Warunki i tryb zgłaszania zamiaru połączenia jednostek gospodarczych oraz tryb postępowania odwoławczego w razie zgłoszenia sprzeciwu przez organ antymonopolowy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 1987 r.
w sprawie warunków i trybu zgłaszania zamiaru połączenia jednostek gospodarczych oraz trybu postępowania odwoławczego w razie zgłoszenia sprzeciwu przez organ antymonopolowy.

Na podstawie art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organy uprawnione do wszczęcia postępowania zmierzającego do połączenia jednostek gospodarczych, zwanego dalej "połączeniem", są obowiązane wspólnie zgłosić na piśmie Ministrowi Finansów zamiar połączenia.
§  2.
1.
Zgłoszenie zamiaru połączenia powinno zawierać dane o jednostkach objętych zamiarem oraz uzasadnienie tego zamiaru, a w szczególności:
1)
pełne i skrócone nazwy jednostek, określenie ich siedzib i przedmiotu działalności gospodarczej, nazwy organów założycielskich sprawujących nadzór lub nadrzędnych, nazwy zrzeszeń lub związków, do których należą jednostki;
2)
numery statystyczne jednostek;
3)
określenie:
a)
aktualnego stanu zatrudnienia,
b)
wartości majątku trwałego,
c)
wyniku finansowego poszczególnych jednostek za ostatnie 3 lata, w rozliczeniu na poszczególne lata,
d)
szacunkowego udziału, za ostatnie 3 lata, podstawowych towarów lub grup towarów wytwarzanych przez poszczególne jednostki w obrotach rynkowych tymi towarami i ewentualnie w eksporcie, z podziałem na poszczególne lata – obliczonego w cenach stosowanych,
e)
przewidywanego obszaru działania, przedmiotu działalności oraz udziału jednostki powstającej w wyniku połączenia w obrotach rynkowych w danej działalności;
4)
uzasadnienie określające:
a)
cel połączenia oraz przewidywany wpływ połączenia na stan konkurencji lub monopolizacji rynku w zakresie produkcji lub sprzedaży, realizowanych przez łączące się jednostki, wraz ze wskazaniem głównych konkurentów nie uczestniczących w połączeniu,
b)
przewidywane, wymierne korzyści gospodarcze wynikające z połączenia,
c)
inne dane uzasadniające połączenie.
2.
W razie gdy zgłoszenie nie czyni zadość wymaganiom określonym w ust. 1, Minister Finansów żąda usunięcia braków z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie do 30 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania, uznaje się za niezgłoszenie zamiaru połączenia. Minister Finansów może uznać, że brak w zgłoszeniu niektórych danych nie ma wpływu na ocenę zamiaru połączenia określonych jednostek i odstąpić od żądania uzupełnienia tych danych.
§  3.
1.
Minister Finansów, po rozpatrzeniu zgłoszenia zamiaru połączenia jednostek, w terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy, licząc od dnia otrzymania zgłoszenia:
1)
informuje zgłaszających o braku zastrzeżeń co do tego zamiaru albo
2)
wnosi umotywowany sprzeciw wobec zamiaru połączenia.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2, termin do wniesienia sprzeciwu liczy się od dnia otrzymania uzupełnienia zgłoszenia.
§  4.
1.
W razie wniesienia sprzeciwu co do połączenia jednostek wymienionych w zgłoszeniu, zgłaszający zamiar połączenia jednostek mogą zwrócić się, w terminie 14 dni od dnia otrzymania sprzeciwu, do Ministra Finansów z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczące odwołań od decyzji.
2.
W wyniku ponownego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, Minister Finansów wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii Rady do Spraw Przeciwdziałania Praktykom Monopolistycznym.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.41.242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb zgłaszania zamiaru połączenia jednostek gospodarczych oraz tryb postępowania odwoławczego w razie zgłoszenia sprzeciwu przez organ antymonopolowy.
Data aktu: 23/12/1987
Data ogłoszenia: 30/12/1987
Data wejścia w życie: 30/12/1987