Właściwość organów państwowej administracji geologicznej i państwowego nadzoru górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1994 r.
w sprawie właściwości organów państwowej administracji geologicznej i państwowego nadzoru górniczego.

Na podstawie art. 103 ust. 2 i art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa właściwość organów państwowej administracji geologicznej w sprawach:
1)
stwierdzania kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi,
2)
zatwierdzania projektów prac geologicznych, których wykonywanie nie wymaga koncesji,
3)
zatwierdzania dokumentacji geologicznych,
4)
zatwierdzania kryteriów bilansowości zasobów złóż kopalin,
5)
wyrażania zgody na przeniesienie praw do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych.
2.
Rozporządzenie określa również właściwość organów państwowego nadzoru górniczego w sprawach:
1)
stwierdzania kwalifikacji:
a)
kierownika ruchu podziemnego zakładu górniczego,
b)
innych osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego,
c)
mierniczego górniczego i geologa górniczego,
d)
osób zatrudnionych na stanowiskach w ruchu zakładu górniczego, od których wymagane są szczególne kwalifikacje, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 78 ust. 1 pkt 5 prawa geologicznego i górniczego,
2)
nakazania przedsiębiorcy dokonania koniecznych zmian w organizacji i wyposażeniu ratownictwa górniczego,
3)
zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku posiadania zorganizowanego ratownictwa górniczego.
§  2.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest organem pierwszej instancji w sprawach dotyczących stwierdzenia kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do:
1)
poszukiwania i rozpoznawania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego,
2)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin podstawowych i metanu z węgla kamiennego oraz kopalin pospolitych występujących jako towarzyszące złożom kopalin podstawowych, z wyłączeniem ropy naftowej, gazu ziemnego, solanek, wód leczniczych i termalnych,
3)
poszukiwania i rozpoznawania wód podziemnych, w tym solanek, wód leczniczych i termalnych, określanie warunków hydrogeologicznych na potrzeby lokalizacji inwestycji i ochrony wód podziemnych oraz wykonywania prac geologicznych w zakresie hydrogeologii,
4)
ustalania warunków geologiczno-inżynierskich, w szczególności na potrzeby zagospodarowania przestrzennego, budownictwa, w tym obiektów budowlanych zakładu górniczego, wykonywania wyrobisk górniczych, magazynowania substancji i składowania odpadów w górotworze,
5)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin pospolitych,
6)
wykonywania prac z zakresu kartografii geologicznej,
7)
wykonywania badań geofizycznych, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych badań, także wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych.
§  3.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest organem pierwszej instancji w sprawach zatwierdzania projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga koncesji i dokumentacji geologicznych dotyczących:
1)
złóż kopalin podstawowych i kopalin pospolitych występujących jako towarzyszące złożom kopalin podstawowych,
2)
regionalnych badań budowy geologicznej kraju, w tym dna morskiego i regionalnych badań hydrogeologicznych,
3)
ustalania zasobów ujęć wód podziemnych, w tym ujęć źródeł naturalnych i odwodnień budowlanych, jeżeli udokumentowane zasoby lub przewidywana wydajność przekracza 200 m3/h,
4)
ujęć wód termalnych i leczniczych, w tym o znaczeniu leczniczym,
5)
stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
6)
badań hydrogeologicznych związanych z projektowaniem odwodnień złóż kopalin podstawowych i wtłaczaniem wód do górotworu,
7)
badań geologiczno-inżynierskich na potrzeby regionalnego planowania przestrzennego, projektowania i wykonywania inwestycji liniowych o zasięgu ponadwojewódzkim, wyrobisk górniczych do wydobywania kopalin podstawowych, obiektów budownictwa wodnego, w tym o wysokości piętrzenia przekraczającej 5m, oraz obiektów energetycznych o mocy przekraczającej 100 MW,
8)
badań geologicznych związanych z magazynowaniem i składowaniem we wnętrzu ziemi substancji i odpadów.
§  4.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest organem pierwszej instancji do zatwierdzania kryteriów bilansowości zasobów złóż kopalin podstawowych.
§  5.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest organem właściwym w pierwszej instancji do wyrażenia zgody na przeniesienie przez przedsiębiorcę praw przysługujących mu do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych w przypadkach określonych w § 3.
§  6.
Kwalifikacje osób określonych w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c) stwierdza Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
§  7.
Kwalifikacje osób określonych w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. b) i d) stwierdza dyrektor okręgowego urzędu górniczego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o stwierdzenie kwalifikacji.
§  8.
W sprawach dotyczących nakazania przedsiębiorcy dokonania koniecznych zmian w organizacji i wyposażeniu ratownictwa górniczego oraz zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku posiadania zorganizowanego ratownictwa górniczego właściwy jest:
1)
dyrektor okręgowego urzędu górniczego - w odniesieniu do przedsiębiorcy wydobywającego kopalinę podstawową oraz kopalinę pospolitą w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
wojewoda - w odniesieniu do przedsiębiorcy wydobywającego kopalinę pospolitą.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.92.433

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość organów państwowej administracji geologicznej i państwowego nadzoru górniczego.
Data aktu: 26/08/1994
Data ogłoszenia: 31/08/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994