Organizacja i zasady działania centrów ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 4 lutego 1994 r.
w sprawie organizacji i zasad działania centrów ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej.

Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585 i z 1994 r. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu kształcenia, dokształcania i doskonalenia osób dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie oraz animacji kulturalnej mogą być tworzone centra ustawicznego kształcenia.
2.
Do zadań centrum ustawicznego kształcenia, zwanego dalej "centrum", należy w szczególności:
1)
kształcenie, dokształcanie i doskonalenie osób dorosłych w formach szkolnych i pozaszkolnych,
2)
organizowanie egzaminów eksternistycznych z zakresu programów nauczania szkół artystycznych oraz w kierunkach prowadzonych przez centrum,
3)
opracowywanie i wydawanie skryptów, poradników oraz materiałów metodycznych na potrzeby słuchaczy i nauczycieli,
4)
doskonalenie metod pracy dydaktycznej w zakresie kształcenia dorosłych, w szczególności poprzez: warsztaty artystyczne, plenery, treningi interpersonalne, konkursy, przeglądy, przesłuchania, sesje metodyczne, konferencje przedmiotowo-metodyczne, staże,
5)
udzielanie szkołom i placówkom kształcenia, dokształcania i doskonalenia pomocy metodycznej i dydaktycznej w zakresie artystycznym, bibliotekarskim oraz animacji kulturalnej,
6)
współpraca ze szkołami i placówkami kształcenia, dokształcania i doskonalenia w zakresie artystycznym, bibliotekarskim oraz animacji kulturalnej - w kraju i za granicą,
7)
współpraca z urzędami administracji rządowej i samorządowej oraz zakładami pracy w zakresie rekwalifikacji kadr.
§  2.
Organem prowadzącym centra ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej jest Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
1.
Akt założycielski centrum powinien w szczególności określać zakres działania oraz jednostki organizacyjne wchodzące w jego skład.
2.
Przekształcenie i likwidacja szkoły wchodzącej w skład centrum następuje w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  4.
Organizację centrum oraz jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład określa statut ustalony na podstawie niniejszego rozporządzenia oraz ramowego statutu szkół artystycznych publicznych dla dorosłych.
§  5.
1.
Centrum może posiadać filie.
2.
Filia centrum może w szczególności być utworzona przy szkole dla młodzieży, kształcącej w kierunkach prowadzonych przez filię, przy instytucji kultury lub przy innej jednostce organizacyjnej.
3.
Filię centrum tworzy Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora centrum.
§  6.
W celu zapewnienia szkołom i innym jednostkom organizacyjnym odpowiednich warunków pracy centrum w szczególności powinno posiadać:
1)
odpowiednio urządzone pomieszczenia do prowadzenia zajęć dydaktycznych (sale wykładowe, pracownie artystyczne, pracownie przedmiotowe),
2)
pomieszczenia i urządzenia służące wydawaniu skryptów i innych materiałów dydaktycznych,
3)
bibliotekę wspólną dla wszystkich szkół i innych jednostek centrum.
§  7.
1.
Dyrektora centrum powołuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
Dyrektor kieruje działalnością centrum przy pomocy wicedyrektora.
3.
Dyrektor centrum organizuje i nadzoruje całokształt pracy wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych centrum oraz odpowiada za jego działalność dydaktyczno-wychowawczą, administracyjno-gospodarczą i finansową.
4.
Wicedyrektora centrum powołuje Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora centrum.
5.
Zakres obowiązków wicedyrektora ustala dyrektor centrum.
§  8.
1.
Filią kieruje i odpowiada za całokształt jej działalności kierownik filii.
2.
Funkcję kierownika filii powierza i odwołuje z tej funkcji dyrektor centrum.
3.
Kierownik filii podlega bezpośrednio dyrektorowi centrum, który ustala zakres jego obowiązków.
§  9.
1.
W centrum działa rada centrum, złożona z przedstawicieli rad pedagogicznych szkół oraz rad innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
2.
Podział kompetencji pomiędzy radę centrum a rady innych jednostek organizacyjnych centrum określa statut centrum.
§  10.
1.
W filiach centrum, w których istnieją szkoły, działają rady pedagogiczne.
2.
Kompetencje rad pedagogicznych określają odrębne przepisy.
§  11.
1.
W centrum zatrudnia się nauczycieli, innych pracowników pedagogicznych, inżynieryjno-technicznych, administracyjnych i obsługi. Zasady zatrudniania i wynagradzania tych pracowników określają odrębne przepisy.
2.
W centrum zatrudnia się również:
1)
doradcę zawodowego specjalizującego się w prowadzeniu poradnictwa w zakresie kształcenia dorosłych,
2)
zespół doradców metodycznych, prowadzących poradnictwo dla nauczycieli i wykładowców zatrudnionych w centrum, a także w innych szkołach i placówkach kształcenia dorosłych.
§  12.
Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad działalnością centrum określają odrębne przepisy.
§  13.
1.
Centrum prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z przepisami obowiązującymi jednostki budżetowe.
2.
Pozaszkolne formy kształcenia, dokształcania i doskonalenia, prowadzone przez centrum, są finansowane ze środków podmiotów je zlecających. Rozliczenia dokonywane są w formie środków specjalnych jako działalność pozabudżetowa centrum.
§  14.
1.
Centrum posiada pieczęć urzędową, wspólną dla wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
2.
W świadectwach szkolnych, indeksach i innych dokumentach wydawanych przez szkoły i inne jednostki organizacyjne wchodzące w skład centrum powinna być podana pełna nazwa szkoły (jednostki organizacyjnej); nazwa centrum umieszczona jest w pieczęci urzędowej.
§  15.
Centrum prowadzi archiwum wspólne dla wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.23.82

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zasady działania centrów ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej.
Data aktu: 04/02/1994
Data ogłoszenia: 22/02/1994
Data wejścia w życie: 09/03/1994