiej Agencji Prasowej może w uzasadnionych wypadkach łączyć, likwidować, przekształcać komórki organizacyjne wymienione w statucie, zawiadamiając o tym Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów.
§  3.
Traci moc zarządzenie nr 10 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 1991 r. w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Prasowej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

POLSKIEJ AGENCJI PRASOWEJ
§  1.
Polska Agencja Prasowa, zwana dalej "PAP", działa zgodnie z zarządzeniami, wytycznymi, decyzjami i poleceniami Prezesa Polskiej Agencji Prasowej oraz pod jego bezpośrednim nadzorem i kierownictwem.
§  2.
1.
Prezes PAP, zwany dalej "Prezesem", kieruje pracą PAP przy pomocy wiceprezesów, dyrektora generalnego oraz kierowników komórek organizacyjnych.
2.
Prezes może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, do podejmowania decyzji w imieniu Prezesa w określonych przez niego sprawach.
3.
Wiceprezesi nadzorujący działalność redakcyjną są jednocześnie zastępcami redaktora naczelnego PAP.
4.
Wiceprezesi mogą pełnić funkcję redaktorów naczelnych redakcji.
§  3.
1.
Stałym organem doradczym i opiniodawczym Prezesa jest Kolegium PAP.
2.
W skład Kolegium PAP, któremu przewodniczy Prezes, wchodzą: wiceprezesi, dyrektor generalny, redaktorzy naczelni poszczególnych redakcji, dyrektorzy biur oraz przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarskich i związków zawodowych.
3.
Do zakresu działania Kolegium PAP należy opiniowanie i doradztwo na rzecz Prezesa w sprawach związanych z bieżącą działalnością i rozwojem PAP, rozpatrywanie projektów planów, budżetu, jak też sprawozdań z ich wykonania oraz określanie kierunków działalności PAP.
4.
Posiedzenia Kolegium PAP zwoływane są przez Prezesa w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
§  4.
W zależności od potrzeb Prezes może powoływać inne kolegialne organy doradcze i opiniodawcze, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres i tryb działania.
§  5.
1.
W skład PAP wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Redakcję Naczelną tworzą:
a)
redakcje:
ekonomiczna,
fotograficzna,
kultura - nauka,
polityczna,
społeczna,
sportowa,
rolna,
zagraniczna - obejmująca także oddziały zagraniczne,
b)
zespoły:
dokumentacji prasowej,
informacji dla zagranicy,
informacji promocyjnych,
serwisów radiowych,
2)
Biura:
a)
Finansów,
b)
Handlowe,
c)
Techniki.
2.
W PAP funkcjonują podległe Prezesowi:
1)
samodzielne zespoły:

- do spraw pracowniczych,

- organizacyjno-prawny,

2)
samodzielne stanowiska pracy:

- bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,

- kontroli wewnętrznej,

- spraw obronnych.

3.
Na terenie kraju działają oddziały regionalne.
§  6.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych wymienionych w § 5 określa regulamin nadany przez Prezesa.
§  7.
1.
Na czele redakcji stoi redaktor naczelny, którego powołuje i odwołuje Prezes.
2.
W redakcjach mogą istnieć kolegia redakcji, które są organami doradczymi redaktorów naczelnych, działające na podstawie regulaminu ustalonego przez Prezesa.
3.
W skład kolegiów redakcji wchodzą osoby powoływane przez redaktora naczelnego właściwej redakcji oraz wybierane przez zespół dziennikarski danej redakcji. Liczba wybieranych członków kolegium wynosi co najmniej 25% jego składu. Skład kolegium redakcji zatwierdza Prezes.
§  8.
Dyrektorów biur powołuje i odwołuje Prezes.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.144.710

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Polskiej Agencji Prasowej.
Data aktu: 07/12/1995
Data ogłoszenia: 14/12/1995
Data wejścia w życie: 29/12/1995