Stawki dopłat do produkcji rolniczej, rekompensujące częściowo skutki zmian cen oleju napędowego, zasady obliczania, tryb przekazywania i rozliczania dopłat oraz koszty ich wypłacania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 19 marca 1993 r.
w sprawie stawek dopłat do produkcji rolniczej, rekompensujących częściowo skutki zmian cen oleju napędowego, zasad obliczania, trybu przekazywania i rozliczania dopłat oraz kosztów ich wypłacania.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy budżetowej na rok 1993 z dnia 12 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 64) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się stawkę dopłaty przysługującą podmiotom gospodarczym, prowadzącym gospodarstwa rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, na 1 ha użytków rolnych w wysokości 43.000 zł za okresy sześciomiesięczne począwszy od dnia 1 października 1992 r.
§  2.
1.
Dopłatę oblicza się jako iloczyn powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i stawki dopłaty określonej w § 1.
2.
Do obliczenia dopłat przyjmuje się powierzchnię użytków rolnych wynikającą z ewidencji gruntów rolnych, według stanu na pierwszy dzień okresu, za który przysługuje dopłata, z wyłączeniem gruntów klasy VIz i VIpsz, gruntów wykorzystywanych na cele nierolnicze oraz gruntów, na których zaprzestano produkcji rolniczej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Jeżeli użytki rolne, stanowiące podstawę do wyliczenia dopłat, położone są w kilku gminach, to kwotę dopłat wypłaca urząd gminy właściwy do pobierania podatku rolnego.
3.
Obliczenia należnej dopłaty dla gminy dokonuje urząd gminy na podstawie powierzchni użytków rolnych ustalonej zgodnie z ust. 2.
§  3.
1.
Obliczenia należnej dopłaty dla województwa dokonuje wojewoda na podstawie zgłoszonych przez urzędy gmin powierzchni użytków rolnych, ustalonej zgodnie z § 2 ust. 2. W razie wyłączenia lub włączenia użytków rolnych do produkcji rolniczej urzędy gmin zgłaszają korektę powierzchni użytków rolnych nie później niż do dnia 31 sierpnia 1993 r.
2.
Wojewoda przekazuje kwoty należnych dopłat urzędom gmin nie później niż na 14 dni przed upływem terminu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy budżetowej.
3.
Dopłaty realizuje urząd gminy ze środków otrzymywanych na ten cel od wojewody.
4.
Urzędowi gminy przysługuje prowizja z tytułu dokonanych wypłat w wysokości 2% należnej dopłaty.
5.
Dopłata, o której mowa w § 2, ulega pomniejszeniu o prowizję dla urzędu gminy.
§  4.
Kwoty należnych dopłat dla województw są przekazywane z budżetu państwa, z części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w formie zmian budżetowych.
§  5.
1.
Rozliczenia z realizacji dopłat, o których mowa w § 3 ust. 1, są sporządzane przez urzędy gmin według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia i są przekazywane wojewodzie w ciągu 7 dni po upływie pierwszego miesiąca po zakończeniu okresu, za który jest dokonywana dopłata.
2.
Zbiorcze rozliczenie z realizacji dopłat z poszczególnych gmin jest przekazywane przez wojewodę Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w ciągu 10 dni po upływie terminu do składania rozliczeń przez urzędy gmin.
§  6.
1.
Kwoty przekraczające wysokość należnych dopłat w gminie powinny być zwrócone przez urzędy gmin wojewodzie w terminie składania rozliczenia z realizacji dopłat.
2.
Od kwoty nie zwróconej w terminie, o którym mowa w ust. 1, urząd gminy jest zobowiązany do przekazania na rachunek dochodów budżetu państwa we właściwym urzędzie skarbowym odsetek za zwłokę, w wysokości stosowanej przy poborze zaległości podatku rolnego, z otrzymanej prowizji.
§  7.
W sprawach spornych występujących przy realizacji dopłat decyzję wydaje rejonowy organ rządowej administracji ogólnej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.24.108

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stawki dopłat do produkcji rolniczej, rekompensujące częściowo skutki zmian cen oleju napędowego, zasady obliczania, tryb przekazywania i rozliczania dopłat oraz koszty ich wypłacania.
Data aktu: 19/03/1993
Data ogłoszenia: 31/03/1993
Data wejścia w życie: 31/03/1993