Zasady wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie oraz doraźnego wykonywania prac projektowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA, GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I KOMUNALNEJ
z dnia 14 września 1987 r.
w sprawie zasad wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie oraz doraźnego wykonywania prac projektowych.

Na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57, z 1983 r. Nr 44, poz. 200 i 201, z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i 186 oraz z 1987 r. Nr 21, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pozwolenie na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie, zwane dalej "pozwoleniem", wydaje się na wniosek osób fizycznych i jednostek organizacyjnych określonych w art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57, z 1983 r. Nr 44, poz. 200 i 201, z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i 186 oraz z 1987 r. Nr 21, poz. 124).
2.
Pozwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw architektury, projektowania i nadzoru budowlanego stopnia wojewódzkiego, na którego obszarze działania ma być prowadzona działalność zawodowa, zwany dalej "organem".
§  2.
1.
Osobie fizycznej wydaje się pozwolenie w zakresie odpowiadającym specjalności techniczno-budowlanej określonej w posiadanym przez tę osobę stwierdzeniu przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji projektanta w budownictwie.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosku osoby fizycznej o wydanie pozwolenia organ bierze pod uwagę:
1)
dotychczasową działalność zawodową wnioskodawcy w zakresie projektowania w budownictwie,
2)
opinię oddziału stowarzyszenia zawodowego właściwego ze względu na obszar, na którym dotychczas była prowadzona działalność zawodowa wnioskodawcy, i na przedmiot pozwolenia, dotyczącą działalności zawodowej ubiegającego się o pozwolenie.
3.
Pozwolenie nie może być wydane osobom zatrudnionym w uspołecznionych zakładach pracy.
§  3.
1.
Jednostce organizacyjnej wydaje się pozwolenie w zakresie odpowiadającym specjalnościom techniczno-budowlanym określonym w stwierdzeniach przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji projektanta w budownictwie, posiadanych przez osoby, które w tej jednostce będą pełniły funkcję projektanta.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosku jednostki organizacyjnej o wydanie pozwolenia organ bierze pod uwagę warunki, o których mowa w § 2 ust. 2, w odniesieniu do wszystkich osób, które w tej jednostce będą pełniły funkcję projektanta.
§  4.
W pozwoleniu określa się warunki, o których mowa w § 2 i 3, na jakich zostało ono wydane, rodzaj i zakres objętych pozwoleniem prac projektowych, okres ważności pozwolenia oraz województwo, na którego terenie obowiązuje.
§  5.
Organ prowadzi i udostępnia do publicznego wglądu rejestr wydanych pozwoleń.
§  6.
Osoby zatrudnione w jednostkach gospodarki uspołecznionej, posiadające stwierdzenie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji projektanta w budownictwie, mogą wykonywać określone prace projektowe jako doraźne zajęcie uboczne, na podstawie umowy o dzieło, w zakresie specjalności techniczno-budowlanej, w której mogą pełnić funkcję projektanta, bez uzyskiwania pozwolenia.
§  7.
1.
Osoby, którym udzielono pozwolenia lub które wykonują prace projektowe jako doraźne zajęcie uboczne, są obowiązane do osobistego ich wykonywania.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do prac pomocniczych przy projektowaniu.
§  8.
Pozwolenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów pozostają w mocy, jednakże na wniosek zainteresowanych mogą być one dostosowane do zasad określonych w rozporządzeniu.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 16 kwietnia 1975 r. w sprawie zasad wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie oraz doraźnego wykonywania prac projektowych (Dz. U. Nr 13, poz. 76 i z 1979 r. Nr 3, poz. 12).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.31.168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie oraz doraźnego wykonywania prac projektowych.
Data aktu: 14/09/1987
Data ogłoszenia: 13/10/1987
Data wejścia w życie: 13/10/1987