Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 sierpnia 1992 r.
w sprawie udziału Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasad szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.

Na podstawie art. 128 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa Straż Pożarna w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego wykonuje zadania:
1)
rozpoznawania zagrożeń oraz oceny i prognozowania ich rozwoju i skutków,
2)
alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, z wyjątkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, do działań ratowniczych oraz dysponowania tymi jednostkami,
3)
przyjmowania i przekazywania właściwym służbom meldunków o powstaniu miejscowych zagrożeń,
4)
kierowania akcjami ratowniczymi mającymi na celu likwidację miejscowych zagrożeń,
5)
analizy i dokumentowania przebiegu akcji ratowniczej.
2.
Zadania należące również do innych służb ratowniczych Państwowa Straż Pożarna wykonuje we współdziałaniu z tymi służbami.
§  2.
W toku realizacji zadań, o których mowa w § 1, Państwowa Straż Pożarna korzysta w szczególności z następujących uprawnień:
1)
alarmowania i żądania od osób fizycznych, prawnych, organizacji i instytucji włączenia się do akcji ratowniczej w celu udzielenia niezbędnej pomocy,
2)
uzyskania danych od właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu w zakresie niezbędnym do oceny i prognozy skutków zaistniałego zdarzenia,
3)
organizowania oraz prowadzenia szkolenia i ćwiczeń w zakładach pracy.
§  3.
1.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej wykonują czynności w ramach posiadanych przez ratowników kwalifikacji, możliwości sprzętowo-technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem środków ochrony osobistej ratowników.
2.
Jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej prowadzą akcję ratowniczą do czasu zakończenia ewakuacji ludzi i mienia ze strefy bezpośredniego zagrożenia oraz zatrzymania emisji toksycznych środków przemysłowych (TSP).
§  4.
1.
Przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań określonych w § 1 realizuje się poprzez specjalistyczne szkolenia kwalifikacyjne i uzupełniające.
2.
Szkolenia, o których mowa w ust. 1, prowadzone są przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz ośrodki szkolenia wyznaczone przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  5.
1.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki przeznaczone do wykonywania zadań ustala się przy uwzględnieniu następujących wskaźników:
1)
lekki samochód ratownictwa drogowego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 100 000 mieszkańców,
2)
ciężki samochód ratownictwa technicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
3)
lekki samochód rozpoznania chemiczno-ekologicznego i radiologicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 200 000 mieszkańców,
4)
ciężki samochód ratownictwa chemicznego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
5)
samochód ratownictwa wodnego z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 2 000 000 mieszkańców,
6)
ciężki samochód dźwig ratowniczy z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jeden na 4 000 000 mieszkańców,
7)
samochód dźwig do 20 t - co najmniej jeden na 500 000 mieszkańców,
8)
przyczepa do oddzielania olejów od wody z normatywnym wyposażeniem - co najmniej jedna na 500 000 mieszkańców.
2.
Wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w pożarnicze statki powietrzne, śródlądowe i morskie ustala się w porozumieniu z podmiotami, które utworzyły jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
3.
Zaopatrzenie Państwowej Straży Pożarnej w chemiczne środki gaśnicze i środki neutralizacji następuje za pośrednictwem krajowych i wojewódzkich baz tych środków.
4.
Lokalizację sprzętu i baz, o których mowa w ust. 1, a także ich normatywne wyposażenie ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.62.311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział Państwowej Straży Pożarnej w akcjach ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i technicznego oraz zasady szkolenia i wyposażenia Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt i środki techniczne.
Data aktu: 07/08/1992
Data ogłoszenia: 20/08/1992
Data wejścia w życie: 04/09/1992