Utworzenie ośrodków zamiejscowych Naczelnego Sądu Administracyjnego, określenie ich siedzib oraz właściwości miejscowej i rzeczowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 września 1995 r.
w sprawie utworzenia ośrodków zamiejscowych Naczelnego Sądu Administracyjnego, określenia ich siedzib oraz właściwości miejscowej i rzeczowej.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 i Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Tworzy się następujące ośrodki zamiejscowe Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwane dalej "ośrodkami zamiejscowymi", oraz określa się ich siedziby i obszary właściwości:
1)
Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku - dla obszaru województw: białostockiego, łomżyńskiego i suwalskiego,
2)
Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku - dla obszaru województw: bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego i toruńskiego,
3)
Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z siedzibą w Gliwicach - dla obszaru województw: bielskiego, częstochowskiego i katowickiego,
4)
Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie - dla obszaru województw: kieleckiego, krakowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego,
5)
Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie - dla obszaru województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, radomskiego i zamojskiego,
6)
Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi - dla obszaru województw: kaliskiego, łódzkiego, piotrkowskiego, płockiego, sieradzkiego, skierniewickiego i włocławskiego,
7)
Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu - dla obszaru województw: gorzowskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego, poznańskiego i zielonogórskiego,
8)
Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie - dla obszaru województw: krośnieńskiego, przemyskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego,
9)
Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie - dla obszaru województw: koszalińskiego i szczecińskiego,
10)
Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu - dla obszaru województw: jeleniogórskiego, legnickiego, opolskiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego.
§  2. 
Ośrodki zamiejscowe są właściwe w sprawach, o których mowa w art. 16 i 17 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, z zakresu działania:
1)
organów administracji publicznej mających siedzibę na terenie województw objętych właściwością ośrodków zamiejscowych określoną w § 1,
2)
Prezesa Głównego Urzędu Ceł w postępowaniu odwoławczym w sprawach załatwianych w I instancji przez organy celne mające siedzibę na terenie województw objętych właściwością ośrodków zamiejscowych określoną w § 1,
3)
kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w sprawach osób zamieszkałych na terenie województw objętych właściwością ośrodków zamiejscowych określoną w § 1.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.112.541

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie ośrodków zamiejscowych Naczelnego Sądu Administracyjnego, określenie ich siedzib oraz właściwości miejscowej i rzeczowej.
Data aktu: 28/09/1995
Data ogłoszenia: 29/09/1995
Data wejścia w życie: 01/10/1995