Szczegółowe zasady i tryb postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o uchylenie kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 maja 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o uchylenie kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Żołnierz lub ustanowiony przez niego obrońca może wnieść wniosek do właściwego sądu wojskowego o uchylenie wymierzonej mu w postępowaniu dyscyplinarnym kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, po dniu zwolnienia go z czynnej służby wojskowej, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z tej służby.
2.
Dowódca jednostki wojskowej nie nadaje dalszego biegu wnioskowi wniesionemu przed dniem zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej, do dnia zwolnienia go z tej służby.
3.
Wniosek składa się do wojskowego sądu garnizonowego obejmującego swoją właściwością jednostkę wojskową, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, za pośrednictwem dowódcy tej jednostki, a jeżeli żołnierz po wymierzeniu tej kary został przeniesiony do innej jednostki wojskowej - również za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej.
§  2.
1.
Dowódca jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego w terminie siedmiu dni od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej, załączając do wniosku swoją opinię w tej sprawie oraz odpis rozkazu o ukaraniu żołnierza karą dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i o zwolnieniu go z czynnej służby wojskowej, a także odpis orzeczenia wydanego przez sąd wojskowy w następstwie zażalenia wniesionego przez żołnierza na rozkaz o ukaraniu tą karą.
2.
Jeżeli po wymierzeniu kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych żołnierz został przeniesiony do innej jednostki wojskowej, dowódca jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi tę karę, przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego poprzez dowódcę jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej. Dowódca ten przesyła wniosek do właściwego sądu wojskowego w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania, załączając do wniosku swoją opinię w tej sprawie oraz odpis rozkazu o zwolnieniu żołnierza ze służby.
§  3.
1.
O terminie i miejscu posiedzenia właściwy sąd wojskowy zawiadamia również dowódcę jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę dyscyplinarną zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oraz - w miarę potrzeby - dowódcę jednostki wojskowej, który zwolnił żołnierza z czynnej służby wojskowej. Niestawiennictwo na posiedzeniu dowódcy jednostki wojskowej lub jego pełnomocnika nie wstrzymuje rozpoznania wniosku przez sąd wojskowy.
2.
Sąd wojskowy wysłuchuje dowódcę jednostki wojskowej lub jego pełnomocnika, jeżeli stawił się na posiedzenie.
§  4.
Przy rozpoznawaniu wniosku o uchylenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd wojskowy uwzględnia przede wszystkim okres odbytej kary oraz czy ukarany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego.
§  5.
1.
Właściwy sąd wojskowy przesyła odpis postanowienia dowódcy jednostki wojskowej, w której wymierzono żołnierzowi karę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, kierownikowi rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy ukaranego tą karą, oraz organowi, który wydał mu zezwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych.
2.
Odpis postanowienia przesyła się również wnioskodawcy lub jego obrońcy, jeżeli nie brali udziału w posiedzeniu sądu. Wnioskodawcę poucza się, że od wydanego postanowienia odwołanie nie przysługuje.
§  6.
1.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do rozpoznawania wniosku o uchylenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu karnego wykonawczego.
2.
Rozporządzenie nie narusza przepisów dotyczących sprawdzania kwalifikacji osób do kierowania pojazdami.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.79.365

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania przy rozpatrywaniu wniosków o uchylenie kary dyscyplinarnej zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Data aktu: 30/05/1994
Data ogłoszenia: 08/07/1994
Data wejścia w życie: 23/07/1994