Zm.: rozporządzenie w sprawie stanowisk pracy oraz zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 4 grudnia 1992 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie stanowisk pracy oraz zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi.

Na podstawie art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 oraz z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 października 1990 r. w sprawie stanowisk pracy oraz zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi (Dz. U. Nr 75, poz. 448, z 1991 r. Nr 24, poz. 99 i z 1992 r. Nr 54, poz. 262) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 1 po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:

"4a) pracowników należących do personelu lotniczego,"

2)
w § 3 w ust. 1 po pkt 7 dodaje się pkt 7a w brzmieniu:

"7a) tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników należących do personelu lotniczego, zatrudnionych w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej - stanowiącej załącznik nr 7a,",

3)
po § 13 dodaje się § 13a w brzmieniu:

"§ 13a. 1. Pracownicy należący do personelu lotniczego, zatrudnieni w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, uprawnieni są do otrzymywania zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego w zamian za bony żywnościowe. Zasady wypłacania ekwiwalentu określa załącznik nr 15 do rozporządzenia.

2. Pracownikom posiadającym licencję pilota samolotowego, śmigłowcowego zawodowego II lub I klasy oraz posiadającym licencję mechanika pokładowego, zatrudnionym na stanowisku personelu latającego, przysługuje gratyfikacja za każde kolejne wylatane 1000 godzin lotu - w wysokości miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak za urlop wypoczynkowy.",

4)
po załączniku nr 7 do rozporządzenia dodaje się załącznik nr 7a w brzmieniu ustalonym w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia,
5)
w załączniku nr 14 do rozporządzenia po pkt 14 dodaje się pkt 15-17 w brzmieniu:

"15. Dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

16. Zastępca dyrektora Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

17. Kierownik szkolenia lotniczego.",

6)
dodaje się załącznik nr 15 do rozporządzenia w brzmieniu ustalonym w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia,
§  2.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników wymienionych w załączniku nr 7a do rozporządzenia obejmują dodatek szkoleniowy.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1992 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW NALEŻĄCYCH DO PERSONELU LOTNICZEGO, ZATRUDNIONYCH W OŚRODKU KSZTAŁCENIA LOTNICZEGO POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

Lp. Stanowisko Wymagania kwalifikacyjne Kategoria Kategoria
wykształcenie liczba lat praktyki zawodowej wynagrodzenia zasadniczego dodatku funkcyjnego
1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor wyższe techniczne o specjalności lotniczej, ekonomiczne lub prawnicze + licencja pilota zawodowego 8 lat, w tym 4 na stanowisku kierowniczym XVI-XVIII 3-7
2 Zastępca dyrektora wyższe licencja pilota zawodowego z uprawnieniami instruktora I klasy 5 lat w lotnictwie, w tym 3 na stanowisku kierowniczym XV-XVII 2-5
średnie 8 lat w lotnictwie, w tym 4 lata na stanowisku kierowniczym
3 Kierownik szkolenia lotniczego wyższe licencja pilota zawodowego z uprawnieniami instruktora I klasy 4 lata w lotnictwie, w tym 2 na stanowisku kierowniczym XIV-XVI 2-4
średnie 6 lat w lotnictwie, w tym 4 na stanowisku kierowniczym
4 Starszy instruktor pilot wyższe licencja pilota zawodowego z uprawnieniami instruktora I klasy 3 lata w lotnictwie, w tym 3 jako instruktor I klasy XIV-XVI -
średnie 5 lat w lotnictwie, w tym 3 jako instruktor I klasy
5 Instruktor pilot średnie licencja pilota zawodowego z uprawnieniami instruktora II klasy ukończona praktyka instruktorska XII-XV -
6 Pilot średnie licencja pilota zawodowego - X-XII -
7 Mechanik pokładowy średnie licencja mechanika pokładowego 2 lata na stanowisku mechanika lotniczego X-XIII -
8 Kierownik Działu Techniki wyższe licencja mechanika pokładowego lub mechanika lotniczego 4 lata w lotnictwie, w tym 2 na stanowisku kierowniczym XIV-XVI 2-4
średnie 6 lat w lotnictwie, w tym 3 na stanowisku kierowniczym
9 Kierownik Sekcji Technicznej średnie licencja mechanika lotniczego obsługi lub napraw 4 lata w lotnictwie, w tym 2 na stanowisku samodzielnym X-XIII 1 lub 2
10 Mechanik lotniczy zawodowe licencja mechanika lotniczego obsługi lub napraw 1 rok w lotnictwie X-XIII -
11 Mechanik praktykant zawodowe - - VII-X -

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZASADY WYPŁACANIA PRACOWNIKOM NALEŻĄCYM DO PERSONELU LOTNICZEGO, ZATRUDNIONYM W OŚRODKU KSZTAŁCENIA LOTNICZEGO POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ, ZRYCZAŁTOWANEGO EKWIWALENTU PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA BONY ŻYWNOŚCIOWE

1. Członkom personelu latającego i pokładowego zatrudnionym na stanowisku: kierownika szkolenia lotniczego, starszego instruktora pilota, instruktora pilota, pilota i mechanika pokładowego w zamian za bony żywnościowe przysługuje zryczałtowany ekwiwalent pieniężny, zwany dalej "ekwiwalentem", w wysokości określonej przez Szefostwo Służby Żywieniowej Głównego Kwatermistrzostwa Wojska Polskiego.

2. Członkom personelu latającego i pokładowego zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia.

3. Członkom personelu latającego pełniącym funkcję dyrektora Ośrodka i zastępcy dyrektora, wykonującym loty w charakterze członka załogi lotniczej lub pokładowej, przysługuje ekwiwalent w okresie posiadania ważnej licencji pilota zawodowego lub licencji wyższej kategorii.

4. Ekwiwalent wypłaca się z dołu w terminie wypłaty wynagrodzenia.

5. Za czas choroby, urlopu i zawieszenia w latach przez komisję lotniczolekarską, a także w przypadku innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, personelowi wymienionemu w ust. 1-3 przysługuje ekwiwalent w wysokości określonej zgodnie z ust. 1, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy.

6. Za czas niezdolności do pracy spowodowanej nieumyślnym wypadkiem przy pracy personelowi latającemu wymienionemu w ust. 1-3 przysługuje ekwiwalent w wysokości określonej zgodnie z ust. 1, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy.

7. W okresie zawieszenia w lotach z przyczyn innych niż wymienione w ust. 5 i 6 ekwiwalent nie przysługuje.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.96.474

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie stanowisk pracy oraz zasad wynagradzania pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi.
Data aktu: 04/12/1992
Data ogłoszenia: 21/12/1992
Data wejścia w życie: 21/12/1992, 01/12/1992