Tryb i warunki przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 listopada 1994 r.
w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasad odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być przyjmowane do przeznaczonych dla dzieci i młodzieży publicznych szkół artystycznych: I stopnia, II stopnia, bibliotekarskich i animatorów kultury, zwanych dalej "szkołami", oraz publicznych placówek artystycznych, tj. państwowych ognisk artystycznych, zwanych dalej "ogniskami".
§  2.
Osoby, o których mowa w § 1, mogą pobierać naukę i korzystać z opieki:
1)
jako stypendyści strony polskiej otrzymujący stypendium przyznane przez dyrektora szkoły lub ogniska,
2)
na warunkach odpłatności.
§  3.
1.
Do szkół i ognisk artystycznych mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
mają odpowiedni wiek, określony w odrębnych przepisach,
2)
zostały zakwalifikowane na podstawie badania przydatności lub egzaminu wstępnego,
3)
wykazują się stanem zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w danym typie szkoły.
§  4.
Minister Kultury i Sztuki ustala corocznie limit miejsc w szkołach i stypendiów dla osób nie będących obywatelami polskimi.
§  5.
1.
Osobom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane:
1)
stypendium pieniężne w wysokości do 65% najniższej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, określonej odrębnymi przepisami,
2)
bezpłatne zakwaterowanie w bursach lub internatach szkół artystycznych albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie,
3)
bezpłatne całodzienne wyżywienie w stołówce szkolnej internatu lub bursy albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów całodziennego wyżywienia.
2.
Stypendium i świadczenia są przyznawane na okres przewidziany cyklem kształcenia w danym typie szkoły lub w ognisku, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Okres kształcenia w Polsce osób nie będących obywatelami polskimi może być przedłużony za zgodą Ministra Kultury i Sztuki. Na okres przedłużenia może być przyznane stypendium i świadczenia, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Stypendyści przebywający w placówkach lecznictwa zamkniętego po okresie przekraczającym 14 dni otrzymują stypendium w wysokości zmniejszonej o 50%.
§  7.
1.
Stypendium oraz ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 5 ust. 1, nie wypłaca się za okres pobytu poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa dłużej niż miesiąc, oraz w okresie ferii letnich.
2.
Stypendyści mogą otrzymywać stypendium i inne świadczenia w okresie ferii letnich, jeśli w tym czasie przebywają w Polsce.
§  8.
1.
Roczne opłaty za naukę lub korzystanie z opieki na warunkach odpłatności stanowią równowartość:
1)
dla uczniów szkół artystycznych I stopnia

oraz ognisk artystycznych - 3 000 USD,

2)
dla uczniów szkół artystycznych II

stopnia oraz szkół bibliotekarskich i animatorów kultury - 4 500 USD,

3)
dla osób korzystających z opieki

w bursach lub internatach szkół artystycznych - 3 000 USD,

4)
jednorazowa opłata wpisowa - 200 USD.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, są wnoszone w złotych polskich po przeliczeniu według kursu średniego, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty. Opłaty te są wnoszone w szkole, ognisku lub bursie w terminie do dnia rozpoczęcia nauki lub pobytu w bursie. Opłaty, o których mowa w ust. 1, wnoszone są za cały rok szkolny.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa w przypadku szkół, ognisk, burs prowadzonych przez ministrów i inne organy administracji rządowej albo dochód budżetu gminy w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez gminy jako zadanie własne.
4.
Dyrektor szkoły, ogniska lub bursy może w uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin wniesienia opłat do 6 miesięcy.
5.
Jeżeli okres kształcenia lub pobytu w bursie (internacie) trwa krócej niż rok szkolny, opłaty są wnoszone za faktyczny okres kształcenia lub opieki, w wysokości 1/12 rocznej opłaty, ustalonej zgodnie z ust. 1, 2 i 3, za każdy rozpoczęty miesiąc nauki lub opieki.
6.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej osób nie będących obywatelami polskimi, dyrektor szkoły, ogniska lub bursy może obniżyć opłatę, o której mowa w ust. 1 i 5, lub całkowicie zwolnić z obowiązku ponoszenia odpłatności.
§  9.
1.
Opłaty za naukę podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres niepobierania nauki, jeżeli osoba zrezygnowała z nauki i powiadomiła o tym szkołę lub ognisko przed rozpoczęciem roku szkolnego,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała z nauki lub została skreślona z listy uczniów albo
b)
ukończyła naukę.
2.
Opłaty za opiekę w bursach lub internatach podlegają zwrotowi za cały okres niekorzystania z tej opieki w przypadku rezygnacji z pobytu w bursie lub internacie.
§  10.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, podejmującym naukę, przysługuje opieka lekarska i ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach dotyczących uczniów polskich.
§  11.
O fakcie przyjęcia osób, o których mowa w § 2, dyrektor szkoły lub ogniska informuje Ministerstwo Kultury i Sztuki.
§  12.
Koszty stypendium i innych świadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1, ponosi szkoła, ognisko lub bursa, której dyrektor przyznał świadczenia, ze środków przyznanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  13.
Osoby pobierające już naukę na warunkach odpłatności, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki przewidzianego dla cyklu kształcenia w danym typie szkoły.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.125.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i warunki przyjmowania do publicznych szkół i placówek artystycznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach.
Data aktu: 10/11/1994
Data ogłoszenia: 28/11/1994
Data wejścia w życie: 28/11/1994