Opłaty za działalność prowadzoną na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 sierpnia 1994 r.
w sprawie opłat za działalność prowadzoną na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Stawka opłaty eksploatacyjnej za jednostkę (tonę, m3) wynosi:
1)
za węgiel kamienny - 2%,
2)
za węgiel brunatny - 4%,
3)
za gaz ziemny, metan z węgla kamiennego i ropę naftową - 6%,
4)
za rudy metali oraz metale w stanie rodzimym,

z wyłączeniem metali szlachetnych - 3%,

5)
za siarkę i inne surowce chemiczne - 3%,
6)
za sól kamienną - 4%,
7)
za surowce skalne - 6%,
8)
za kopaliny lecznicze wprowadzone do obrotu rynkowego - 2%,
9)
za inne kopaliny - 10%

ceny sprzedaży kopaliny wydobytej ze złoża albo ceny sprzedaży surowca mineralnego wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub uzyskanego z odpadów po procesach wzbogacania kopaliny.

2.
Stawka opłaty eksploatacyjnej za jednostkę (tonę, m3) surowca mineralnego, wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub z odpadów po procesach wzbogacania kopalin, wynosi 50% stawki określonej w ust. 1.
§  2.
1.
Opłatę eksploatacyjną wymierza kwartalnie, w drodze decyzji, organ koncesyjny na podstawie informacji składanej przez przedsiębiorcę.
2.
W terminie do dnia 15 miesiąca następującego po upływie każdego kwartału przedsiębiorca przedstawia informacje określające:
1)
ilość kopaliny wydobytej ze złoża albo ilość surowca mineralnego wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub po procesach wzbogacania kopalin, a w razie gdy kopalina lub surowiec mineralny, przed wprowadzeniem do obrotu rynkowego, zostały poddane przeróbce - ilość surowca uszlachetnionego lub wzbogaconego,
2)
średnią cenę jednostkową sprzedaży (tona, m3) loco przedsiębiorca,
3)
nazwę złoża kopaliny lub określenie miejsca, w którym odbywa się wydobywanie surowców mineralnych z odpadów po robotach górniczych lub po procesach wzbogacania kopalin, oraz gminy, na której obszarze prowadzone jest wydobycie, a jeżeli odbywa się ono na obszarze więcej niż jednej gminy - określenie tych gmin oraz wielkość wydobycia na obszarze każdej z nich.
3.
Organ koncesyjny może zobowiązać przedsiębiorcę do przedstawiania informacji oraz dokonywać wymiaru opłaty eksploatacyjnej w innym terminie niż określony w ust. 1.
4.
Jeżeli podmiot gospodarczy nie złoży w terminie informacji, o której mowa w ust. 2 lub 3, albo informacja ta jest nierzetelna, decyzję o opłacie wydaje się na podstawie ustaleń dokonanych przez organ koncesyjny.
5.
Koszty postępowania, o których mowa w ust. 4, ponosi przedsiębiorca.
§  3.
Przed wymierzeniem opłaty z tytułu wydobywania kopaliny podstawowej organ koncesyjny zasięga opinii dyrektora właściwego okręgowego urzędu górniczego o zasadności podwyższenia lub obniżenia opłaty.
§  4.
Wniosek o obniżenie opłaty eksploatacyjnej powinien szczegółowo określać okoliczności uzasadniające obniżenie stawki opłaty eksploatacyjnej, a zwłaszcza dane o stopniu obniżenia ujemnych wpływów na środowisko w wyniku stosowania technologii eksploatacyjnych, dane o ilości wydobycia kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, a także dane niezbędne do oceny warunków geologicznych i górniczych eksploatowanego złoża.
§  5.
O dokonaniu wymiaru opłaty eksploatacyjnej oraz opłat, o których mowa w art. 85 Prawa geologicznego i górniczego, organ koncesyjny zawiadamia gminę lub gminy właściwe ze względu na miejsce prowadzenia działalności oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
§  6.
Przedsiębiorca dokonuje wpłaty należności z tytułu opłat, o których mowa w § 5, bezpośrednio na rachunek gminy lub gmin właściwych ze względu na miejsce prowadzenia działalności oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w kwotach ustalonych przez organ koncesyjny w decyzji określającej wysokość opłaty.
§  7.
Do ustalania opłaty eksploatacyjnej za III kwartał 1994 r. stosuje się za miesiące lipiec i sierpień oraz 1 września 1994 r. przepisy dotychczasowe, a za okres od dnia 2 września 1994 r. do dnia 31 grudnia 1994 r. - przepisy rozporządzenia.
§  71. 1
 
1.
W okresie od dnia 23 lipca 1997 r. do dnia 31 grudnia 1997 r. stawka opłaty eksploatacyjnej za jednostkę (tonę, m3) wynosi 0,01% ceny sprzedaży kopaliny wydobytej ze złoża albo surowca mineralnego wydobytego z odpadów po robotach górniczych lub z odpadów po procesach wzbogacania kopalin.
2.
Warunkiem wymierzenia opłaty eksploatacyjnej według stawki określonej w ust. 1 jest dokonanie darowizny wydobytej kopaliny lub surowca mineralnego na rzecz osób fizycznych dotkniętych powodzią, która miała miejsce w lipcu 1997 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.
1 § 71 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1997 r. (Dz.U.97.82.526) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.92.430

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty za działalność prowadzoną na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
Data aktu: 23/08/1994
Data ogłoszenia: 31/08/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994