Utworzenie urzędu Ministra Przekształceń Własnościowych.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1990 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Przekształceń Własnościowych.

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Przekształceń Własnościowych.

Art.  2.
1.
Do zakresu działania Ministra Przekształceń Własnościowych należy realizacja polityki Państwa w zakresie przekształceń własnościowych, a w szczególności:
1)
opracowywanie założeń polityki Państwa w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,
2)
opracowywanie w porozumieniu z Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą założeń polityki Państwa w zakresie współpracy kapitałowej z zagranicą,
3)
realizacja zadań określonych w przepisach o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,
4)
dokonywanie analiz stanu przekształceń własnościowych,
5)
współpraca ze związkami zawodowymi, stowarzyszeniami, izbami gospodarczymi i innymi organizacjami społecznymi oraz z organami administracji państwowej i samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw prywatnych,
6)
inicjowanie kształcenia i doskonalenia kadr w dziedzinie działalności prywatyzacyjnej, rynku papierów wartościowych i rozwoju firm prywatnych oraz upowszechniania doświadczeń i informacji w tych dziedzinach,
7)
wykonywanie innych zadań wynikających z odrębnych przepisów prawa.
2.
Zadania Ministra Przekształceń Własnościowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, nie naruszają kompetencji innych organów, które im służą z mocy odrębnych przepisów prawa.
3.
Minister Przekształceń Własnościowych, w uzgodnieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego, podejmie działania zmierzające do utworzenia instytucji rynku papierów wartościowych.
Art.  3.

Minister Przekształceń Własnościowych może zlecać osobom prawnym lub fizycznym podejmowanie określonych czynności cywilnoprawnych oraz faktycznych w zakresie jego właściwości.

Art.  4.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowy zakres działania Ministra Przekształceń Własnościowych.
2.
Rada Ministrów nadaje statut określający organizację Ministerstwa Przekształceń Własnościowych oraz ustala wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi. Statut może przewidywać utworzenie delegatur terenowych Ministerstwa oraz określić zakres ich działania.
Art.  5.
1.
Tworzy się Radę Przekształceń Własnościowych przy Prezesie Rady Ministrów jako organ doradczy w sprawach prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
2.
Rada Przekształceń Własnościowych:
1)
opiniuje projekt ustaleń, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298),
2)
opiniuje przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy wymienionej w pkt 1,
3)
opiniuje wnioski o wyrażenie zgody na nieodpłatne zbywanie akcji i udziałów Skarbu Państwa w spółce powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego,
4)
opiniuje wnioski o zezwolenie na odstępstwo od zwykłego trybu sprzedaży akcji, zgłoszone na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1,
5)
opiniuje projekty decyzji, o których mowa w art. 22 ust. 1, i projekty rozporządzeń wydawanych na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy wymienionej w pkt 1,
6)
opiniuje na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych szczególnie złożone zagadnienia prywatyzacji.
3.
Prezesa, wiceprezesa i siedmiu członków Rady powołuje Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej. Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, może odwołać Prezesa, wiceprezesa lub członka Rady albo całą Radę.
4.
Regulamin Rady uchwala Rada Ministrów.
Art.  6.

W ustawie z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz. U. Nr 41, poz. 325 i z 1989 r. Nr 74, poz. 442) w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w ust. 1 po wyrazach "Prezesa Rady Ministrów" dodaje się wyrazy "na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych",
2)
w ust. 2 wyrazy "Prezesowi Rady Ministrów" zastępuje się wyrazami "Ministrowi Przekształceń Własnościowych",
3)
w ust. 3 wyrazy "Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą" zastępuje się wyrazami "Ministra Przekształceń Własnościowych",
4)
w ust. 5 wyrazy "Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą" zastępuje się wyrazami "Minister Przekształceń Własnościowych".
Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.51.299

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie urzędu Ministra Przekształceń Własnościowych.
Data aktu: 13/07/1990
Data ogłoszenia: 01/08/1990
Data wejścia w życie: 01/08/1990