Gromadzenie informacji i próbek uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych i sposób postępowania z próbkami i dokumentacjami geologicznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 18 sierpnia 1994 r.
w sprawie gromadzenia informacji i próbek uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych i sposobu postępowania z próbkami i dokumentacjami geologicznymi.

Na podstawie art. 45 ust. 4 oraz art. 50 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Próbki geologiczne umieszcza się w opakowaniach zabezpieczających je przed zanieczyszczeniem i zniszczeniem.
2.
Próbkę opisuje się na opakowaniu czytelnie i w sposób trwały. Opis ten powinien zawierać:
1)
nazwę, symbol, numer otworu (wyrobiska) oraz miejsce i sposób pobrania,
2)
głębokość pobrania próbki,
3)
kolejny numer próbki,
4)
nazwę wykonawcy opróbowania,
5)
datę pobrania, a dla próbek kopaliny płynnej, gazowej lub wody, również godzinę ich pobrania; dla wód należy podać temperaturę w otworze i na powierzchni.
3.
Próbki geologiczne umieszcza się w skrzynkach i opisuje, podając:
1)
na górnej podłużnej krawędzi dane określone w ust. 2 pkt 2 i 3,
2)
na ścianie czołowej dane określone w ust. 2 pkt 1-3,
3)
na ścianie bocznej dane określone w ust. 2 pkt 1, 2 i 4.
§  2.
1.
Próbki geologiczne dzieli się na:
1)
trwałego przechowywania, do których zalicza się:
a)
próbki dokumentujące pełne syntetyczne profile geologiczne, zestawione w celu scharakteryzowania danej jednostki geologicznej, regionu kraju lub określonego złoża kopaliny, a zwłaszcza pod względem stratygraficznym, litologicznym, facjalnym i tektonicznym,
b)
zakwalifikowane do zbiorów naukowych,
2)
czasowego przechowywania, do których zalicza się w szczególności próbki geologiczne wykonane dla sporządzenia dokumentacji geologicznej złoża lub dla sporządzenia dokumentacji hydrogeologicznej.
2.
O zaliczeniu określonej próbki do próbek trwałego przechowywania rozstrzyga organ koncesyjny bądź zatwierdzający projekt prac geologicznych.
§  3.
1.
Magazyn próbek geologicznych trwałego przechowywania prowadzi Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2.
Magazyn próbek geologicznych czasowego przechowywania prowadzi przedsiębiorca.
§  4.
1.
W magazynie próbek są prowadzone:
1)
księga ewidencyjna według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, oraz
2)
ewidencja udostępnianych próbek.
2.
Pobieranie wycinków z próbek geologicznych trwałego przechowywania wymaga każdorazowej zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
3.
Próbki geologiczne podlegające przechowaniu powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem.
§  5.
1.
Jeżeli nowo przekazane do magazynu próbki geologiczne trwałego przechowywania spowodują utratę przydatności przez takie próbki dotychczas przechowywane w magazynie - Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa może zezwolić na likwidację próbek, które utraciły znaczenie.
2.
Próbki czasowego przechowywania otrzymywane przy rozpoznawaniu złóż kopalin pospolitych, przy dokumentowaniu warunków geologiczno-inżynierskich oraz przy odwiercaniu otworów hydrogeologicznych, po zatwierdzeniu dokumentacji mogą być likwidowane w miejscu ich dotychczasowego przechowywania.
3.
Likwidacja próbek czasowego przechowywania, otrzymanych przy rozpoznawaniu złóż kopalin podstawowych może nastąpić po zakończeniu eksploatacji tej części złoża, z której zostały pobrane. Wcześniejsza ich likwidacja wymaga zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
4.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa może wyrazić zgodę na likwidację pozostałych próbek czasowego przechowywania.
5.
Z przeprowadzonej likwidacji próbek sporządza się protokół pozostający u likwidatora.
§  6.
1.
Organy państwowej administracji geologicznej, stosownie do zakresu swej właściwości, gromadzą egzemplarze zatwierdzonych przez siebie dokumentacji geologicznych, jak również inne dokumenty oraz informacje geologiczne (dalej zwane dokumentami geologicznymi), a w szczególności:
1)
mapy i zdjęcia geologiczne,
2)
opracowania oraz wyniki inwentaryzacji gminnej, obejmujące lokalizację otworów hydrogeologicznych i surowcowych, lokalizację nieudokumentowanych kopalin pospolitych, sprawozdania z prac geologicznych,
3)
karty lub profile otworów wiertniczych oraz profile innych wyrobisk.
2.
Dokumenty geologiczne, które utraciły przydatność użytkową, należy przekazać do Państwowego Archiwum Akt Nowych.
3.
Klasyfikacji, kwalifikowania i brakowania dokumentów geologicznych dokonuje się zgodnie z przepisami o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
4.
Dokumenty geologiczne mogą być gromadzone przy wykorzystaniu nośników informatycznych.
§  7.
1.
Organy państwowej administracji geologicznej są zobowiązane do:
1)
prowadzenia właściwej ewidencji posiadanych zbiorów archiwalnych,
2)
ochrony gromadzonych materiałów, przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą,
3)
ochrony przed niekontrolowanym ujawnieniem treści gromadzonych materiałów osobom niepowołanym.
2.
Dokumentami podlegającymi ochronie, o której mowa w ust. 1, są w szczególności:
1)
informacje i dokumenty dotyczące koncesji na prowadzenie prac geologicznych oraz na wydobywanie kopalin,
2)
oferty i materiały przetargowe do czasu rozstrzygnięcia przetargu,
3)
informacje oraz próbki geologiczne z bieżących prac geologicznych dotyczących badania głębokiego podłoża,
4)
wyniki badań prognostycznych wskazujące na możliwość odkrycia nowych złóż bituminów,
5)
wyniki dotyczące aktualnie dokumentowanych złóż kopalin podstawowych do czasu zatwierdzenia dokumentacji,
6)
dokumenty, które zgodnie z ustawą o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej zakwalifikowane zostały do dokumentów tajnych lub poufnych.
§  8.
1.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przekazuje jeden egzemplarz zatwierdzonej dokumentacji geologicznej wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce wykonanych prac.
2.
Wojewoda przekazuje jeden egzemplarz zatwierdzonej dokumentacji Ministrowi Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  9.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

ZAŁĄCZNIK

Księga ewidencyjna próbek geologicznych

......................................................

......................................................

Nazwa i adres magazynu próbek

Lp. Nazwa i numer otworu wiertniczego Nr ewidencyjny karty otworu Data zakończenia otworu Lokalizacja otworu na arkuszu mapy Przyjęto do magazynu Przekazano do innego magazynu Próbki- stan w magazynie
Data Ilość skrzynek Ilość metrów rdzenia Nazwa i adres Ilość skrzynek Ilość metrów rdzenia Ilość skrzynek Ilość metrów rdzenia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.91.425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Gromadzenie informacji i próbek uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych i sposób postępowania z próbkami i dokumentacjami geologicznymi.
Data aktu: 18/08/1994
Data ogłoszenia: 29/08/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994