Organizacja, szczegółowe zasady i zakres działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 8 marca 1990 r.
w sprawie organizacji, szczegółowych zasad i zakresu działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

Na podstawie art. 97 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6, z 1983 r. Nr 44, poz. 201, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 oraz z 1989 r. Nr 26, poz. 139 i Nr 35, poz. 192) oraz art. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 r. o utworzeniu urzędu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (Dz. U. Nr 73, poz. 433) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowa Rada Ochrony Środowiska działa przy Ministrze Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach ochrony środowiska.
§  2.
1.
Do zakresu działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska, zwanej dalej "Radą", należy przygotowywanie dla Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa opinii w sprawach ochrony środowiska oraz propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków ochrony środowiska, racjonalnego korzystania ze środowiska, a także do zachowania lub poprawy jego stanu.
2.
Do zadań Rady należy w szczególności:
1)
opiniowanie kierunków polityki w dziedzinie ochrony środowiska,
2)
inicjowanie działań zapewniających ochronę środowiska i racjonalne korzystanie z jego zasobów,
3)
opiniowanie projektów programów ochrony środowiska,
4)
opiniowanie projektów oraz ocena realizacji centralnych planów społeczno-gospodarczych oraz planów przestrzennego zagospodarowania kraju w zakresie ochrony środowiska,
5)
opiniowanie projektów ważniejszych aktów prawnych z zakresu ochrony środowiska,
6)
inicjowanie i opiniowanie wieloletnich planów rozwoju nauki i postępu techniczno-ekonomicznego oraz ogólnych kierunków prac naukowo-badawczych w dziedzinie ochrony środowiska,
7)
wyrażanie opinii w innych sprawach przedstawionych przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  3.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przedstawia Radzie do opinii sprawy wraz z niezbędnymi materiałami.
§  4.
W skład Rady wchodzą: przewodniczący Rady, dwóch zastępców przewodniczącego Rady, sekretarz Rady, członkowie Rady w liczbie do 70, powołani przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na okres 5 lat spośród przedstawicieli nauki, środowisk zawodowych, organizacji, instytucji społecznych i niektórych zakładów pracy.
§  5.
W skład Prezydium Rady wchodzą: przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz oraz 3 członkowie, powołani przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa spośród członków Rady na wniosek jej przewodniczącego.
§  6.
1.
Prezydium Rady reprezentuje Radę na zewnątrz i organizuje jej prace.
2.
Prezydium Rady w szczególności:
1)
ustala plany pracy Rady,
2)
organizuje działalność Rady,
3)
przygotowuje i zwołuje posiedzenia Rady,
4)
czuwa nad wykonywaniem uchwał Rady,
5)
składa Radzie informacje o swojej działalności,
6)
powołuje przewodniczących stałych i doraźnych komisji oraz zatwierdza na wniosek przewodniczącego skład osobowy komisji,
7)
w uzasadnionych przypadkach rozpatruje wnioski komisji.
§  7.
Przewodniczący Rady:
1)
zwołuje posiedzenia Prezydium Rady,
2)
przewodniczy obradom Rady i jej Prezydium,
3)
opracowuje projekty porządku dziennego posiedzeń Rady oraz Prezydium Rady,
4)
podejmuje czynności w imieniu Prezydium Rady w zakresie ustalonym przez to Prezydium,
5)
czuwa nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań należących do zakresu działania Rady,
6)
w uzasadnionych przypadkach występuje z wnioskami o zlecanie przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odpłatnego opracowania niektórych zagadnień związanych z działalnością Rady.
§  8.
W posiedzeniu Rady mogą brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady.
§  9.
1.
Dla wykonywania prac niezbędnych do realizacji zadań Rady, Prezydium Rady może powoływać stałe i doraźne komisje spośród członków Rady lub spoza ich grona.
2.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący.
§  10.
1.
Posiedzenia plenarne Rady zwoływane są zgodnie z planem pracy Rady.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia Rady mogą być zwoływane:
1)
na wniosek Ministra,
2)
na wniosek przewodniczącego Rady,
3)
na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków Rady.
§  11.
Sekretarz Rady kieruje pracami związanymi z obsługą biurową Rady.
§  12.
Tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę i zatwierdzony przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  13.
Zapraszanym na posiedzenie Rady jej członkom i specjalistom zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie Rady, przysługuje prawo do zwrotu kosztów podróży, noclegów oraz diet na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  14.
Członkom Rady i zaproszonym specjalistom za udział w posiedzeniu Rady, Prezydium Rady i komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości jednej diety dla przewodniczącego Rady i 3/4 diety dla pozostałych osób.
§  15.
1.
Wydatki związane z działalnością Rady są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2.
Obsługę biurową Rady zapewnia Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
§  16.
Stosownie do art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 września 1980 r. w sprawie organizacji, szczegółowych zasad i zakresu działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 24, poz. 97 i z 1984 r. Nr 15, poz. 68).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.18.110

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, szczegółowe zasady i zakres działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.
Data aktu: 08/03/1990
Data ogłoszenia: 26/03/1990
Data wejścia w życie: 10/04/1990