Wojskowe organy porządkowe oraz skład służby garnizonowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 maja 1992 r.
w sprawie wojskowych organów porządkowych oraz składu służby garnizonowej.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) oraz art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojskowymi organami porządkowymi są:
1)
Żandarmeria Wojskowa;
2)
służba garnizonowa;
3)
służba wewnętrzna jednostki wojskowej;
4)
konwój, o którym mowa w § 14 ust. 1.
2.
W miejscowościach, w których jest rozmieszczona tylko jedna jednostka wojskowa, zadania służby garnizonowej wykonuje służba wewnętrzna tej jednostki.
§  2.
1.
W skład służby garnizonowej jako wojskowe organy porządkowe wchodzą:
1)
oficer inspekcyjny garnizonu;
2)
pomocnik oficera inspekcyjnego garnizonu;
3)
profos aresztu garnizonowego;
4)
warty garnizonu;
5)
pododdział alarmowy garnizonu.
2.
W skład służby wewnętrznej jednostki wojskowej jako wojskowe organy porządkowe wchodzą:
1)
oficer dyżurny;
2)
pomocnik oficera dyżurnego;
3)
profos aresztu;
4)
warta wewnętrzna;
5)
pododdział alarmowy.
§  3.
Organami Żandarmerii Wojskowej w garnizonie są:
1)
oficer dyżurny jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej;
2)
patrole Żandarmerii Wojskowej;
3)
konwoje Żandarmerii Wojskowej;
4)
asysty Żandarmerii Wojskowej.
§  4.
1.
Organy Żandarmerii Wojskowej określone w § 3 podlegają komendantowi jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
2.
Do pełnienia służby w organach Żandarmerii Wojskowej określonych w § 3 wyznacza żołnierzy komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej spośród żołnierzy Żandarmerii Wojskowej pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce.
3.
Przełożonym patroli Żandarmerii Wojskowej jest oficer dyżurny jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
§  5.
1.
Zadaniem organów Żandarmerii Wojskowej określonych w § 3 jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przepisów porządkowych i administracyjnych przez żołnierzy w garnizonie, a także interweniowanie w przypadkach popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
2.
Do zakresu działania oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej należy:
1)
decydowanie co do dalszego postępowania wobec żołnierzy doprowadzonych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia;
2)
udawanie się na miejsce zdarzenia w wypadkach wymagających osobistej interwencji;
3)
przyjmowanie zawiadomień o przypadkach naruszeń prawa, dyscypliny wojskowej i porządku publicznego przez żołnierzy oraz podejmowanie stosownych działań;
4)
organizowanie i kontrolowanie wykonywania czynności służbowych przez podległych mu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej;
5)
wykonywanie poleceń sądu i prokuratora wojskowego;
6)
współdziałanie z organami Policji, Służby Ochrony Kolei, Straży Granicznej i innymi jednostkami organizacyjnymi ze służby garnizonowej.
3.
Do zakresu działania patroli Żandarmerii Wojskowej należy:
1)
kontrolowanie przestrzegania przez żołnierzy dyscypliny wojskowej i porządku publicznego, a także uprawnień żołnierzy do przebywania poza rejonem zakwaterowania oraz uprawnień do używania mundurów, odznak i oznak wojskowych;
2)
wykonywanie kontroli ruchu drogowego w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej;
3)
interweniowanie wobec żołnierzy dopuszczających się przestępstw lub wykroczeń oraz przedsiębranie czynności nie cierpiących zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów czynu zabronionego;
4)
interweniowanie wobec żołnierzy naruszających dyscyplinę wojskową lub porządek publiczny.
4.
Organizację i szczegółowy zakres działania Żandarmerii Wojskowej określają odrębne przepisy.
§  6.
Skład patroli Żandarmerii Wojskowej oraz ich uzbrojenie i wyposażenie określa komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
§  7.
Komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej może wyznaczyć żołnierzy Żandarmerii Wojskowej pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce do wykonania czynności konwojowych i asystencyjnych.
§  8.
1.
Służba garnizonowa podlega dowódcy garnizonu, a w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonu - komendantowi garnizonu.
2.
Do pełnienia służby garnizonowej wyznacza żołnierzy dowódca (komendant) garnizonu z jednostek wojskowych rozmieszczonych na terenie garnizonu.
3.
Przełożonym żołnierzy pełniących służbę garnizonową jest oficer inspekcyjny garnizonu.
§  9.
1.
Zadaniem służby garnizonowej jest ochrona i obrona obiektów wojskowych, a także wykonywanie innych zadań ustalonych przez dowódcę garnizonu.
2.
Do zakresu działania oficera inspekcyjnego garnizonu i jego pomocnika należy:
1)
nadzorowanie przestrzegania dyscypliny wojskowej i porządku publicznego przez żołnierzy na terenie garnizonu;
2)
decydowanie co do dalszego postępowania wobec doprowadzonych żołnierzy, którzy naruszyli dyscyplinę wojskową lub porządek publiczny;
3)
decydowanie o użyciu środków niezbędnych do utrzymania wśród żołnierzy dyscypliny wojskowej i porządku publicznego;
4)
decydowanie o sposobie postępowania w przypadku zamachu na ochraniane obiekty wojskowe;
5)
kontrolowanie pełnienia służby garnizonowej przez wyznaczonych do niej żołnierzy;
6)
współdziałanie z organami Żandarmerii Wojskowej oraz organami Policji, Służby Ochrony Kolei i Straży Granicznej w przypadkach naruszenia przez żołnierzy dyscypliny wojskowej lub porządku publicznego na terenie garnizonu.
3.
Do zakresu działania profosa aresztu garnizonowego należy:
1)
nadzorowanie odbywania przez żołnierzy kary aresztu i zatrzymania;
2)
przyjmowanie i zwalnianie z aresztu żołnierzy ukaranych dyscyplinarnie karą aresztu i zatrzymanych oraz prowadzenie ich ewidencji;
3)
przechowywanie dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia do aresztu oraz rzeczy osobistych żołnierzy, złożonych w depozyt;
4)
podejmowanie odpowiednich środków wychowawczych w stosunku do żołnierzy osadzonych w areszcie, a w przypadku niepodporządkowania się przez nich wydanym rozkazom - stosowanie środków przymusu bezpośredniego.
4.
Do zakresu działań wart garnizonowych należy ochrona i obrona obiektów wojskowych oraz wystawianie posterunków honorowych.
5.
Pododdział alarmowy garnizonu jest przeznaczony do doraźnej ochrony i obrony obiektów wojskowych, udziału w likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska, a także interwencji w przypadkach naruszenia dyscypliny wojskowej oraz zagrożenia albo szczególnego zakłócenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego przez żołnierzy na terenie garnizonu.
§  10.
1.
Skład wart garnizonowych i pododdziału alarmowego oraz ich uzbrojenie i wyposażenie określa dowódca (komendant) garnizonu.
2.
Posterunki wartownicze wart garnizonowych określa dowódca (komendant) garnizonu.
§  11.
1.
Służba wewnętrzna jednostki wojskowej podlega dowódcy tej jednostki.
2.
Do pełnienia służby wewnętrznej wyznacza żołnierzy dowódca jednostki wojskowej spośród żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce.
3.
Przełożonym żołnierzy pełniących służbę wewnętrzną jest oficer dyżurny jednostki wojskowej.
§  12.
1.
Zadaniem służby wewnętrznej jednostki wojskowej jest ochrona i obrona obiektów jednostki, kontrolowanie i egzekwowanie przestrzegania przez żołnierzy dyscypliny wojskowej, porządku publicznego i porządku dnia, a także wykonywanie innych zadań ustalonych przez dowódcę jednostki.
2.
Do zakresu działania oficera dyżurnego jednostki wojskowej i jego pomocnika należy:
1)
wydawanie rozkazów w zakresie swoich uprawnień;
2)
kontrolowanie przestrzegania dyscypliny wojskowej, porządku publicznego i porządku dnia przez żołnierzy na terenie jednostki;
3)
decydowanie co do dalszego postępowania wobec żołnierzy, którzy naruszyli dyscyplinę wojskową, porządek publiczny lub porządek dnia;
4)
współdziałanie ze służbą garnizonową i organami Żandarmerii Wojskowej w razie zaistnienia takiej potrzeby.
3.
Do zakresu działania profosa aresztu jednostki wojskowej należy:
1)
nadzorowanie odbywania przez żołnierzy kary aresztu i zatrzymania;
2)
przyjmowanie i zwalnianie z aresztu żołnierzy ukaranych dyscyplinarnie karą aresztu i zatrzymanych oraz prowadzenie ich ewidencji;
3)
przechowywanie dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia do aresztu oraz rzeczy osobistych żołnierzy, złożonych w depozyt;
4)
podejmowanie odpowiednich środków wychowawczych w stosunku do żołnierzy osadzonych w areszcie, a w przypadku niepodporządkowania się przez nich wydanym rozkazom - stosowanie środków przymusu bezpośredniego.
4.
Do zakresu działania warty wewnętrznej jednostki wojskowej należy ochrona i obrona jej obiektów. Dowódca warty wewnętrznej wykonuje również zadania profosa aresztu jednostki wojskowej, określone w ust. 3, w razie braku profosa lub jego nieobecności.
5.
Pododdział alarmowy jednostki wojskowej jest przeznaczony do doraźnej ochrony i obrony obiektów jednostki wojskowej, udziału w likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz interwencji w przypadkach naruszenia dyscypliny wojskowej lub porządku publicznego przez żołnierzy na terenie jednostki wojskowej.
§  13.
1.
Skład warty wewnętrznej i pododdziału alarmowego jednostki wojskowej oraz ich uzbrojenie i wyposażenie określa dowódca jednostki wojskowej.
2.
Posterunki wartownicze warty wewnętrznej jednostki wojskowej określa dowódca tej jednostki.
§  14.
1.
Dowódca jednostki wojskowej może wyznaczyć żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce do wykonania czynności konwojowych.
2.
Do zakresu działania konwoju, o którym mowa w ust. 1, należy:
1)
doprowadzanie żołnierzy z miejsca ich zatrzymania do jednostki wojskowej,
2)
ochrona przewożonych osób oraz mienia i dokumentów wojskowych.
§  15.
Uprawnienia wojskowych organów porządkowych podczas wykonywania czynności wymienionych w § 5 ust. 2, 3 i 4, § 9 ust. 2-5, § 12 ust. 2-5 oraz § 14 ust. 2, a także zasady i tryb wykonywania tych czynności określają odrębne przepisy.
§  16.
1.
Służba garnizonowa wykonuje zadania określone w § 9 ust. 1 na terenie garnizonu, w którym jest wyznaczona.
2.
Służba wewnętrzna jednostki wojskowej wykonuje zadania określone w § 12 ust. 1 na terenie jednostki, w której jest wyznaczona, oraz w jej strefie niebezpieczeństwa i strefie ochronnej, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, a także w innych miejscach wobec żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce.
3.
Organy Żandarmerii Wojskowej wskazane w § 3 wykonują zadania przewidziane w § 5 ust. 1 na obszarze działania właściwej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, określonym w odrębnych przepisach.
§  17.
W przypadkach określonych w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17):
1)
dowódca (komendant) garnizonu może rozkazać użycie służby wewnętrznej jednostki wojskowej poza terenem określonym w § 16 ust. 2, w granicach garnizonu;
2)
dowódca okręgu wojskowego (rodzaju sił zbrojnych) może rozkazać użycie służby garnizonowej oraz służby wewnętrznej jednostki wojskowej poza terenem określonym odpowiednio w pkt 1 oraz w § 16 ust. 1 i 2.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.47.212

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wojskowe organy porządkowe oraz skład służby garnizonowej.
Data aktu: 28/05/1992
Data ogłoszenia: 10/06/1992
Data wejścia w życie: 25/06/1992