Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1990 r.
w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych. *

Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za poszkodowanego uważa się osobę fizyczną lub prawną, która jest posiadaczem upraw i plonów rolnych uszkodzonych lub zniszczonych przez dziki, łosie, jelenie i daniele, zwane dalej "zwierzyną".
§  2.
1.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych, wymienionych w ust. 2, obejmuje wynagrodzenie strat ilościowych i jakościowych produktu głównego tych upraw i plonów uszkodzonych lub zniszczonych przez zwierzynę.
2.
Za produkt główny w odniesieniu do:
1)
roślin włóknistych i oleistych oraz pszenicy, żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, prosa, gryki, kukurydzy, koniczyny i traw uprawianych na nasiona, roślin strączkowych, a także ich mieszanek - uważa się zarówno ziarno, jak i słomę,
2)
buraków cukrowych i pastewnych oraz innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków - uważa się zarówno korzenie, jak i liście,
3)
ziemniaków - uważa się ich bulwy.
3.
Odszkodowanie obejmuje pełną wartość słomy roślin włóknistych. Odszkodowanie za słomę innych roślin niż włókniste oraz za liście buraczane i liście innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków, przy szkodach powstałych po dniu 11 czerwca ustala się w wysokości 15% wartości odpowiednio ziarna, korzeni i bulw, a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.
4.
Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach przysługuje za obniżenie w danym roku wydajności łąki lub pastwiska wskutek uszkodzenia pokrywy roślinnej (darni) oraz za doprowadzenie uszkodzonej powierzchni do stanu pierwotnego.
§  3.
1.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się obszar zniszczonej lub uszkodzonej uprawy i plonu oraz ich cenę, a także przewidywaną wydajność z 1 ha danego gruntu oraz procent zniszczeń.
2.
W uprawach rolnych wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:
1)
w okresie od dnia 15 kwietnia - w wysokości 25%,
2)
w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40%,
3)
w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60%,
4)
w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%

wartości spodziewanych plonów.

§  4.
1.
Wysokość odszkodowania za uszkodzone uprawy i plony ustalają strony w oparciu o ceny rynkowe obowiązujące w danym województwie w okresie szacowania szkody.
2.
Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 2 zł.
§  5.
1.
Poszkodowany jest obowiązany zgłosić niezwłocznie szkodę do właściwego ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
leśnictwa lub nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego - w pozostałych obwodach,
3)
zarządcy terenu - na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.
2.
Nadleśnictwo, zarządca obwodu łowieckiego lub dzierżawca oraz zarządca terenu nie wchodzącego w skład obwodu są obowiązani do:
1)
informowania sołtysów wsi, które są narażone na szkody w uprawach i plonach rolnych wyrządzane przez zwierzynę, o sposobie zgłaszania szkód,
2)
prowadzenia ewidencji zgłoszeń.
3.
Zgłoszenie szkody może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo w formie pisemnej bądź ustnej.
4.
Poszkodowany jest obowiązany udzielić potrzebnych wyjaśnień i przedstawić, w miarę możliwości, dowody niezbędne do ustalania rozmiarów i wartości szkody.
5.
O terminie zamierzonego sprzętu zniszczonych lub uszkodzonych upraw i plonów poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego szkodę, o którym mowa w § 6 ust. 1, nie później niż na pięć dni przed sprzętem.
§  6.
1.
Wstępnych oględzin i końcowego szacowania szkód dokonują właściwe ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodów bądź terenów - w pozostałych obwodach łowieckich i na terenach nie wchodzących w skład tych obwodów.
2.
We wstępnych oględzinach i końcowym szacowaniu szkód mogą wziąć udział dwaj przedstawiciele wyznaczeni przez poszkodowanego. Przed przystąpieniem do wstępnych oględzin szacujący szkodę powiadomi poszkodowanego o możliwości wyznaczenia tych przedstawicieli.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od daty zgłoszenia szkody, w obecności poszkodowanego lub pełnoletniego członka jego rodziny.
4.
Nieobecność osób, o których mowa w ust. 3, nie wstrzymuje dokonywania wstępnych oględzin lub końcowego szacowania szkody, jeżeli osoby te zostały powiadomione o terminie tych czynności.
5.
Ze wstępnych oględzin oraz końcowego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują: szacujący szkodę i poszkodowany lub pełnoletni członek jego rodziny. Osoby biorące udział w szacowaniu szkody, o których mowa w ust. 2, podpisują protokół i mogą zgłaszać do niego zastrzeżenia.
§  7.
1.
W razie zgodnego ustalenia rozmiarów szkody, wydajności i ceny płodów rolnych, protokół stanowi podstawę do wyliczenia i wypłaty odszkodowania.
2.
W razie nieuzgodnienia rozmiaru szkody, wydajności lub ceny płodów rolnych, poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.
§  8.
Wypłaty odszkodowania dokonują nadleśnictwa właściwe ze względu na miejsce powstania szkody w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu końcowego szacowania szkody od szacującego.
§  9.
1.
Zarządcy obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcy nie zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim są obowiązani zwrócić właściwemu nadleśnictwu pełną kwotę odszkodowań, wypłaconych za szkody powstałe w obwodach łowieckich i na terenach przez nich użytkowanych, w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia protokołu końcowego szacowania szkody w nadleśnictwie.
2.
Nadleśnictwa mogą zawierać z zarządcami obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcami nie zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim porozumienia co do bezpośredniego wypłacania odszkodowań poszkodowanym.
3.
Nadleśnictwom przysługuje regres w stosunku do zarządców obwodów wspólnych czasowo nie wydzierżawionych odnośnie do zwrotu odszkodowań wypłaconych przez te nadleśnictwa.
§  10.
1.
Dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim zwracają właściwemu nadleśnictwu, w terminie jednego miesiąca od dnia wypłaty dokonanej przez nadleśnictwo, 75% wypłaconych odszkodowań z tytułu szkód powstałych w dzierżawionym obwodzie łowieckim w roku 1990, a w latach następnych 95%.
2.
W razie wstrzymania przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnego stopnia wojewódzkiego pozyskania zwierzyny, dzierżawca obwodu jest zwolniony ze zwrotu odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w tym obwodzie w okresie wstrzymania pozyskania.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 1987 r. w sprawach odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych (Dz. U. Nr 34, poz. 189 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 41 i Nr 50, poz. 302).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Przepisy nin. rozporządzenia utraciły podstawę prawną z dniem 17 lutego 1996 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz.U.73.33.197) przez art. 63 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.95.147.713). Jednakże zgodnie z art. 62 powołanej wyżej ustawy zachowują moc nie dłużej jednak niż w okresie 1 roku od dnia jej wejścia w życie, jeżeli nie są z nią sprzeczne.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.31.182

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.
Data aktu: 30/04/1990
Data ogłoszenia: 14/05/1990
Data wejścia w życie: 29/05/1990