Sposób obliczenia przekroczenia kwoty wynagrodzeń wynikającej z relacji wynagrodzeń i zysku oraz sposób obliczenia przekroczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 sierpnia 1994 r.
w sprawie sposobu obliczenia przekroczenia kwoty wynagrodzeń wynikającej z relacji wynagrodzeń i zysku oraz sposobu obliczenia przekroczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 368) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia określają sposób obliczenia:
1)
kwoty wynagrodzeń, która stanowi przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzeń nie powodującej pogorszenia relacji wynagrodzeń i zysku w podmiotach gospodarczych stosujących w 1994 r. metodę kształtowania wynagrodzeń określoną w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 368), zwanej dalej "ustawą",
2)
przekroczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w podmiotach gospodarczych stosujących w 1994 r. metodę kształtowania wynagrodzeń określoną w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy.
§  2.
1.
Do ustalenia relacji, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy, przyjmuje się:
1)
kwotę wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności 1993 r. i 1994 r. w rachunku narastającym od początku roku w rozliczeniu kwartalnym, ustaloną zgodnie z art. 11, z uwzględnieniem art. 12 i 14 ustawy,
2)
kwotę zysku brutto za 1993 r. z rocznego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, z uwzględnieniem korekt wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ten rok i lata poprzednie oraz skorygowaną o wartość środków trwałych otrzymanych, przekazanych i darowanych w tym roku, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy,
3)
kwotę zysku brutto w 1994 r. w rachunku narastającym od początku roku w rozliczeniu kwartalnym ze sprawozdań Głównego Urzędu Statystycznego "F-01 Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym za okres od początku roku do końca 1994 r." oraz za 1994 r. - z rocznego sprawozdania finansowego, z uwzględnieniem korekt wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ten rok i lata poprzednie, skorygowaną o wartość środków trwałych otrzymanych, przekazanych i darowanych w tym roku, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy.
2.
Wskaźnik relacji oblicza się z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.
3.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 5 ust. 2 i art. 37 ustawy, do obliczenia relacji w miejsce kwoty zysku brutto wykazanej w bilansie 1993 r. przyjmują kwotę zysku brutto zapewniającą niepogorszenie relacji za ten rok. Kwotę tę obliczają według wzoru określonego w ust. 4.
4.
Wzór obliczenia kwoty zysku brutto zapewniającej niepogorszenie relacji w roku poprzednim:

Zbr = W(R92-1)

gdzie:

Zbr - kwota zysku brutto zapewniająca niepogorszenie relacji w 1993 r.,

W - kwota wynagrodzeń obciążających koszty 1993 r.,

R92 - relacja za 1992 r.

§  3.
Podmioty gospodarcze, które powstały w 1993 r. i 1994 r. w wyniku przekształcenia lub podziału - do ustalenia relacji za cały 1993 r. - przyjmują kwotę wynagrodzeń i kwotę zysku brutto obciążających koszty całokształtu działalności w wysokości uwzględniającej dokonane zmiany organizacyjne. Suma kwot wynagrodzeń i zysku brutto podmiotów powstałych w wyniku zmian organizacyjnych nie może być wyższa od kwoty wynagrodzeń i zysku brutto podmiotu gospodarczego przed zmianami organizacyjnymi.
§  4.
1.
Podmioty gospodarcze stosujące metodę, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy, w 1994 r. ustalają dopuszczalną kwotę wynagrodzeń nie powodującą pogorszenia tej relacji według wzoru określonego w ust. 2.
2.
Wzór obliczenia dopuszczalnej kwoty wynagrodzeń nie powodującej pogorszenia relacji za (kwartały) 1994 r.:

Zbr94

WD = ---------

R93 - 1

gdzie:

WD - dopuszczalna kwota wynagrodzeń nie powodująca pogorszenia relacji za (kwartał - narastająco) 1994 r.,

Zbr94 - kwota zysku brutto za (kwartał - narastająco) 1994 r.,

R - wskaźnik relacji za cały 1993 r.

3.
Różnica pomiędzy kwotą wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności od początku roku w rozliczeniu kwartalnym 1994 r. a kwotą obliczoną zgodnie ze wzorem określonym w ust. 2 stanowi przekroczenie powodujące obowiązek naliczenia i wpłaty opłaty sankcyjnej.
§  5.
1.
Przekroczenie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 1 pkt 2, oblicza się jako różnicę:
1)
wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w rachunku narastającym od dnia 1 sierpnia do końca 1994 r. w okresach miesięcznych, podzielonych przez przeciętne miesięczne zatrudnienie za te okresy, i
2)
sumy dopuszczalnych miesięcznych kwot przeciętnego wynagrodzenia obliczonych zgodnie z § 6, w rachunku narastającym od dnia 1 sierpnia do końca 1994 r.
2.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 10 ustawy, kwotę wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności, liczbę przeciętnego miesięcznego zatrudnienia i sumę dopuszczalnych miesięcznych kwot przeciętnego wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przyjmują w rachunku narastającym od miesiąca następującego po kwartale, w którym naruszyły warunki określone w art. 4 ustawy.
§  6.
1.
Dopuszczalną kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla sierpnia 1994 r. stanowi suma:
1)
podstawy obliczenia przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości wybranej przez podmiot gospodarczy na podstawie art. 7, z uwzględnieniem art. 8 ustawy, lub w wysokości określonej w art. 9 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy podmiot gospodarczy nie wykonał obowiązku określonego w art. 9 ust. 1 ustawy oraz
2)
iloczynu podstawy, o której mowa w pkt 1, i wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia określonego dla tego miesiąca na podstawie art. 17 ust. 1 lub 2 ustawy.
2.
Dopuszczalną kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla każdego następnego miesiąca 1994 r. stanowi suma:
1)
dopuszczalnej kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z miesiąca poprzedniego i
2)
iloczynu kwoty, o której mowa w pkt 1, i wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla tego miesiąca, ustalonego na podstawie art. 17 ust. 1 lub 2 ustawy.
§  7.
1.
Dla podmiotów gospodarczych postawionych w stan likwidacji, o których mowa w art. 29 ustawy, kwotę przekroczenia w pierwszym miesiącu, dla którego urząd skarbowy określił kwotę miesięcznego limitu wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności, stanowi różnica wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w tym miesiącu i kwoty tego limitu.
2.
Dla każdego następnego miesiąca kwotę przekroczenia stanowi różnica wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w rachunku narastającym, liczonych od miesiąca, dla którego urząd skarbowy określił kwotę miesięcznego limitu, i sumy miesięcznych kwot limitów, do końca 1994 r. lub okresu likwidacji.
§  8.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 10 ustawy, przekroczenie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obliczają zgodnie z przepisami § 5 i 6.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.94.459

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób obliczenia przekroczenia kwoty wynagrodzeń wynikającej z relacji wynagrodzeń i zysku oraz sposób obliczenia przekroczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Data aktu: 30/08/1994
Data ogłoszenia: 06/09/1994
Data wejścia w życie: 06/09/1994