Podatek akcyzowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie podatku akcyzowego.

Na podstawie art. 6 ust. 10 pkt 2, art. 35 ust. 4, art. 37 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 oraz art. 38 ust. 2 w związku z art. 26 ust. 2 i art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się tabele stawek podatku akcyzowego, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia, dla wyrobów akcyzowych produkowanych w kraju oraz importowanych, wymienionych w pozycjach 2-12, 14-16 i 18 załącznika nr 6 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Podatek akcyzowy od nadmiernych ubytków i zawinionych niedoborów wpłaca się w przypadku wystąpienia tych ubytków i niedoborów w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu spirytusu i wyrobów spirytusowych (SWW 244), wyrobów winiarskich (SWW 247) oraz piwa (SWW 2483).
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się w przypadku stwierdzenia nadmiernych ubytków i zawinionych niedoborów przed powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.
3. 
Do nadmiernych ubytków i zawinionych niedoborów stosuje się najwyższą stawkę podatku akcyzowego, ustaloną dla danego wyrobu akcyzowego.
§  3. 
W przypadku gdy producent oddaje wyrób akcyzowy w odpłatne użytkowanie, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje nie później niż w dniu opuszczenia przez wyrób pomieszczenia producenta.
§  4. 
1. 
Zwalnia się od podatku akcyzowego:
1)
odzież futrzaną i inne wyroby futrzarskie wytworzone ze skór zwierząt szlachetnych wyprawionych, zakupionych po cenach zawierających podatek akcyzowy lub od których podatek ten został pobrany przez urząd celny,
2)
rozlew piwa i wyrobów winiarskich zakupionych po cenach zawierających podatek akcyzowy lub od których podatek ten został pobrany przez urząd celny,
3) 1
 rozlew importowanych wódek gatunkowych, od których podatek ten został pobrany przez urząd celny.
2. 
W przypadku sprzedaży wyrobów winiarskich, które przed rozlewem zostały poddane leżakowaniu, kupażowaniu, tzn. mieszaniu win w celu osiągnięcia właściwych efektów barwy, smaku i aromatu, dosładzaniu, doprawianiu nalewką ziołową, nasycaniu dwutlenkiem węgla, podbarwianiu karmelem, doalkoholizowaniu lub maderyzacji, tzn. przyspieszeniu procesu dojrzewania wina przez zastosowanie oddziaływania termicznego, podatek akcyzowy należny od tych wyrobów obniża się o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu wyrobów winiarskich i podatek akcyzowy pobrany przez urząd celny od tych surowców.
3.  2
 W przypadku sprzedaży wyrobów wymienionych w poz. 8 załącznika nr 1 podatek akcyzowy należny od tych wyrobów obniża się o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu zużytych do ich wytwarzania materiałów zaliczanych według Systematycznego wykazu wyrobów do grupy 1324-4, -5, -9 oraz podatek akcyzowy pobrany przez urzędy celne od tych materiałów.
§  5. 
Podatek akcyzowy należny od sprzedaży wódek gatunkowych obniża się o podatek akcyzowy pobrany przez urzędy celne od napojów alkoholowych, otrzymanych przez destylację wina z winogron lub wytłoków z winogron, oraz złożonych preparatów i koncentratów alkoholowych, zakupionych z przeznaczeniem do produkcji tych wódek.
§  6. 
W przypadku gdy:
1) 3
 podmiot gospodarczy zleca wykonanie wyrobu akcyzowego innemu podmiotowi, podatnikiem podatku akcyzowego jest zleceniobiorca; jeżeli stawka podatku akcyzowego została wyrażona w formie procentowej, zleceniobiorca oblicza podatek od wartości wyrobu akcyzowego, obliczonej na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, zmniejszonych o podatek od towarów i usług,
2)
na podstawie odrębnych przepisów stawki podatku akcyzowego od spirytusu zostały ustalone w formie różnicy cen lub jej części, podatnikiem jest podmiot, u którego te różnice powstały.
§  6a.  4
 Podatnikami podatku akcyzowego są również organy likwidacyjne wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 marca 1967 r. w sprawie zbywania niektórych ruchomości stanowiących własność Państwa lub podlegających sprzedaży przez organy administracji państwowej na podstawie przepisów szczególnych (Dz. U. Nr 9, poz. 41 i z 1984 r. Nr 14, poz. 61); organy te uiszczają podatek akcyzowy według stawek właściwych dla sprzedaży poszczególnych wyrobów akcyzowych, z tym że w przypadku sprzedaży wyrobów spirytusowych i spirytusu stosuje się stawkę właściwą dla spirytusu butelkowanego.
§  7.  5
 W przypadku gdy podatnik dokonuje sprzedaży oleju napędowego do silników szybkoobrotowych armatorom rybołówstwa morskiego według zasad określonych odrębnie przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, podatnik ten może zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, o kwotę podatku akcyzowego naliczonego od tego oleju w wysokości 2,9 mln zł/t.
§  8. 
1.  6
 W przypadku gdy eksportowany wyrób akcyzowy został nabyty po cenach zawierających podatek akcyzowy, kwota tego podatku u eksportera zwiększa podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy; dotyczy to również podatku akcyzowego zawartego w cenach surowców i materiałów zużytych do wytworzenia wyeksportowanych towarów.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu wyrobu akcyzowego, od którego podatek akcyzowy został pobrany przez urząd celny.
§  9. 
Podatnicy uiszczają podatek akcyzowy od wyrobów wytwarzanych w kraju za okresy miesięczne w terminie do 30 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 10, 12 i 13.
§  10. 
1. 
Podatnicy wytwarzający wyroby akcyzowe określone w poz. 1, 2, 13, 15 i 17 załącznika nr 6 do ustawy uiszczają podatek akcyzowy:
1)
wstępnie - za okresy dzienne,
2)
za okresy miesięczne.
2. 
Wpłaty dzienne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są dokonywane z zastosowaniem procentowej stawki obliczonej według następującego wzoru (z dokładnością do 0,01%):

PA

stawka % = ------ x 100

Ws

gdzie:

PA - oznacza kwotę podatku akcyzowego przypadającego do zapłaty w urzędzie skarbowym z miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc rozliczeniowy,

Ws - oznacza wartość sprzedaży wyrobów akcyzowych, nie zawierających podatku od towarów i usług, z miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc rozliczeniowy.

3. 
Podatek za okresy dzienne stanowi iloczyn wartości sprzedaży w danym dniu i stawki procentowej wynikającej ze wzoru określonego w ust. 2.
4. 
Wpłaty kwot określonych zgodnie z ust. 3 powinny być dokonywane nie później niż po upływie 30 dni od dnia opuszczenia przez wyrób pomieszczenia producenta.
5. 
Podatek akcyzowy jest rozliczany ostatecznie za okresy miesięczne w terminie do 30 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym podatku, z uwzględnieniem wstępnych wpłat dziennych.
§  11. 
W przypadku gdy na podstawie odrębnych przepisów producenci spirytusu i wyrobów spirytusowych zobowiązani są do rozliczania podatku akcyzowego w formie różnicy cen od spirytusu surowego lub spirytusu o obniżonej jakości, obowiązek podatkowy powstaje w momencie przekazania tych spirytusów do przerobu; przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
1. 
Podatnicy podejmujący działalność w zakresie wytwarzania wyrobów akcyzowych, o których mowa w § 10 ust. 1, rozliczają podatek akcyzowy za okres dwóch miesięcy kalendarzowych od dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu wyłącznie za okresy miesięczne. Obowiązek uiszczania wstępnych wpłat dziennych powstaje w pierwszym dniu trzeciego miesiąca od dokonania po raz pierwszy czynności podlegającej opodatkowaniu.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku wznowienia wytwarzania wyrobów akcyzowych, o których mowa w § 10 ust. 1, zawieszonego na okres dłuższy niż trzy miesiące.
§  13.  7
 Podatnicy wytwarzający wyroby akcyzowe wymienione w:
1)
poz. 13 załącznika nr 6 do ustawy dokonują, od sprzedaży w okresie od 22 listopada 1993 r. do 31 stycznia 1994 r., wpłat dziennych podatku akcyzowego z zastosowaniem procentowej stawki obliczonej według następującego wzoru (z dokładnością do 0,01%):

PA + 0,14 WS

-------------- x 100

1,14 WS

gdzie:

PA - oznacza kwotę podatku akcyzowego przypadającego do zapłaty w urzędzie skarbowym w październiku 1993 r.,

WS - oznacza wartość sprzedaży wyrobów akcyzowych nie zawierającą podatku od towarów i usług w październiku 1993 r.,

2)
poz. 1 załącznika nr 6 do ustawy dokonują, od sprzedaży w okresie od 22 listopada 1993 r. do 31 stycznia 1994 r., wpłat dziennych podatku akcyzowego z zastosowaniem procentowej stawki, o której mowa w § 10 ust. 2 rozporządzenia, podwyższonej o 3 jednostki procentowe.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 8

TABELA STAWEK PODATKU AKCYZOWEGO DLA NIEKTÓRYCH WYROBÓW AKCYZOWYCH PRODUKOWANYCH W KRAJU

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów (SWW) Nazwa grupy wyrobów Stawka podatku akcyzowego w % obrotu lub w kwocie na jednostkę wyrobu
1 2 3 4
1 0243 Oleje smarowe i specjalne:
0243-1 1) oleje silnikowe, z wyjątkiem olejów DS-M do silników okrętowych (SWW: 0243-135), olejów DS-H do silników okrętowych (SWW: 0243-135), olejów DS-H do silników okrętowych (SWW: 0243-136), olejów SC22 do silników okrętowych (SWW: 0243-137), olejów do silników z zapłonem samoczynnym (wysokoprężnych) pozostałych (SWW: 0243-139), olejów do silników lotniczych (SWW: 0243-14), olejów silnikowych pozostałych (SWW: 0243-19) 5
2) pozostałe, w tym także oleje silnikowe, wytwarzane z udziałem komponentów uzyskiwanych z regeneracji zużytych olejów smarowych, w których udział komponentów uzyskanych z regeneracji w produkcie gotowym stanowi minimum 10% wolne od podatku
2 0675-991,

-999

Broń gazowa 20
3 0844-9 Urządzenia do prowadzenia gier losowych i zakładów wzajemnych:
1) rulety wraz ze stołami do rulety 15
2) stoły do gry w karty 15
3) automaty hazardowe 15
4) maszyny i urządzenia losujące 15
5) elektroniczne maszyny i urządzenia do gry 15
4 1021, 1022 Samochody osobowe ogólnego przeznaczenia oraz osobowe specjalizowane:
1) których cena jest wyższa od równowartości 8000 ECU 10
2) pozostałe wolne od podatku
5 1055-1 Jachty pełnomorskie:
1) których cena jest wyższa od równowartości 2400 ECU 20
2) pozostałe wolne od podatku
6 1153 Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku:
1) odbiorniki telewizyjne z ekranem do odbioru kolorowego, których cena jest wyższa od równowartości 750 ECU 10
2) magnetowidy i odtwarzacze, których cena jest wyższa od równowartości 350 ECU 10
3) kamery video, których cena jest wyższa od równowartości 600 ECU 10
4) zestawy sprzętu elektronicznego:
a) odbiornika telewizyjnego i magnetowidu lub odtwarzacza, których cena jest wyższa od równowartości 1100 ECU 10
b) odbiornika telewizyjnego i kamery video, których cena jest wyższa od równowartości 1350 ECU 10
c) odbiornika telewizyjnego, magnetowidu lub odtwarzacza i kamery video, których cena jest wyższa od równowartości 1700ECU 10
5) anteny do odbioru programów satelitarnych 10
6) pozostałe wolne od podatku
7 1212 Sól 15
w tym: sól jodowana 7
8 1324-4, -5,

-9

Środki upiększające i wyroby perfumeryjne oraz wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych) pozostałe 20
9 1761 Zapałki 300 zł/1000 szt.
10 1829-13 Karty do gry, z wyłączeniem kart dla dzieci 25
11 2215-2 Skóry futrzane zwierząt szlachetnych wyprawione:
1) norek, lisów, piżmaków, kun, tchórzy, tchórzofretek i fretek 20
2) pozostałe wolne od podatku
12 2233, 2234, Odzież futrzana i inne wyroby futrzarskie:
2239 1) ze skór wymienionych w poz. 11 pkt 1 15
2) pozostałe wolne od podatku
13 247 Wyroby winiarskie, 8.000 zł/l
w tym:
napoje typu wina i napoje winopochodne - niskoprocentowe na bazie alkoholu winnego (do 18% mocy) oraz miody pitne i napoje typu "honey drink" i "honey liquor" 6.400 zł/l
14 2483 Piwo:
1) przy sprzedaży piwa w ilości do 100.000 hl:
a) piwo butelkowe o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 3.900 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 4.300 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 5.000 zł/l
b) piwo luzem (beczka, cysterna, KEG) i w puszkach o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 3.000 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 3.500 zł/l
- mocne powyżej 13,0 Blg 4.500 zł/l
2) przy sprzedaży piwa w ilości powyżej 100.000 hl do 600.000 hl:
a) piwo butelkowe o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 4.300 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 4.700 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 6.200 zł/l
b) piwo luzem (beczki, cysterny) o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 3.800 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 4.400 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 5.500 zł/l
c) piwo luzem w pojemnikach KEG i KEG + oraz w puszkach o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 3.200 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 3.500 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 5.500 zł/l
3) przy sprzedaży piwa w ilości powyżej 600.000 hl:
a) piwo butelkowe o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 5.000 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 5.600 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 8.800 zł/l
b) piwo luzem (beczki, cysterny) o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 4.000 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 4.600 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 7.000 zł/l
c) piwo luzem w pojemnikach KEG i KEG + oraz w puszkach o ekstraktywności:
- lekkie do 10,5o Blg 3.500 zł/l
- pełne od 10,6o do 13,0o Blg 3.900 zł/l
- mocne powyżej 13,0o Blg 5.700 zł/l
4) piwa bezalkoholowe 5
15 2519-7 Guma do żucia 20
16 bez względu na symbol SWW Łodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i łodzie z dostosowaniem do silników (drewniane, z tworzyw sztucznych i innych materiałów), z wyłączeniem łodzi rybackich, roboczych i ratowniczych:
1) których cena jest wyższa od równowartości 2400 ECU 15
2) pozostałe wolne od podatku
17 Wyroby nie wymienione w poz. 1-16 wolne od podatku
Objaśnienia:

1. Zwolnienie od podatku olejów silnikowych wytwarzanych z udziałem komponentów uzyskiwanych z regeneracji zużytych olejów smarowych, o których mowa w poz. 1 pkt 2 tabeli, dotyczy producentów posiadających specjalistyczne instalacje do regeneracji olejów przepracowanych, składające się co najmniej z destylacji i rafinacji.

2. Za napoje typu wina i napoje winopochodne - niskoprocentowe na bazie alkoholu winnego (do 18% mocy), na które ustalono akcyzy 6.400 zł/l, należy uznać napoje wyprodukowane z udziałem wina nie większym niż 75%.

3. Za cenę wyrobu, o której mowa w poz. 4, 6 i 16 tabeli, uważa się cenę nie zawierającą podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Podstawą ustalenia równowartości tej ceny w ECU jest kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z dnia sprzedaży wyrobu.

4. Za piwo w pojemnikach KEG i KEG+, o którym mowa w poz. 14 tabeli, uważa się piwo w pojemnikach cylindrycznych ze stali nierdzewnej według norm "EURO" lub "DIN" z wbudowanym zaworem typu "Fiting", dostosowanych do sterylnego mycia i napełniania.

5. Za ilość sprzedaży piwa, o której mowa w poz. 14 tabeli, uważa się ilość sprzedaży dokonanej przez podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy, z tym że:

1) jeżeli podatnik w ciągu roku podatkowego przekroczył ilość sprzedaży osiągniętą w roku poprzednim, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie, stosuje się stawki podatku akcyzowego właściwe dla tej ilości,

2) w okresie do 31 grudnia 1993 r. stawkę podatku akcyzowego ustala się na podstawie sprzedaży piwa, liczonej narastająco poczynając od 5 lipca 1993 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 9

TABELA STAWEK PODATKU AKCYZOWEGO DLA NIEKTÓRYCH TOWARÓW AKCYZOWYCH SPROWADZANYCH (NADSYŁANYCH) Z ZAGRANICY

Poz. Kod CN Nazwa grupy towarów (towaru) Stawka podatku akcyzowego w kwocie na jednostkę wyrobu lub w % podstawy opodatkowania*)
1 2 3 4
1 1704 10 Guma do żucia, również pokryta cukrem 25
ex 1704 90 65 0
2 ex 2202 90 Piwo bezalkoholowe 7
3 2203 00 Piwo otrzymywane ze słodu 10.000 zł/l
4 2204 Wino ze świeżych winogron łącznie z winami wzmocnionymi; moszcz winogronowy inny niż objęty pozycją nr 2009 7.000 zł/l
w tym:
2204 21 a) w pojemnikach zawierających 2 l lub mniej 12.000 zł/l
2204 21 90 0 b) o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu powyżej 22% obj. 68.000 zł/l
5 2205 Wermut i inne wina ze świeżych winogron przyprawione roślinami lub substancjami aromatycznymi 7.000 zł/l
2205 10 a) w pojemnikach zawierających 2 l lub mniej 12.000 zł/l
2205 10 90 0

2205 90 90 0

b) o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu powyżej 18% obj. 60.000 zł/l
6 2206 00 Pozostałe napoje fermentowane (np. jabłecznik, moszcz gruszkowy i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych nie wymienione ani nie włączone gdzie indziej) 7.000 zł/l
w tym:
2206 00 93 0 w pojemnikach zawierających 2 l lub mniej 12.000 zł/l
7 2501 00 Sól (również kuchenna i denaturowana) i czysty chlorek sodowy, nawet w roztworze wodnym lub zawierająca dodatek środków zapobiegających zbrylaniu lub środków zapewniających dobrą rozpuszczalność; woda morska 20
8 ex 2710 00 87 0 Oleje silnikowe 7
9 3303 Perfumy i wody toaletowe 25
10 ex 3304 Preparaty do upiększania i makijażu oraz preparaty do pielęgnacji skóry (z wyjątkiem leków), łącznie z preparatami do opalania, do manicure i pedicure, z wyłączeniem towarów o symbolu 3304 99 00 0 25
11 ex 3506 99 00 0 Kleje do rzęs i peruk 25
12 3605 00 00 0 Zapałki, inne niż artykuły pirotechniczne z pozycji nr 3604 300 zł/1000 szt.
13 ex 4302 Garbowane lub wykończone skóry futerkowe (łącznie z łbami, ogonami, łapami i innymi kawałkami lub ścinkami), nawet połączone (bez dodatków z innych materiałów), z wyjątkiem króliczych i zajęczych, z jagniąt astrachańskich, szerokoogonowych, karakułowych, perskich i podobnych jagniąt indyjskich, chińskich, mongolskich lub tybetańskich, z wydr morskich lub nutrii 25
14 ex 4303 Artykuły odzieżowe, dodatki do ubiorów i pozostałe wyroby futrzarskie - z wyjątkiem wytworzonych ze skór króliczych i zajęczych, z jagniąt astrachańskich, szerokoogonowych, karakułowych, perskich i podobnych jagniąt indyjskich, chińskich, mongolskich lub tybetańskich, z wydr morskich lub nutrii 20
15 8521 10 31 0 Kamery wideo, których wartość celna jest wyższa od równowartości 600 ECU 15
16 ex 8521 10 39 0 Magnetowidy i odtwarzacze, których wartość celna jest wyższa od równowartości 350 ECU 15
17 ex 8528 Odbiorniki telewizyjne z ekranem do odbioru kolorowego (barwne), których wartość celna jest wyższa od równowartości 750 ECU 15
18 ex 8528 Zestawy sprzętu elektronicznego:
1) odbiornika telewizyjnego i magnetowidu lub odtwarzacza, jeżeli wartość celna zestawu jest wyższa od równowartości 1100 ECU 15
2) odbiornika telewizyjnego i kamery wideo, jeżeli wartość celna zestawu jest wyższa od równowartości 1350 ECU 15
3) odbiornika telewizyjnego, magnetowidu lub odtwarzacza i kamery wideo, jeżeli wartość celna zestawu jest wyższa od równowartości 1700 ECU 15
19 8529 10 31 0 Anteny do odbioru satelitarnego 15
20 ex 8703 Pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż objęte pozycją 8702), łącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, których wartość celna jest wyższa od równowartości 8.000 ECU 15
21 ex 8903 Jachty i inne jednostki pływające wypoczynkowe lub sportowe, których wartość celna jest wyższa od równowartości 2.400 ECU 25
22 ex 9304 00 00 0 Broń gazowa 25
23 ex 9504 40 00 0 Karty do gry, z wyłączeniem kart do gry dla dzieci 30
24 ex 9504
ex 8479 89 80 0 Urządzenia do prowadzenia gier losowych i zakładów wzajemnych:
1) rulety wraz ze stołami do rulety 20
2) automaty hazardowe 20
3) stoły do gry w karty 20
4) maszyny i urządzenia losujące 20
5) elektroniczne maszyny i urządzenia do gry 20
25 ex 9605 00 00 0 Zestawy zawierające preparaty do upiększania i makijażu oraz preparaty do pielęgnacji skóry 25
26 Pozostałe towary nie wymienione w poz. 1-25 wolne od podatku
Objaśnienia

ex - zamieszczony przy kodzie CN oznacza, że stawka podatku akcyzowego jest ustalana tylko dla niektórych towarów objętych danym kodem, określonych w rubryce 3.

*) - określonej w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).

1 § 4 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
2 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
3 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
4 § 6a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
6 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.
7 § 13 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 listopada 1993 r. (Dz.U.93.109.490) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 listopada 1993 r.
8 Załącznik nr 1:

- pkt 1 objaśnień zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.59.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.

9 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.59.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (Dz.U.93.105.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.39.174

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podatek akcyzowy.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993