Zasady wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakres świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 sierpnia 1992 r.
w sprawie zasad wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakresu świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wspomaganie nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii może odbywać się w szczególności poprzez:
1)
kierowanie nauczycieli do pracy za granicą w środowiskach polonijnych,
2)
przekazywanie niezbędnych podręczników i pomocy służących temu nauczaniu,
3)
organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących w środowiskach polonijnych, w kraju i za granicą,
4)
organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polonijnej.
§  2.
1.
Do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, kieruje nauczycieli Minister Edukacji Narodowej lub wyznaczona przez niego jednostka organizacyjna, zwana dalej "jednostką kierującą".
2.
Kierowanie nauczycieli za granicę w celu, o którym mowa w § 1, odbywa się na podstawie:
1)
umowy zawartej pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a właściwym organem kraju przyjmującego albo
2)
wniosku organizacji polonijnych, prowadzących szkoły lub nauczanie historii, geografii i języka polskiego, potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, a ponadto określającego miejsce, termin i warunki zatrudnienia nauczyciela, zakres jego obowiązków oraz warunki bytowe.
§  3.
1.
O skierowanie do pracy za granicą mogą ubiegać się nauczyciele posiadający kwalifikacje pedagogiczne, znajomość języka kraju przyjmującego, nienaganną opinię oraz aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w określonym kraju.
2.
Nauczyciele ubiegający się o skierowanie, a pozostający w zatrudnieniu, powinni uzyskać zgodę dyrektora szkoły lub placówki, w której są zatrudnieni.
3.
Na czas skierowania nauczyciele zatrudnieni w szkołach lub placówkach otrzymują urlop bezpłatny.
§  4.
1.
Jednostka kierująca zawiera z nauczycielem kierowanym do pracy za granicą umowę zawierającą wskazanie pracodawcy zagranicznego oraz określającą w szczególności:
1)
okres, na który kieruje się do pracy za granicą,
2)
zakres i sposób wypłacania świadczeń, o których mowa w § 6,
3)
zasady cofnięcia świadczeń.
2.
Jednostka kierująca może rozwiązać umowę o skierowanie do pracy za granicą, w razie gdy postępowanie nauczyciela uchybia obowiązkom i godności zawodu nauczycielskiego.
3.
Rozwiązanie umowy następuje z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, licząc od daty zakończenia postępowania wyjaśniającego co do stawianych zarzutów.
4.
Umowa o skierowanie wygasa w razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zagranicznego.
5.
Rozwiązanie umowy o skierowanie lub jej wygaśnięcie jest równoznaczne z cofnięciem przewidzianych nią świadczeń.
§  5.
Okres zatrudnienia za granicą jest traktowany, zgodnie z odrębnymi przepisami, jako okres zatrudnienia w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.
§  6.
Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, otrzymują od jednostki kierującej:
1)
ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w wysokości ustalonej przez jednostkę kierującą, w granicach od 40% do 70% wynagrodzenia w grupie zaszeregowania IX b w danym kraju, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych,
2)
zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, jeden raz w ciągu roku szkolnego,
3)
zwrot kosztów ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych,
4)
zwrot kosztów wizowych.
§  7.
Jednostka kierująca ma obowiązek wyposażenia nauczyciela kierowanego do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, w podręczniki, środki dydaktyczne, literaturę metodyczną i pomoce niezbędne w procesie nauczania w miejscu zatrudnienia, chyba że pracodawca zagraniczny zapewni te środki we własnym zakresie.
§  8.
Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują prawo do przyznanych na ich podstawie świadczeń do końca okresu, na który zostały przyznane, z zastrzeżeniem przepisu § 4 ust. 2.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1992 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.63.316

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakres świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.
Data aktu: 10/08/1992
Data ogłoszenia: 24/08/1992
Data wejścia w życie: 01/09/1992