Utworzenie i znoszenie gmin, ustalenie ich granic, nazw i siedzib władz w niektórych województwach oraz nadanie niektórym gminom statusu miasta.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 grudnia 1994 r.
w sprawie utworzenia i znoszenia gmin, ustalenia ich granic, nazw i siedzib władz w niektórych województwach oraz nadania niektórym gminom statusu miasta.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518, z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473, z 1992 r. Nr 85, poz. 428 i Nr 100, poz. 499, z 1993 r. Nr 17, poz. 78 oraz z 1994 r. Nr 86, poz. 397) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie warszawskim tworzy się gminę Izabelin z siedzibą władz w Izabelinie C; w skład gminy Izabelin wchodzą obszary wsi: Izabelin B, Izabelin C, Hornówek, Laski, Mościska, Sieraków i Truskaw z gminy Stare Babice.
§  2.
W województwie bielskim zmienia się granice gminy Stryszów przez przyłączenie obszaru przysiółka Ostałowa o powierzchni 60,52 ha z gminy Mucharz.
§  3.
W województwie gdańskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Czarna Woda przez przyłączenie obszarów wsi: Huta Kalna, Lubiki i Małe Lubiki oraz osad: Kamionka i Podlesie z gminy Kaliska.
§  4.
W województwie jeleniogórskim zmienia się granice gminy Zgorzelec przez przyłączenie obszaru części wsi Żarki – terenu osiedla mieszkaniowego Gospodarstwa Sadowniczego Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o powierzchni 6,87 ha z gminy Pieńsk.
§  5.
W województwie katowickim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Chełm Śląski z siedzibą władz w Chełmie Śląskim; w skład gminy Chełm Śląski wchodzą osiedla Chełm Śląski i Kopciowice stanowiące część obszaru gminy o statusie miasta Mysłowice o powierzchni 2323,69 ha,
b)
Imielin z siedzibą władz w Imielinie; w skład gminy Imielin wchodzi osiedle Imielin stanowiące część obszaru gminy o statusie miasta Mysłowice o powierzchni 2804,00 ha,
c)
Marklowice z siedzibą władz w Marklowicach; w skład gminy Marklowice wchodzi miejscowość Marklowice stanowiąca część obszaru gminy o statusie miasta Wodzisław Śląski o powierzchni 1375,66 ha,
d)
Miasteczko Śląskie z siedzibą władz w Miasteczku Śląskim; w skład gminy Miasteczko Śląskie wchodzą miejscowości: Bibiela, Brynica, Miasteczko Śląskie, Żyglin i Żyglinek stanowiące część obszaru gminy o statusie miasta Tarnowskie Góry o powierzchni 6829,84 ha,
e)
Pszów z siedzibą władz w Pszowie; w skład gminy Pszów wchodzi miejscowość Pszów stanowiąca część obszaru gminy o statusie miasta Wodzisław Śląski o powierzchni 2041,87 ha;
2)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Mikołów przez przyłączenie obszaru wsi Bujaków z gminy Gierałtowice;
3)
nadaje się status miasta:
a)
gminie Imielin,
b)
gminie Miasteczko Śląskie,
c)
gminie Pszów.
§  6.
W województwie kieleckim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Łączna z siedzibą władz w Łącznej; w skład gminy Łączna wchodzą obszary wsi: Czerwona Górka, Gózd, Jęgrzna, Kamionki, Klonów, Łączna, Podłazie, Podzagnańszcze, Występa, Zagórze, Zalezianka i Zaskale z gminy Suchedniów,
b)
Skarżysko Kościelne z siedzibą władz w Skarżysku Kościelnym; w skład gminy Skarżysko Kościelne wchodzą obszary wsi: Grzybowa Góra, Jagodne, Lipowe Pole Plebańskie, Lipowe Pole Skarbowe, Skarżysko Kościelne i Świerczek z gminy Mirzec;
2)
zmienia się granice gminy Pacanów przez przyłączenie obszarów wsi: Kwasów i Sroczków z gminy Oleśnica.
§  7.
W województwie konińskim tworzy się gminę Powidz z siedzibą władz w Powidzu; w skład gminy Powidz wchodzą obszary miejscowości: Anastazewo, Charbin, Dolina, Hutka, Ługi, Ostrowo, Polanowo, Powidz, Przybrodzin, Rudunek, Rzymachowo, Smolniki Powidzkie i Wylatkowo z gminy Witkowo.
§  8.
W wojewódzkie koszalińskim zmienia się nazwę gminy Silnowo z siedzibą władz w Silnowie na Borne Sulinowo, z siedzibą władz w Bornem Sulinowie.
§  9.
W województwie krośnieńskim tworzy się gminę Krościenko Wyżne z siedzibą władz w Krościenku Wyżnym; w skład gminy Krościenko Wyżne wchodzą obszary wsi: Krościenko Wyżne, Pustyny i przysiółek Łążek z gminy Korczyna.
§  10.
W województwie nowosądeckim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Kościelisko z siedzibą władz w Kościelisku; w skład gminy Kościelisko wchodzą obszary wsi: Dzianisz, Kościelisko i Witów z gminy Tatrzańskiej,
b)
Poronin z siedzibą władz w Poroninie; w skład gminy Poronin wchodzą obszary wsi: Bustryk, Małe Ciche, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Suche i Ząb z gminy Tatrzańskiej,
c)
Rytro z siedzibą władz w Rytrze; w skład gminy Rytro wchodzą obszary wsi: Obłazy Ryterskie, Roztoka Ryterska, Rytro i Sucha Struga z gminy Piwniczna,
d)
Zakopane – o statusie miasta z siedzibą władz w Zakopanem; w skład gminy Zakopane wchodzi obszar miasta Zakopane;
2)
znosi się gminę Tatrzańską;
3)
zmienia się siedzibę władz gminy Czorsztyn z Czorsztyna na Maniowy.
§  11.
W województwie olsztyńskim zmienia się granice:
1)
gminy o statusie miasta Bartoszyce przez przyłączenie obszarów części wsi: Dębówko o powierzchni 9,12 ha, Jarkowo o powierzchni 92,53 ha, Karolewko o powierzchni 3,86 ha, Okopa o powierzchni 12,02 ha oraz Spytajny o powierzchni 113,99 ha z gminy Bartoszyce;
2)
gminy Bartoszyce przez przyłączenie obszaru części gminy o statusie miasta Bartoszyce o powierzchni 6,77 ha.
§  12.
W województwie skierniewickim:
1)
tworzy się gminę Regnów z siedzibą władz w Regnowie; w skład gminy Regnów wchodzą obszary wsi: Annosław, Kazimierzów, Nowy Regnów, Podskarbice Królewskie, Podskarbice Szlacheckie, Regnów, Rylsk, Rylsk Duży, Rylsk Mały, Sławków, Sowidół i Wólka Strońska z gminy Cielądz;
2)
zmienia się granice gminy Teresin przez przyłączenie obszaru części wsi Kaski o powierzchni 21,63 ha z gminy Baranów.
§  13.
W województwie tarnowskim tworzy się gminę Trzciana z siedzibą władz w Trzcianie; w skład gminy Trzciana wchodzą obszary wsi: Kamionna, Kierlikówka, Leszczyna, Łąkta Dolna, Rdzawa, Trzciana i Ujazd z gminy Żegocina.
§  14.
W województwie toruńskim zmienia się granice gminy Lisewo przez przyłączenie obszarów: części wsi Bielawy o powierzchni 20,18 ha i części wsi Józefkowo o powierzchni 42,45 ha z gminy Płużnica.
§  15.
W województwie zielonogórskim zmienia się granice gminy Cybinka przez przyłączenie obszaru wsi Drzeniów z gminy Maszewo.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.132.671

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie i znoszenie gmin, ustalenie ich granic, nazw i siedzib władz w niektórych województwach oraz nadanie niektórym gminom statusu miasta.
Data aktu: 01/12/1994
Data ogłoszenia: 16/12/1994
Data wejścia w życie: 31/12/1994