Legitymacja służbowa i inne dokumenty strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 maja 1992 r.
w sprawie legitymacji służbowej i innych dokumentów strażaków Państwowej Straży pożarnej.

Na podstawie art. 37 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażak Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej ,,strażakiem'', na czas pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej otrzymuje bezpośrednio po mianowaniu:
1)
legitymację służbową strażaka, zwaną dalej ,,legitymacją służbową'',
2)
książeczkę świadczeń lekarskich,
3)
książeczkę zdrowia.
§  2.
1.
Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia strażaka wynikające z przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86).
2.
Legitymację służbową strażak okazuje przy wykonywaniu czynności służbowych, nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Legitymacja, o której mowa w ust. 1, służy strażakowi do korzystania z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Strażak jest obowiązany dbać o należyty stan dokumentów, o których mowa w § 1, a także chronić je przed utratą lub zniszczeniem.
§  4.
1.
Legitymacje służbowe wydają:
1)
Komendant Główny państwowej Straży Pożarnej dla:
a)
strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
b)
komendantów szkół państwowej Straży Pożarnej,
c)
dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej,
d)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendanci szkół państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
3)
dyrektorzy jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
4)
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i dla komendantów rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
5)
komendanci rejonowi Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie rejonowej Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
6)
właściwe organy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w tych jednostkach - według zasad obowiązujących w Ministerstwie Obrony Narodowej.
2.
Organy wymienione w ust. 1 są również właściwe do dokonywania wpisów w legitymacjach służbowych i książkach świadczeń lekarskich oraz wymiany tych dokumentów.
§  5.
1.
W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię strażaka oraz wpisuje się numer legitymacji, stopień służbowy, imię i nazwisko strażaka, numer identyfikacyjny, datę ważności legitymacji, stanowisko służbowe i miejsca pełnienia służby strażaka, adnotację o uprawnieniu do ulgowych przejazdów państwowymi środkami komunikacji oraz wyciska się pieczęć podłużną wystawcy.
2.
Legitymację służbową podpisuje osoba upoważniona do jej wydania.
3.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia strażaka,
2)
zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
wyczerpania się miejsca na wpisy,
4)
przeniesienia służbowego strażaka,
5)
upływu okresu ważności,
6)
zmiany stanowiska służbowego strażaka.
§  7.
Legitymacja służbowa podlega zwrotowi jednostce, która ją wydała, w razie:
1)
zwolnienia strażaka ze służby,
2)
zgonu strażaka.
§  8.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie, drogą służbową, jednostkę, która legitymację wydała.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, przeprowadza postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji służbowej.
3.
W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zwrócić ją jednostce, która ją wydała, podając datę oraz okoliczności odzyskania legitymacji.
§  9.
1.
Książka świadczeń lekarskich jest dokumentem uprawniającym strażaka i uprawnionych członków jego rodziny do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Wzór książki świadczeń lekarskich określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przepisy § 6 pkt 1-3, § 7 oraz § 8 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio do książki świadczeń lekarskich.
4. 1
Przepisu § 7 nie stosuje się, jeżeli strażak lub uprawniony członek rodziny zmarłego strażaka posiadają uprawnienia do zaopatrzenia emerytalnego według zasad i na warunkach przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
§  10.
1.
W książce zdrowia strażaka dokonuje się wpisów dotyczących kontroli stanu jego zdrowia, przebiegu leczenia oraz orzeczeń lekarskich.
2.
Do dokonywania wpisów w książce są uprawnieni lekarze i komisje lekarskie resortu spraw wewnętrznych.
3.
Wzór książki zdrowia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4.
Strażak otrzymuje nową książkę zdrowia w razie wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w ust. 1, lub w razie jej zagubienia albo zniszczenia.
§  11.
Dotychczasowe legitymacje służbowe strażaków tracą ważność i podlegają zwrotowi organom określonym w § 4 ust. 1 z chwilą zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ STRAŻAKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA

(pominięty)
1 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.418) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.45.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacja służbowa i inne dokumenty strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 21/05/1992
Data ogłoszenia: 03/06/1992
Data wejścia w życie: 03/06/1992