Kwalifikacje do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 26 sierpnia 1994 r.
w sprawie kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się następujące kategorie prac geologicznych:
1.
W zakresie projektowania, dozorowania, kierowania pracami geologicznymi oraz dokumentowania ich wyników:
1)
kategoria I: Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego,
2) 1
kategoria II: Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin podstawowych i pospolitych oraz metanu z węgla kamiennego, z wyłączeniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, solanek, wód leczniczych i termalnych,
3)
kategoria III: Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin pospolitych, z wyłączeniem solanek, wód leczniczych i termalnych,
4) 2
kategoria IV: Poszukiwanie i rozpoznawanie zasobów wód podziemnych, solanek, wód termalnych, wód leczniczych i o właściwościach leczniczych oraz określanie warunków hydrogeologicznych dla wydobywania kopalin ze złóż, wtłaczania wód do górotworu, projektowania odwodnień budowlanych otworami wiertniczymi, projektowania inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne, magazynowania i składowania na powierzchni lub w górotworze substancji oraz odpadów, ustanawiania stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
5) 3
kategoria V: Poszukiwanie i rozpoznawanie zasobów wód podziemnych oraz określanie warunków hydrogeologicznych dla projektowania odwodnień budowlanych otworami wiertniczymi, projektowania inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne, magazynowania i składowania na powierzchni lub w górotworze substancji oraz odpadów, ustanawiania stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
6)
kategoria VI: Ustalanie warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb zagospodarowania przestrzennego, projektowania obiektów budowlanych, wykonywania wyrobisk górniczych oraz magazynowania i składowania substancji oraz odpadów,
7)
kategoria VII: Ustalanie warunków geologiczno-inżynierskich, z wyłączeniem wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych zakładów górniczych oraz obiektów budownictwa wodnego,
8)
kategoria VIII: Wykonywanie prac kartografii geologicznej, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych prac,
9)
kategoria IX: Kierowanie i wykonywanie w terenie badań geofizycznych, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych badań, w zakresie badań sejsmicznych i geofizyki wiertniczej, także z użyciem materiałów wybuchowych,
10)
kategoria X: Kierowanie i wykonywanie w terenie badań geofizycznych, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych badań, z wyłączeniem badań sejsmicznych i geofizyki wiertniczej.
2.
W zakresie sprawowania dozoru geologicznego nad robotami związanymi z badaniami geologicznymi i kierowania wierceniami:
1)
kategoria XI: Wykonywanie czynności dozoru geologicznego nad robotami geologicznymi, z wyjątkiem badań geofizycznych,
2) 4
kategoria XII: Kierowanie w terenie wierceniami do głębokości 30 m, wykonywanymi poza obszarem górniczym złoża kopaliny podstawowej.
§  2.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych kategorii I może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii lub górnictwa o specjalności geologicznej, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych dotyczących poszukiwania i rozpoznawania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym przy sporządzaniu projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych.
§  3.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych kategorii II może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii lub górnictwa o specjalności geologicznej, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych oraz przy sporządzaniu projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych, związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż kopalin lub metanu z węgla kamiennego.
§  4.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych kategorii III może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii lub górnictwa o specjalności geologicznej, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych oraz przy sporządzaniu projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż kopalin pospolitych.
§  5.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych kategorii IV może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych oraz przy sporządzaniu projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem zasobów wód podziemnych, solanek, wód termalnych, wód leczniczych i określaniu warunków hydrogeologicznych, w tym dla wydobywania kopalin ze złóż, wtłaczania wód do górotworu i magazynowania substancji w górotworze.
§  6.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych kategorii V może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych oraz przy sporządzaniu projektów prac geologicznych i dokumentacji geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem wód podziemnych i określaniu warunków hydrogeologicznych.
§  7.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych w kategorii VI może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych, w laboratorium mechaniki gruntów oraz przy sporządzaniu projektów prac geologiczno-inżynierskich i dokumentacji geologiczno-inżynierskich, dla potrzeb zagospodarowania przestrzennego, wykonywania wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych zakładów górniczych oraz obiektów budownictwa wodnego.
§  8.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych w kategorii VII może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii, odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową w zakresie dozoru prac geologicznych, w laboratorium mechaniki gruntów oraz przy sporządzaniu projektów prac geologiczno-inżynierskich i dokumentacji geologiczno-inżynierskich.
§  9.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac kartografii geologicznej w kategorii VIII, z wyjątkiem kartografii specjalistycznej wykonywanej w ramach pozostałych kategorii kwalifikacji, może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii lub innych studiów wyższych obejmujących również nauki geologiczne i odbyła co najmniej trzyletnią praktykę zawodową przy wykonywaniu prac kartograficznych związanych z projektowaniem, dozorowaniem i sporządzaniem map geologicznych.
§  10.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych w kategorii IX może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych technicznych w zakresie geofizyki prospekcyjnej oraz odbyła co najmniej dwuletnią praktykę zawodową w zakresie terenowych badań geofizycznych i dokumentowania ich wyników.
§  11.
O stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych w kategorii X może ubiegać się osoba, która posiada: dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geofizyki prospekcyjnej oraz co najmniej dwuletnią praktykę zawodową w zakresie badań geofizycznych lub dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie geologii lub fizyki i co najmniej czteroletnią praktykę zawodową w zakresie wykonywania terenowych badań geofizycznych i dokumentowania ich wyników.
§  12.
O stwierdzenie kwalifikacji do dozorowania prac geologicznych w kategorii XI może ubiegać się osoba, która posiada przynajmniej świadectwo dojrzałości z tytułem technika geologa i odbyła co najmniej roczną praktykę zawodową przy wykonywaniu wierceń.
§  13.
O stwierdzenie kwalifikacji do kierowania wierceniami do głębokości 30 m w kategorii XII może ubiegać się osoba, która posiada:
1)
dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie wiertnictwa, geologii lub górnictwa w specjalności przydatnej dla wiertnictwa i odbyła co najmniej roczną praktykę przy wykonywaniu wierceń, lub
2)
świadectwo dojrzałości z tytułem technika wiertnika, technika górnika, technika geologa lub dyplom mistrza w specjalności przydatnej dla studniarstwa oraz odbyła co najmniej dwuletnią praktykę przy wykonywaniu wierceń.
§  14.
Stwierdzenie kwalifikacji w zakresie wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi następuje po ustaleniu spełnienia wymagań określonych w § 2-13 oraz złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz prawa wodnego, budowlanego, a także przepisów prawa w dziedzinie ochrony środowiska - w zakresie niezbędnym do wykonywania prac geologicznych.
§  15.
1.
Osoba posiadająca stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności geologa górniczego, ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji określonych w § 2-4, 12 i 13, jest zwolniona od zdawania egzaminu, o którym mowa w § 14.
2.
Pracownikom organów państwowej administracji geologicznej i nadzoru górniczego, zatrudnionym przy sprawdzaniu, ocenie i zatwierdzaniu projektów prac geologicznych oraz dokumentacji geologicznych i mierniczo-geologicznych, zalicza się okresy wykonywania tych prac do praktyki zawodowej wymaganej rozporządzeniem.
§  16.
Stwierdzenie kwalifikacji osób do wykonywania dozoru geologicznego nad robotami geologicznymi, z wyjątkiem badań geofizycznych, dokonuje się łącznie ze stwierdzeniem kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych, o których mowa w § 2-9 i 15.
§  17.
1.
Stwierdzenie kwalifikacji osoby do wykonywania prac geologicznych następuje na wniosek zainteresowanego.
2.
Do wniosku o stwierdzenie kwalifikacji należy załączyć:
1)
uwierzytelniony odpis dyplomu bądź świadectwa szkolnego,
2)
zaświadczenie o odbyciu wymaganej praktyki zawodowej, wydane przez zakład pracy, stwierdzające okresy i charakterystykę praktyk przy wykonywaniu poszczególnych czynności z zakresu prac geologicznych,
3)
życiorys.
3.
Osoba, o której mowa w § 15 ust. 1, załącza do wniosku dokumenty określone w ust. 2 oraz uwierzytelniony odpis zaświadczenia stwierdzającego posiadanie kwalifikacji geologa górniczego. Osoba ta zwolniona jest z opłaty, o której mowa w § 22 ust. 1.
§  18.
1.
Egzamin o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi, określonych niniejszym rozporządzeniem, przeprowadzają Główna Geologiczna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe geologiczne komisje egzaminacyjne.
2.
Główna Geologiczna Komisja Egzaminacyjna przy Ministrze Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przeprowadza egzaminy dla stwierdzenia kwalifikacji w kategoriach I-X.
3.
Okręgowe geologiczne komisje egzaminacyjne działające przy wojewodach:
1)
gdańskim - dla osób zamieszkałych na terenie województw: gdańskiego, bydgoskiego, elbląskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, pilskiego, słupskiego, szczecińskiego i toruńskiego;
2)
kieleckim - dla osób zamieszkałych na terenie województw: kieleckiego, chełmskiego, lubelskiego, piotrkowskiego, radomskiego, tarnobrzeskiego i zamojskiego;
3)
krakowskim - dla osób zamieszkałych na terenie województw: miejskiego krakowskiego, bielskiego, częstochowskiego, katowickiego, krośnieńskiego, nowosądeckiego, przemyskiego, rzeszowskiego i tarnowskiego;
4)
warszawskim - dla osób zamieszkałych na terenie województwa warszawskiego i województwa łódzkiego oraz województw: bialsko-podlaskiego, białostockiego, ciechanowskiego, konińskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego, płockiego, siedleckiego, sieradzkiego, skierniewickiego, suwalskiego i włocławskiego;
5)
wrocławskim - dla osób zamieszkałych na terenie województw: gorzowskiego, jeleniogórskiego, kaliskiego, legnickiego, leszczyńskiego, opolskiego, poznańskiego, wałbrzyskiego, zielonogórskiego oraz województwa wrocławskiego i miasta Wrocławia -

przeprowadzają egzaminy dla stwierdzenia kwalifikacji w kategoriach XI i XII.

4.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powołuje członków Głównej i okręgowych geologicznych komisji egzaminacyjnych spośród specjalistów posiadających wyższe wykształcenie geologiczne, stwierdzone w rozporządzeniu kwalifikacje w danej specjalności geologicznej, oraz spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze ze szczególną znajomością prawa geologicznego i górniczego, a także wykształcenia w zakresie budownictwa.
5.
Komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy w zespołach egzaminacyjnych, w składach co najmniej trzyosobowych.
6.
W skład zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w ust. 5, wchodzą:
1)
przewodniczący zespołu egzaminacyjnego,
2)
członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, posiadający odpowiednie przygotowanie zawodowe w specjalności, w jakiej ma być wydane stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania prac geologicznych, oraz spośród członków komisji posiadających wykształcenie prawnicze; jeżeli osoba ubiega się o stwierdzenie kwalifikacji w kategorii VI i VII, w składzie zespołu powinien uczestniczyć specjalista w zakresie budownictwa.
7.
Obsługę administracyjną komisji zapewniają organy państwowej administracji geologicznej określone w ust. 2 i 3.
§  19.
Organ państwowej administracji geologicznej właściwy do stwierdzenia kwalifikacji określonych rozporządzeniem odmawia w drodze decyzji administracyjnej dopuszczenia do egzaminu kandydata nie spełniającego wymagań określonych niniejszym rozporządzeniem.
§  20.
1.
O terminie i miejscu egzaminu zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczoną datą egzaminu.
2.
Zakres egzaminu należy dostosować do specjalności, w jakiej ma być wydane stwierdzenie kwalifikacji.
3.
Egzamin jest ustny i powinien wykazać umiejętności kandydata w zakresie praktycznego stosowania przepisów prawa w zakresie określonym w § 14.
4.
Właściwe organy państwowej administracji geologicznej udostępniają szczegółowy program egzaminu osobom ubiegającym się o stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.
5.
Egzamin przeprowadza się oddzielnie dla każdej kategorii kwalifikacji.
6.
Wynik egzaminu określa się jako "pozytywny" lub "negatywny".
7.
O wyniku egzaminu zespół egzaminacyjny rozstrzyga większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
8.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym stwierdza się wynik egzaminu; protokół podpisują przewodniczący i członkowie zespołu egzaminacyjnego.
9.
W razie negatywnego wyniku egzaminu osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji może ponownie przystąpić do egzaminu w danej kategorii nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.
10.
Dokumentację z przeprowadzonego egzaminu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przedkłada niezwłocznie organowi państwowej administracji geologicznej właściwemu do stwierdzenia kwalifikacji.
§  21.
1.
Organ państwowej administracji geologicznej właściwy do stwierdzenia kwalifikacji określonych niniejszym rozporządzeniem stwierdza je, wydając świadectwo według ustalonego wzoru, stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa prowadzi centralny rejestr wydanych świadectw, stwierdzających kwalifikacje osób uprawnionych do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.
3.
Wojewodowie, przy których działają okręgowe geologiczne komisje egzaminacyjne, przesyłają kopie wydanych przez siebie świadectw, stwierdzających kwalifikacje, do centralnego rejestru świadectw.
§  22.
1. 5
Osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu, obowiązana jest do uiszczenia opłaty egzaminacyjnej w wysokości 12,0% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim - za każdą kategorię kwalifikacji.
2.
Opłatę egzaminacyjną należy wnieść na rachunek bankowy lub gotówką do kasy urzędu właściwego organu państwowej administracji geologicznej, przy którym działa komisja egzaminacyjna.
§  23.
1.
Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach komisji.
2.
Ustala się wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu komisji egzaminacyjnej dla:
1)
przewodniczącego - 3,5%,
2)
członków - 3,0%
3) 6
sekretarza - 3,0%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 22, od każdego egzaminowanego.

§  24.
Stwierdzenie kwalifikacji w zakresie określonym w § 1 ust. 1 może, w okresie do końca 1998 r., uzyskać osoba, która w dniu wejścia w życie rozporządzenia była zatrudniona przy wykonywaniu prac geologicznych oraz posiada:
1) 7
dyplom ukończenia szkoły wyższej o kierunku innym niż określone w § 2-11, jednakże obejmującym nauki geologiczne, oraz odbyła co najmniej pięcioletnią praktykę w zakresie wymaganym dla danej kategorii kwalifikacji, lub
2)
świadectwo dojrzałości z tytułem technika geologa, stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności dozoru geologicznego oraz odbyła co najmniej dziesięcioletnią praktykę w zakresie wymaganym dla danej kategorii kwalifikacji,

a także złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin określony w § 20.

§  25.
Osoba kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego posiadająca kwalifikacje stwierdzone przez organ państwowego nadzoru górniczego może sprawować dozór i kierownictwo prac geologicznych kategorii XI oraz XII, bez obowiązku ubiegania się o stwierdzenie kwalifikacji w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  26.
Nie wymaga się naukowych i zawodowych kwalifikacji w zakresie geologii od osób wykonujących w ramach robót geologicznych szybiki i wykopy.
§  27.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych przebiegiem pracy zawodowej, może na wniosek Głównej Geologicznej Komisji Egzaminacyjnej zwolnić z obowiązku złożenia egzaminu osobę, która spełnia warunki naukowe i zawodowe, wymagane od osób wykonujących, dozorujących i kierujących pracami geologicznymi.
§  27a. 8
Dotychczasowe specjalności kwalifikacji geologicznych odpowiadają następującym kategoriom objętym rozporządzeniem:
1)
specjalność nr 01 - odpowiada kategorii I,
2)
specjalność nr 02 - odpowiada kategorii II i III,
3)
specjalność nr 03 - odpowiada kategorii III,
4)
specjalność nr 04 - odpowiada kategorii IV,
5)
specjalność nr 05 - odpowiada kategorii V,
6)
specjalność nr 06 - odpowiada kategorii VI,
7)
specjalność nr 07 - odpowiada kategorii VII,
8)
specjalność nr 08, 09 i 10 - odpowiada kategorii XI,
9)
specjalność nr 11 i 13 - odpowiada kategorii IX,
10)
specjalność nr 12 - odpowiada kategorii X,
11)
specjalność nr 14 - odpowiada kategorii XII.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

ZAŁĄCZNIK  9

ŚWIADECTWO

ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) oraz § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 26 sierpnia 1994 r. w sprawie kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi (Dz. U. Nr 93, poz. 445) stwierdzam że:

Pan/i ............................................................................. syn/córka ..........................................

urodzony/a.....................................................................w .......................................................

posiada kwalifikacje i uzyskał/a uprawnienia do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi kategorii ....... w zakresie: ...................................................................

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Nr ..................

Minister

okrągła pieczęć sucha

dnia ..........................199...r.

WOJEWODA

ŚWIADECTWO

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) oraz § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 26 sierpnia 1994 r. w sprawie kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi (Dz. U. Nr 93, poz. 445) stwierdzam, że:

Pan/i .......................................................................syn/córka .................................................

urodzony/a ...............................................................w ............................................................

posiada kwalifikacje i uzyskał/a uprawnienia kategorii XI w zakresie wykonywania czynności dozoru geologicznego nad robotami geologicznymi, z wyjątkiem badań geofizycznych.

Nr ..........................

Wojewoda

okrągła pieczęć sucha

dnia .................................. 199...r.

WOJEWODA

ŚWIADECTWO

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) oraz § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 26 sierpnia 1994 r. w sprawie kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi (Dz. U. Nr 93, poz. 445) stwierdzam, że:

Pan/i .............................................................................syn/córka.............................................

urodzony/a.....................................................................w........................................................

posiada kwalifikacje i uzyskał/a uprawnienia kategorii XII w zakresie kierowania w terenie wierceniami do głębokości 30 m, wykonywanymi poza obszarem górniczym.

Nr................

Wojewoda

okrągła pieczęć sucha

1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwszy rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 ust. 1 lit. a) tiret drugi rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 ust. 1 lit. a) tiret drugi rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
4 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
5 § 22 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
6 § 23 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
7 § 24 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
8 § 27a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.
9 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.70.354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.93.445

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacje do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.
Data aktu: 26/08/1994
Data ogłoszenia: 01/09/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994