Typy aptek w zakładach karnych, określenie wymogów lokalowych i wyposażenia tych aptek, zasady wydawania leków i materiałów medycznych oraz obrót detaliczny środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi poza aptekami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 kwietnia 1993 r.
w sprawie typów aptek w zakładach karnych, określenia wymogów lokalowych i wyposażenia tych aptek, zasad wydawania leków i materiałów medycznych oraz obrotu detalicznego środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi poza aptekami. *

Na podstawie art. 47 w związku z art. 31 ust. 4, art. 37 ust. 3 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 i z 1993 r. Nr 16, poz. 68) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakładach karnych, przez które rozumie się również rejonowe areszty śledcze, rejonowe zakłady karne i areszty śledcze, mogą być organizowane apteki zakładowe typu I w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym.
2.
Apteki zakładowe, o których mowa w ust. 1, tworzy się w zakładach karnych, w których są zorganizowane szpitale, a także w każdym rejonowym areszcie śledczym i rejonowym zakładzie karnym.
3.
Apteki, o których mowa w ust. 1, tworzy i znosi oraz określa ich organizację wewnętrzną, a także terytorialny zasięg działania, dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych na wniosek Naczelnego Lekarza Więziennictwa.
§  2.
1.
Apteki w zakładach karnych przeznacza się do zaopatrywania w leki oraz materiały medyczne zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, przez które rozumie się skazanych, tymczasowo aresztowanych i ukaranych.
2.
Do zadań aptek, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1)
wydawanie leków gotowych i recepturowych oraz materiałów medycznych zakładom opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności,
2)
sporządzanie leków recepturowych na potrzeby zakładów wymienionych w pkt 1,
3)
prowadzenie działalności w zakresie informacji o lekach dla funkcjonariuszy i pracowników służby zdrowia więziennictwa,
4)
uczestniczenie w działalności oświatowo-zdrowotnej na rzecz osób pozbawionych wolności,
5)
kontrola prawidłowości prowadzenia apteczek oddziałów szpitalnych, apteczek ambulatoryjnych i apteczek nagłej pomocy.
§  3.
1.
Apteka zakładu karnego powinna posiadać powierzchnię funkcjonalną, dostosowaną do zakresu wykonywanych zadań i czynności, nie mniejszą jednak niż 50m2.
2.
Lokal apteki zakładu karnego składa się z:
1)
części ekspedycyjnej i recepturowej,
2)
zmywalni z suszarką,
3)
destylatorni,
4)
komory przyjęć leków,
5)
magazynu zapewniającego prawidłowe przechowywanie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.
3.
Podstawowe wyposażenie apteki zakładu karnego powinno odpowiadać wymogom określonym w ogólnie obowiązujących przepisach dla aptek zakładowych typu I.
§  4.
1.
W zakresie szczegółowych zasad wydawania przez apteki zakładów karnych leków i materiałów medycznych stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2.
Leki i materiały medyczne wydaje się z apteki zakładu karnego do zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności wyłącznie na podstawie recept lub zapotrzebowań lekarskich.
3.
Leki gotowe i recepturowe wydaje się z przeznaczeniem dla osób pozbawionych wolności w celu bezpośredniego zastosowania w ilości, postaci oraz w sposób wskazany przez lekarza.
4.
Leki silnie i bardzo silnie działające, w tym leki o działaniu psychotropowym lub odurzającym, wydaje się osobom pozbawionym wolności w celu bezpośredniego stosowania wyłącznie pod nadzorem fachowego personelu medycznego.
5.
W wyjątkowych wypadkach, a w szczególności w razie braku odpowiedniego leku w aptece zakładu karnego, braku możliwości sporządzenia leku recepturowego lub gdy zachodzi konieczność niezwłocznego wydania leku, osoby pozbawione wolności mogą być zaopatrywane w leki za pośrednictwem apteki ogólnodostępnej.
6.
Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio w razie otrzymania przez osobę pozbawioną wolności leków i materiałów medycznych od osób bliskich, a także od instytucji i organizacji zajmujących się pomocą dla tych osób.
§  5.
1.
Poza aptekami zakładów karnych przedmiotem obrotu detalicznego mogą być środki farmaceutyczne i materiały medyczne określone w załączniku nr 3 do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 marca 1993 r. w sprawie obrotu detalicznego środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi poza aptekami (Monitor Polski Nr 19, poz. 186).
2.
Obrót, o którym mowa w ust. 1, może się odbywać w kantynach lub innych punktach sprzedaży działających w zakładach karnych, jeśli odpowiadają one ogólnie obowiązującym w tym zakresie wymogom.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.01.126.1381), na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.38.167

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Typy aptek w zakładach karnych, określenie wymogów lokalowych i wyposażenia tych aptek, zasady wydawania leków i materiałów medycznych oraz obrót detaliczny środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi poza aptekami.
Data aktu: 23/04/1993
Data ogłoszenia: 13/05/1993
Data wejścia w życie: 28/05/1993