Zasady i tryb nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 grudnia 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą.

Na podstawie art. 150 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych w szkołach wyższych za granicą dokonuje, się z zastrzeżeniem § 7, rada wydziału (innej jednostki organizacyjnej uczelni) uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki odpowiadającej tytułowi zawodowemu zawartemu w nostryfikowanym dyplomie, zwana dalej "radą".
2.
W zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą może również dokonywać rada uprawniona do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych I stopnia określonej dziedziny sztuki w zakresie danej dyscypliny artystycznej.
3.
Jeżeli dyplom i tytuł zawodowy uzyskany za granicą nie ma odpowiednika w dyplomie i tytule zawodowym nadawanym w kraju,

nostryfikacji dokonuje rada wyznaczona przez Ministra Edukacji Narodowej.

§  2.
1.
Rada może zlecić dokonywanie nostryfikacji dyplomu i tytułu zawodowego powołanej przez siebie stałej albo doraźnej komisji, zwanej dalej "komisją".
2.
W skład komisji wchodzi dziekan albo prodziekan jako jej przewodniczący oraz co najmniej czterech członków rady posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, a w przypadku rady działającej w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych - co najmniej czterech członków rady posiadających tytuł naukowy doktora habilitowanego lub uprawnienia wynikające z przeprowadzonego przewodu kwalifikacyjnego II stopnia.
3.
Komisja może w razie potrzeby dokooptować do swego składu jednego lub dwóch specjalistów w zakresie dyscypliny naukowej lub artystycznej, właściwej ze względu na rodzaj dyplomu i tytułu zawodowego.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu i tytułu zawodowego, zwana dalej "kandydatem", wnosi do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
życiorysem,
2)
oryginałem dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły wyższej za granicą,
3)
oświadczeniem, że dyplom i tytuł zawodowy, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowiły dotychczas przedmiotu czynności nostryfikacyjnych w żadnej uczelni w kraju.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 1 ust. 3, kandydat wnosi podanie wraz z załącznikami do Ministra Edukacji Narodowej, który przekazuje je wyznaczonej przez siebie radzie.
3.
Rada może zażądać legalizacji dyplomu, o którym mowa w ust. 1 pkt. 2, przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne; rada może także żądać przedstawienia dyplomu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
4.
Rada może zażądać przedstawienia dokumentów stwierdzających przebieg studiów (indeks, arkusz ocen itp.)lub pracy dyplomowej. W przypadku gdy te dokumenty lub praca dyplomowa są napisane w języku innym niż angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, rada może żądać przedstawienia ich w tłumaczeniu na język polski.
§  4.
1.
Czynności nostryfikacyjne kończą się uchwałami rady lub komisji w przedmiocie:
1)
wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego,
2)
przebiegu postępowania nostryfikacyjnego albo zwolnienia kandydata z tego postępowania lub jego części,
3)
uznania dyplomu i tytułu zawodowego za równorzędne z dyplomem i tytułem zawodowym nadawanym w kraju.
2.
Uchwała o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego lub odmowie uznania dyplomu i tytułu zawodowego, podjęta przez komisję, wymaga zatwierdzenia przez radę.
3.
Postępowanie nostryfikacyjne obejmuje:
1)
odbycie przez kandydata określonych zajęć dydaktycznych,
2)
złożenie przez kandydata określonych egzaminów.
§  5.
Od odmownych uchwał rady lub komisji, o których mowa w § 4 ust. 1, kandydatowi przysługuje, w terminie czternastu dni od zawiadomienia go o treści uchwały, odwołanie za pośrednictwem rady do senatu danej uczelni.
§  6.
W razie podjęcia przez radę lub komisję uchwały o uznaniu dyplomu i tytułu zawodowego za równorzędny z dyplomem i tytułem nadanym w kraju, wydział (inna podstawowa jednostka organizacyjna uczelni) wydaje zainteresowanemu zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 6, wydaje się bez przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego kandydatowi, który uzyskał dyplom i tytuł zawodowy za granicą wskutek odbycia studiów wyższych, na które został skierowany, zgodnie z przepisami określającymi warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególne ich uprawnienia.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 zaświadczenie wydaje:
1)
wydział (inna podstawowa jednostka organizacyjna uczelni)- kandydatowi, który był studentem danego wydziału (innej podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni) i został skierowany na studia wyższe za granicę przez uczelnię,
2)
Minister Edukacji Narodowej lub inny właściwy minister - kandydatowi, który został skierowany na studia wyższe za granicę przez naczelny lub centralny organ administracji państwowej nadzorujący uczelnię.
§  8.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą w zakresie nauk wojskowych.
§  9.
Nostryfikację dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą, nie zakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, prowadzi się dalej zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.16.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych za granicą.
Data aktu: 10/12/1991
Data ogłoszenia: 20/02/1992
Data wejścia w życie: 20/02/1992