Zm.: rozporządzenie w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 grudnia 1993 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego.

Na podstawie art. 70 ust. 2 i art. 73 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 czerwca 1992 r. w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego (Dz. U. Nr 56, poz. 277) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 53:
a)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Przed upływem okresu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierza zwalnia się w razie:

1) powołania do zawodowej służby wojskowej - z dniem powołania do tej służby,

2) przyjęcia do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego - z dniem stawienia się do tej służby,

3) uznania za trwale lub czasowo niezdolnego do tej służby w czasie pokoju - z dniem uprawomocnienia się orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej,

4) skazania żołnierza przez sąd na karę pozbawienia wolności (aresztu wojskowego) - z dniem uprawomocnienia się wyroku,

5) wymierzenia żołnierzowi kary dyscyplinarnej pozbawienia stopnia wojskowego podoficera - z dniem uprawomocnienia się decyzji,

6) wymierzenia żołnierzowi co najmniej dwukrotnie kary dyscyplinarnej za rażące naruszenie dyscypliny wojskowej - z dniem uprawomocnienia się decyzji o wymierzeniu drugiej kary dyscyplinarnej,

7) niewyrażenia przez żołnierza zgody na pełnienie służby w innej jednostce wojskowej, w przypadku rozformowania jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz jest objęty - z dniem rozformowania jednostki,

8) niewyrażenia przez żołnierza zgody na zmianę stanowiska służbowego, w przypadku wydania prawomocnego orzeczenia przez wojskową komisję lekarską o niezdolności do pełnienia służby wojskowej na dotychczas zajmowanym stanowisku - po upływie trzydziestu dni od dnia niewyrażenia przez żołnierza zgody.

3. Zwolnienie żołnierza z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej przed upływem okresu, na który żołnierz zgłosił się do tej służby, może nastąpić:

1) w razie ukarania karą dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym (od stanowiska dowódcy drużyny lub równorzędnego wzwyż), jeżeli w okresie trzech miesięcy od dnia jej wymierzenia nie została ona skreślona z ewidencji,

2) w okresie warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności (aresztu wojskowego), wymierzonej żołnierzowi przez sąd, jeżeli rażąco nie wywiązuje się on z obowiązków służbowych,

3) w wyjątkowych wypadkach, na prośbę żołnierza, uzasadnioną szczególnie ważnymi względami rodzinnymi lub osobistymi.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Zwolnienia żołnierzy, w przypadkach określonych w ust. 1, ust. 2 pkt 1 i 3-8 oraz w ust. 3, dokonują dowódcy jednostek wojskowych, których ewidencją żołnierze są objęci, a żołnierzy wymienionych w ust. 2 pkt 2 - komendanci szkół wojskowych. Przepisy § 50 stosuje się odpowiednio.";

2)
po § 53 dodaje się § 53a i 53b w brzmieniu:

"§ 53a. W razie uchylenia prawomocnego wyroku sądu skazującego żołnierza na karę pozbawienia wolności (aresztu wojskowego) lub uchylenia kary dyscyplinarnej pozbawienia stopnia wojskowego podoficera, na wniosek żołnierza, następuje przywrócenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, o ile żołnierz spełnia wymogi przyjęcia do tej służby.

§ 53b. Żołnierzowi zwolnionemu z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej z przyczyn określonych w § 53 ust. 2 pkt 1 i 4-7 oraz w ust. 3 nie udziela się urlopu wypoczynkowego nie wykorzystanego w roku służby, w którym następuje zwolnienie.";

3)
w § 61 w pkt 3 wyrazy "za trwale niezdolnych do czynnej służby wojskowej" zastępuje się wyrazami "za niezdolnych do służby wojskowej w czasie pokoju";
4)
w § 66:
a)
skreśla się ust 2,
b)
ust. 3 otrzymuje oznaczenie ust. 2.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.9.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego.
Data aktu: 27/12/1993
Data ogłoszenia: 25/01/1994
Data wejścia w życie: 09/02/1994