Utworzenie, zmiana granic i ustalenie siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadanie gminie statusu miasta.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1992 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i ustalenia siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadania gminie statusu miasta.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518, z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473 oraz z 1992 r. Nr 85, poz. 428) w związku z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 18 maja 1990 r. o ustroju samorządu miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 34, poz. 200) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie warszawskim:
1)
w mieście stołecznym Warszawa, z dzielnicy-gminy Warszawa-Ochota wyłącza się obszar o powierzchni 935,00 ha (stanowiący miasto Ursus według stanu prawnego z dnia 31 lipca 1977 r.) i tworzy się dzielnicę-gminę Warszawa-Ursus z siedzibą władz w Warszawie-Ursusie,
2)
zmienia się granice gminy Kobyłka przez przyłączenie obszaru części wsi Kobylak o powierzchni 35,30 ha i obszaru części wsi Turów o powierzchni 132,40 ha z gminy Wołomin,
3)
zmienia się granicę gminy Zielonka przez przyłączenie obszaru części wsi Kobylak o powierzchni 94,50 ha z gminy Wołomin.
§  2.
W województwie bydgoskim zmienia się granice gminy Lniano przez przyłączenie obszaru leśniczówki Lnianek o powierzchni 14,44 ha z gminy Cekcyn.
§  3.
W województwie częstochowskim tworzy się gminę Boronów z siedzibą władz w Boronowie; w skład gminy Boronów wchodzą: obszar wsi Boronów wraz z leśniczówką Cielec, gajówką Szklana Huta, przysiółkami Doły i Sitki oraz obszary wsi Dębowa Góra, Grójec, Hucisko i Zumpy z gminy Herby.
§  4.
W województwie gdańskim:
1)
tworzy się gminę Czarna Woda z siedzibą władz w Czarnej Wodzie; w skład gminy Czarna Woda wchodzi obszar wsi Czarna Woda oraz obszar części wsi Lubiki o powierzchni 3,88 ha z gminy Kaliska,
2)
zmienia się granice gminy Bobowo przez przyłączenie obszaru wsi Wysoka z gminy Starogard Gdański,
3)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Władysławowo przez przyłączenie obszarów: części wsi Łebcz o powierzchni 357,31 ha, części wsi Strzelno o powierzchni 12,32 ha oraz części wsi Swarzewo o powierzchni 144,78 ha z gminy Puck,
4)
gminie Czarna Woda nadaje się status miasta.
§  5.
W województwie katowickim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Jejkowice z siedzibą władz w Jejkowicach; w skład gminy Jejkowice wchodzi obszar wsi Jejkowice z gminy Gaszowice,
b)
Kornowac z siedzibą władz w Kornowacu; w skład gminy Kornowac wchodzą obszary wsi: Kobyla, Kornowac, Łańce, Pogrzebień i Rzuchów z gminy Lyski,
2)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Dąbrowa Górnicza przez przyłączenie obszaru części wsi Trzebiesławice o powierzchni 1.013,89 ha z gminy Siewierz.
§  6.
W województwie koszalińskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Świdwin przez przyłączenie obszarów: części wsi Gola Dolna o powierzchni 0,79 ha, części wsi Stary Przybysław o powierzchni 8,91 ha oraz części wsi Świdwinek o powierzchni 29,92 ha z gminy Świdwin.
§  7.
W województwie łomżyńskim zmienia się granice gminy Andrzejewo przez przyłączenie obszaru wsi Godlewo-Gorzejewo oraz obszaru wsi Mianowo z gminy Szulborze Wielkie.
§  8.
W województwie olsztyńskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Kętrzyn przez przyłączenie obszarów: osady Bałtrucie o powierzchni 89,31 ha, osady Kętrzyńska Kępa o powierzchni 25,08 ha, osady Wopławki o powierzchni 23,88 ha, przysiółka Zielnik o powierzchni 45,05 ha oraz obszaru części wsi Nowa Wieś Kętrzyńska o powierzchni 18,40 ha z gminy Kętrzyn.
§  9.
W województwie ostrołęckim zmienia się granice:
1)
gminy Kadzidło przez przyłączenie obszaru części wsi Długi Kąt o powierzchni 26,30 ha z gminy Lelis,
2)
gminy Olszewo-Borki przez przyłączenie obszaru części wsi Siemnocha o powierzchni 35,68 ha z gminy Lelis.
§  10.
W województwie poznańskim zmienia się granice gminy Środa Wielkopolska przez przyłączenie obszaru części wsi Jaszkowo o powierzchni 7,65 ha z gminy Zaniemyśl.
§  11.
W województwie przemyskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Dynów przez przyłączenie obszaru wsi Bartkówka z gminy Dynów.
§  12.
W województwie rzeszowskim tworzy się gminę Gawłuszowice z siedzibą władz w Gawłuszowicach; w skład gminy Gawłuszowice wchodzą obszary wsi: Gawłuszowice i Ostrówek z gminy Borowa oraz Brzyście, Kliszów, Krzemienica, Młodochów i Wola Zdakowska z gminy Tuszów Narodowy.
§  13.
W województwie siedleckim zmienia się granice gminy Mordy przez przyłączenie obszarów wsi: Płosodrza, Rogóziec, Stara Wieś, Suchodołek, Suchodół Wielki, Wojnów oraz Wólka Biernaty z gminy Przesmyki.
§  14.
W województwie toruńskim zmienia się granice gminy Chełmno przez przyłączenie obszaru wsi Borówno oraz obszaru wsi Różnowo z gminy Unisław.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.100.500

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie, zmiana granic i ustalenie siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadanie gminie statusu miasta.
Data aktu: 19/12/1992
Data ogłoszenia: 28/12/1992
Data wejścia w życie: 01/01/1993