Uzbrojenie Policji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 sierpnia 1991 r.
w sprawie uzbrojenia Policji.

Na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na uzbrojenie Policji składają się:
1) 1
broń palna: pistolety, rewolwery, broń gładkolufowa, pistolety maszynowe, karabiny, karabinki, karabiny maszynowe oraz granatniki,
2)
przedmioty przeznaczone do miotania chemicznych i innych środków obezwładniających: pistolety i rewolwery gazowe, miotacze gazu, miotacze wody, a także wyrzutnie: pocisków gumowych i z tworzyw sztucznych, pocisków ogłuszających, olśniewających i śrutowych, granatów i pocisków łzawiących oraz siatek obezwładniających,
3)
transportery opancerzone,
4)
przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej,
5)
noże wojskowe, szturmowe, spadochronowe i nurka,
6)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne,
7)
amunicja do broni oraz pociski i siatki obezwładniające do przedmiotów i wyrzutni, o których mowa w pkt 1, 2 i 4,
8)
granaty i materiały wybuchowe,
9)
środki chemiczne.
2.
Poszczególne rodzaje, służby i szkoły Policji korzystają z uzbrojenia, o którym mowa w ust. 1, w zakresie określonym w dalszych przepisach.
§  2.
Policja kryminalna i Policja prewencji jest uzbrojona w:
1) 2
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową oraz pistolety maszynowe,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne.
§  3.
Policja ruchu drogowego i Policja specjalistyczna jest uzbrojona w:
1) 3
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową i pistolety maszynowe,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe i wielofunkcyjne.
§  4.
1.
Oddziały prewencji i oddziały antyterrorystyczne są uzbrojone w :
1) 4
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową, pistolety maszynowe, karabiny, karabinki i karabiny maszynowe,
2)
miotacze gazu
3)
noże wojskowe, szturmowe, spadochronowe i nurka,
4)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne,
5)
miotacze wody,
6)
transportery opancerzone,
7)
wyrzutnie, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2,
8)
przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej.
2.
Pododdziały antyterrorystyczne są uzbrojone ponadto w pistolety i rewolwery gazowe oraz granatniki.
§  5.
Policja lokalna jest uzbrojona w:
1)
broń palną: pistolety i rewolwery,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe.
§  6.
Inne rodzaje Policji niż wymienione w § 2 - 5 oraz policjanci w służbach administracyjno-gospodarczych i w szkołach Policji są uzbrojeni w:
1)
broń palną: pistolety i rewolwery,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe.
§  7.
1.
W razie potrzeby wykonania przez policjantów określonego rodzaju Policji lub służby administracyjno-gospodarczej zadań uzasadniających posługiwanie się uzbrojeniem przewidzianym dla innego rodzaju Policji, decyzję o czasowym wyposażeniu ich w takie uzbrojenie podejmuje Komendant Główny Policji lub właściwy komendant wojewódzki Policji, a w razie potrzeby wyposażenia ich w w przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej - również komendanci rejonowi, komisariatów i komisariatów specjalistycznych Policji.
2.
Decyzję o wyposażenie policjantów w szkołach Policji w uzbrojenie wymienione w rozporządzeniu na czas niezbędny do realizacji szkolenia podejmuje komendant szkoły Policji.
§  8.
Amunicję, pociski, granaty i siatki obezwładniające przydziela się zgodnie z przyznanym uzbrojeniem.
§  9.
Wzory i typ broni składającej się na uzbrojenie Policji oraz normy należności uzbrojenia zespołowego i indywidualnego określa Komendant Główny Policji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.81.361

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzbrojenie Policji.
Data aktu: 08/08/1991
Data ogłoszenia: 11/09/1991
Data wejścia w życie: 11/09/1991