Przygotowanie i przeprowadzenie poboru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 czerwca 1992 r.
w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru.

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Wzywanie i zgłaszanie się do poboru

§  1.
1.
Wojewodowie wzywają do stawienia się do poboru osoby podlegające temu obowiązkowi za pomocą obwieszczeń o poborze.
2.
Spełnienie obowiązku stawienia się do poboru oznacza zgłoszenie się poborowego w określonym terminie przed rejonową komisją lekarską i rejonową komisją poborową.
3.
W obwieszczeniu o poborze wskazuje się:
1)
podstawę prawną przeprowadzenia poboru,
2)
kategorie osób podlegających poborowi,
3)
miejsce i termin stawienia się do poboru,
4)
dokumenty i fotografie, które powinny być przedstawione przez poborowych właściwym komisjom,
5)
pouczenie o sposobie dopełnienia obowiązku stawienia się do poboru w razie zmiany miejsca zamieszkania,
6)
środki egzekucji administracyjnej i sankcje karne za niedopełnienie obowiązku stawienia się do poboru lub przedstawienia odpowiednich dokumentów.
4.
Pobór ogłasza się nie później niż na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Obwieszczenia wywiesza się w dniu ogłoszenia poboru w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.
§  2.
1.
Wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) wzywają poborowych do stawienia się do poboru również za pomocą wezwań imiennych. Wzór wezwania stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wezwanie imienne do poboru należy doręczyć poborowemu co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawienia się do poboru.
§  3.
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego, który nie stawał do poboru, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
§  4.
1.
Poborowy, który z ważnych przyczyn nie może stawić się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, najpóźniej w dniu, w którym był obowiązany stawić się do poboru, dołączając jednocześnie dokumenty usprawiedliwiające niemożność stawiennictwa.
2.
Po ustaniu przeszkody poborowy powinien niezwłocznie zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznacza mu termin i miejsce stawienia się do poboru.
§  5.
1.
Poborowy zgłaszający się do poboru powinien przedstawić rejonowej komisji lekarskiej:
1)
dowód osobisty (w przypadku ochotnika - tymczasowy dowód osobisty),
2) 1
dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wynik ostatniego badania radiofotograficznego narządów klatki piersiowej,
3)
w przypadku ochotnika - oświadczenie rodziców (opiekunów) o niezgłaszaniu sprzeciwu co do odbycia przez niego służby wojskowej.
2. 2
Poborowy wezwany przed komisję, który już stawał do poboru, przedstawia tej komisji dowód osobisty, książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia w okresie od poprzedniego poboru, w tym wynik ostatniego badania radiofotograficznego narządów klatki piersiowej.
§  6.
1.
Poborowy zgłaszający się do poboru po raz pierwszy obowiązany jest przedstawić rejonowej komisji poborowej:
1)
dowód osobisty (tymczasowy dowód osobisty),
2)
fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy),
3)
dokument stwierdzający wykształcenie lub pobieranie nauki,
4)
potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
2.
Poborowy, który stawał już do poboru, obowiązany jest przedstawić komisji poborowej dowód osobisty i książeczkę wojskową.

Rozdział  2

Przygotowanie i przeprowadzenie poboru

§  7.
1.
Pobór przeprowadza się według wojewódzkiego planu poboru, ustalonego przez wojewodę przy współudziale szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, na podstawie wniosków wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) oraz wojskowych komendantów uzupełnień.
2.
Wnioski wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) dotyczą liczby poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję lekarską i rejonową komisję poborową, a wnioski wojskowych komendantów uzupełnień dotyczą liczby poborowych, którzy stawali już do poboru i ubiegają się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz o skierowanie do służby zastępczej.
3. 3
Plan o którym mowa w ust. 1, obejmuje terminarz zgłaszania się poborowych z poszczególnych gmin województwa do rejonowych komisji lekarskich i rejonowych komisji poborowych i powinien zakładać wezwanie co najmniej 25 poborowych dziennie.
4.
Wyciągi z wojewódzkiego planu poboru przesyła się kierownikom rejonowych urzędów rządowej administracji ogólnej lub burmistrzom (prezydentom miast) właściwym ze względu na siedziby rejonowych komisji lekarskich i rejonowych komisji poborowych oraz pozostałym wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast).
§  8.
1.
Listę poborowych, w 3 egzemplarzach, sporządza wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na podstawie rejestru przedpoborowych i wykazu osób o nie uregulowanym stosunku do obowiązku służby wojskowej oraz imiennego wykazu poborowych, otrzymanego od wojskowego komendanta uzupełnień - z wykorzystaniem danych osobowych powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności. Wzór listy stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień przekazuje imienne wykazy poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję lekarską i rejonową komisję poborową wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) nie później niż na 14 dni przed ogłoszeniem poboru.
3.
Lista poborowych powinna być sporządzona do dnia ogłoszenia poboru. Jeden egzemplarz listy wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przekazuje rejonowej komisji lekarskiej, a drugi egzemplarz - rejonowej komisji poborowej.
4.
Do listy poborowych nie wpisuje się poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz obecnie nie zamieszkują na danym terenie. Wykaz poborowych nie wpisanych do listy wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przekazuje wojskowemu komendantowi uzupełnień, podając przyczyny niewpisania.
5.
Listę poborowych utrzymuje się w stanie aktualnym do czasu zakończenia pracy rejonowej komisji lekarskiej i rejonowej komisji poborowej.
§  8a. 4
Dane zawarte w wojewódzkim planie poboru, listach poborowych oraz księgach orzeczeń lekarskich są wiadomościami stanowiącymi tajemnicę służbową.
§  9.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przekazuje wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) imienne wykazy poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję poborową, którzy złożyli wnioski o skierowanie do służby zastępczej, nie później niż na 14 dni przed ogłoszeniem poboru.
2.
Wnioski o skierowanie do służby zastępczej wojskowy komendant uzupełnień przedkłada do rozpatrzenia rejonowej komisji poborowej w dniach stawania poborowych z danej gminy do poboru.
§  10.
Wójt i burmistrz (prezydent miasta):
1)
prowadzi alfabetyczny wykaz poborowych (według roczników), którzy korzystają z odroczenia służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny, prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zostali skierowani do służby zastępczej,
2)
wpisuje poborowych, którzy nie zgłosili się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, do wykazu osób o nie uregulowanym stosunku do obowiązku służby wojskowej,
3)
ustala przyczyny niezgłoszenia się i miejsce pobytu poborowych, którzy nie zgłosili się do poboru, i w zależności od ustaleń występuje do przewodniczącego rejonowej komisji poborowej lub rejonowej komisji lekarskiej w sprawie wniosku o zastosowanie środków egzekucji administracyjnej,
4)
przekazuje właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień wykaz poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz nie zgłosili się na wezwanie do rejonowej komisji lekarskiej lub rejonowej komisji poborowej w czasie przeprowadzanego poboru.
§  11.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące zawiadamia w ciągu 3 dni wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego o zgłoszeniu się poborowego po raz pierwszy do poboru. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12.
1.
Wojewoda zapewnia lokal dla wojewódzkiej komisji lekarskiej oraz wojewódzkiej komisji poborowej wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy komisji.
2.
Kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, na którego obszarze działania znajdują się siedziby komisji, zapewnia lokal dla rejonowej komisji lekarskiej oraz rejonowej komisji poborowej wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy tych komisji.
3. 5
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do organów gmin, wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224 i Nr 123, poz. 780).
§  13.
Wojewoda, w miarę potrzeb, zapewnia szkolenie dla osób wchodzących w skład komisji lekarskich i komisji poborowych.

Rozdział  3

Przepisy końcowe

§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 12 września 1979 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru (Dz. U. Nr 21, poz. 128, z 1988 r. Nr 30, poz. 214 i z 1991 r. Nr 11, poz. 43)
§  15.
Rozporządzenie wchodzi z życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  6 WEZWANIE Nr ......

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LISTA POBOROWYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAWIADOMIENIE

(pominięty)
1 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
3 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
4 § 8a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
5 § 12 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
6 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.867) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.49.226

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przygotowanie i przeprowadzenie poboru.
Data aktu: 04/06/1992
Data ogłoszenia: 25/06/1992
Data wejścia w życie: 10/07/1992