Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych przez spółdzielcze jednostki badawczo-rozwojowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 października 1986 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych przez spółdzielcze jednostki badawczo-rozwojowe.

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do spółdzielczych jednostek badawczo-rozwojowych stosuje się przepisy ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170), zwanej dalej "ustawą", ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia.
2.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "spółdzielcze jednostki badawczo-rozwojowe" rozumie się jednostki badawczo-rozwojowe tworzone przez centralne związki spółdzielcze lub Naczelną Radę Spółdzielczą.
§  2.
1.
Utworzenie spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej prowadzącej działalność dotyczącą całego ruchu spółdzielczego następuje w drodze uchwały Naczelnej Rady Spółdzielczej, podjętej po porozumieniu z Ministrem-Kierownikiem Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń oraz Ministrem Finansów.
2.
Utworzenie spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej innej niż określona w ust. 1 następuje w drodze uchwały zarządu właściwego centralnego związku spółdzielczego, podjętej po porozumieniu z Naczelną Radą Spółdzielczą, Ministrem-Kierownikiem Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń oraz Ministrem Finansów.
3.
Utworzenie spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej, która ma działać na rzecz związku spółdzielczego nie będącego centralnym związkiem albo grupy spółdzielni, następuje w trybie ustalonym w ust. 2, na wniosek związku albo jednej lub kilku organizacji spółdzielczych, określający zasady wyposażenia tworzonej jednostki badawczo-rozwojowej w środki niezbędne do jej działalności.
§  3.
Spółdzielczej jednostce badawczo-rozwojowej, utworzonej w trybie określonym w § 2, statut nadaje odpowiednio Naczelna Rada Spółdzielcza lub zarząd właściwego centralnego związku spółdzielczego.
§  4.
W sprawach dyscyplinarnych mianowanych pracowników naukowych orzeka w I instancji Komisja Dyscyplinarna powołana przez Naczelną Radę Spółdzielczą. Kandydatów na członków tej Komisji wskazują właściwe centralne związki spółdzielcze.
§  5.
Działalność spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej podlega lustracji właściwego centralnego związku spółdzielczego na zasadach określonych w ustawie z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176).
§  6.
1.
Organ sprawujący nadzór nad spółdzielczą jednostką badawczo-rozwojową może nałożyć na tę jednostkę obowiązek wprowadzenia do jej planu lub wyznaczyć jej zadania poza planem, gdy jest to uzasadnione przyczynami wskazanymi w art. 31 ust. 1 ustawy, a ponadto gdy jest to niezbędne ze względu na potrzeby organizacji spółdzielczych, które wyposażyły tę jednostkę w środki do prowadzenia działalności określonej w statucie.
2.
Jeżeli organ sprawujący nadzór nałoży na spółdzielczą jednostkę badawczo-rozwojową obowiązek wprowadzenia do jej planu lub wyznaczy poza planem dodatkowe zadanie, stosuje się przepisy art. 31 ust. 2 i 3 ustawy.
§  7.
1.
Połączenie, podział, przekształcenie lub likwidacja spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej, o której mowa w § 2 ust. 3, następuje w drodze uchwały zarządu właściwego centralnego związku spółdzielczego, podjętej po porozumieniu z Naczelną Radą Spółdzielczą.
2.
Połączenie, podział lub przekształcenie jednostki badawczo-rozwojowej, o której mowa w § 2 ust. 3, nie może nastąpić bez zgody organizacji spółdzielczych, które wyposażyły tę jednostkę w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w statucie.
3.
Majątek spółdzielczej jednostki badawczo-rozwojowej pozostały po jej likwidacji przekazuje się organizacjom spółdzielczym, które ją wyposażyły w środki niezbędne do prowadzenia działalności, w częściach proporcjonalnych do stopnia wyposażenia.
§  8.
Spółdzielcze jednostki badawczo-rozwojowe do chwili wejścia w życie rozporządzenia działają na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.42.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres stosowania przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych przez spółdzielcze jednostki badawczo-rozwojowe.
Data aktu: 27/10/1986
Data ogłoszenia: 06/12/1986
Data wejścia w życie: 06/12/1986, 01/10/1986