Utworzenie urzędu Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Art.  2.
1.
Do zadań Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą należy realizacja polityki państwa oraz koordynacja działań w zakresie stosunków gospodarczych, handlowych i naukowo-technicznych z zagranicą, a w szczególności:
1)
opracowywanie założeń polityki rozwoju współpracy gospodarczej z zagranicą;
2)
współudział w określaniu kierunków proeksportowej orientacji gospodarki narodowej, tworzenie warunków dla integracji gospodarczej w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz związków gospodarczych z zagranicą przez:
a)
tworzenie warunków ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych sprzyjających rozwojowi stosunków gospodarczych, handlowych i naukowo-technicznych z zagranicą w celu racjonalnego i zgodnego z interesem państwa wykorzystania międzynarodowego podziału pracy,
b)
podejmowanie działań służących pogłębianiu współpracy gospodarczej Polski ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i innymi państwami socjalistycznymi,
c)
współdziałanie w zakresie koordynacji planów społeczno-gospodarczych krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej,
d)
współdziałanie w opracowywaniu kierunków zmian strukturalnych gospodarki,
e)
inicjowanie i wspomaganie przedsięwzięć rozwojowych przedsiębiorstw na rzecz eksportu,
f)
współudział w tworzeniu warunków rozwoju kooperacji oraz specjalizacji przemysłowej,
g)
inicjowanie oraz stymulowanie rozwoju nowych form współpracy, w szczególności wspólnych inwestycji, wspólnych przedsiębiorstw i instytucji badawczo-rozwojowych oraz spółek z udziałem kapitału zagranicznego;
3)
zapewnienie efektywności współpracy gospodarczej z zagranicą oraz sprawnego i efektywnego funkcjonowania handlu zagranicznego przez:
a)
prognozowanie i programowanie rozwoju współpracy gospodarczej z zagranicą,
b)
współdziałanie w opracowywaniu planów społeczno-gospodarczych, budżetu państwa i bilansu płatniczego,
c)
współdziałanie w ustalaniu podstawowego kursu -złotego,
d)
kształtowanie instrumentów ekonomicznych zapewniających wzrost eksportu, poprawę jego opłacalności oraz racjonalizację importu,
e)
współdziałanie w prowadzeniu polityki dewizowej w stosunku do jednostek gospodarczych,
f)
opracowywanie założeń i realizowanie polityki celnej,
g)
tworzenie systemu i kształtowanie warunków przepływu informacji w zakresie handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych z zagranicą,
h)
współdziałanie w doskonaleniu struktur organizacyjnych gospodarki w dziedzinie współpracy gospodarczej z zagranicą,
i)
kształtowanie struktur organizacyjnych handlu zagranicznego;
4)
współdziałanie w zakresie opracowywania i realizacji polityki kredytowej i płatniczej z zagranicą;
5)
zawieranie międzynarodowych umów handlowych i nadzór nad ich realizacją oraz koordynowanie zawierania międzynarodowych umów o współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej, a także reprezentowanie państwa w stosunkach gospodarczych z innymi państwami i wobec organizacji międzynarodowych działających w sferze handlu zagranicznego;
6)
wykonywanie zadań w zakresie koordynacji działalności w międzyrządowych komisjach i komitetach współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej,
7)
współudział w kształtowaniu zasad polityki kadrowej w sferze handlu zagranicznego i związanej z nim współpracy gospodarczej z zagranicą,
8)
wykonywanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz innych zadań określonych w odrębnych przepisach.
2.
Ponadto do zadań Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą należy:
1) 1
(skreślony),
2)
wydawanie uprawnień do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego,
3)
określanie towarów i usług, którymi obrót nie wymaga uzyskania uprawnień do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego.
Art.  3.

Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą wykonuje, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, zadania i obowiązki organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych oraz organu sprawującego nadzór nad działalnością jednostek badawczo-rozwojowych.

Art.  4.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
2.
Organizację Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister jest organem założycielskim określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  5.
1.
Znosi się urząd Ministra Handlu Zagranicznego.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do Ministra Handlu Zagranicznego w zakresie ustalonym ustawą przechodzą do Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 § 2 ust. 2 pkt 1 skreślony przez art. 123 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. Prawo celne (Dz.U.89.75.445) z dniem 1 stycznia 1990 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.33.176

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie urzędu Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
Data aktu: 23/10/1987
Data ogłoszenia: 24/10/1987
Data wejścia w życie: 24/10/1987