Świadectwa homologacji i warunki uzyskania zgody na zastosowanie urządzeń telekomunikacyjnych w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 20 lutego 1986 r.
w sprawie świadectw homologacji i warunków uzyskania zgody na zastosowanie urządzeń telekomunikacyjnych w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadzenie do jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych, zwanych dalej "urządzeniami", może nastąpić po wydaniu świadectwa homologacji i uzyskaniu zgody na ich zastosowanie. W szczególności dotyczy to:
1)
telekomunikacyjnych aparatów końcowych (przewodowych i bezprzewodowych),
2)
urządzeń komutacyjnych,
3)
urządzeń teletransmisyjnych,
4)
urządzeń teleinformatycznych,
5)
kabli telekomunikacyjnych,
6)
nadawczych urządzeń radiofonicznych i telewizyjnych,
7)
antenowych instalacji zbiorowych,
8)
radiofonicznych i telewizyjnych urządzeń odbiorczych produkcji krajowej pod względem zakresów częstotliwości i kompatybilności elektromagnetycznej,
9)
urządzeń radiokomunikacji stałej (w tym linii radiowych) oraz ruchomej,
10)
urządzeń radiokomunikacji, radiofonii i telewizji satelitarnej,
11)
telekomunikacyjnych urządzeń zasilających,
12)
urządzeń pomiarowo-badaniowych niezbędnych w procesie eksploatacji sieci telekomunikacyjnej.
§  2.
Świadectwo homologacji jest dokumentem stwierdzającym, że urządzenie spełnia wymagania techniczne i eksploatacyjne, określone dla jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.
§  3.
1.
Świadectwa homologacji wydaje Instytut Łączności na podstawie badań homologacyjnych. Świadectwa homologacji wydaje się producentom lub jednostkom reprezentującym producenta albo posiadaczom urządzeń, zlecającym badania.
2.
Zgodę na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa wydaje Minister Łączności na podstawie świadectw homologacji.
§  4.
1.
Badania homologacyjne prowadzi Instytut Łączności. Badania homologacyjne mają na celu określenie, czy badane urządzenie może być stosowane w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa, i obejmują między innymi ocenę parametrów urządzenia, sprawdzenie realizowanych funkcji oraz stwierdzenie, że urządzenie to nie wprowadza zakłóceń.
2.
Zakres, tryb, miejsce i czas badań homologacyjnych ustala Instytut Łączności w uzgodnieniu z jednostką zlecającą badania.
3.
Instytut Łączności może wydać w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach świadectwo homologacji na podstawie analizy dostarczonej mu dokumentacji technicznej bez prowadzenia badań homologacyjnych.
§  5.
1.
Świadectwa homologacji są wydawane na poszczególne typy urządzeń. Okres ważności świadectwa homologacji wynosi pięć lat od daty jego wystawienia i może być przedłużany.
2.
Protokoły, wyniki badań homologacyjnych oraz wszelkie związane z nimi dokumenty są przechowywane w Instytucie Łączności i mogą być udostępniane jednostkom zlecającym te badania, a także - za zgodą dyrektora Instytutu Łączności - innym zainteresowanym jednostkom.
§  6.
1.
Wniosek o udzielenie zgody na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa zgłasza do Ministerstwa Łączności producent, jednostka reprezentująca producenta lub posiadacz urządzenia. Do wniosku należy dołączyć świadectwo homologacji.
2.
W szczególnych przypadkach zgoda może być udzielona bez wymagania załączenia świadectwa homologacji dla danego urządzenia.
§  7.
Zgoda na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa wydawana jest na czas określony lub na czas nie określony.
§  8.
Udzielenie zgody na zastosowanie urządzeń produkcji krajowej w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa powinno być odnotowane w karcie wyrobu urządzenia (np. w kracie gwarancyjnej), natomiast urządzenie powinno być ocechowane trwałym znakiem według następujących wzorów:
1)
wzór adnotacji: "Wyrób dopuszczony przez Ministra Łączności do stosowania w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa",
2)
wzór znaku: "PPTT".
§  9.
Jeżeli w urządzeniach, dla których wydano zgodę na zastosowanie w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa, dokonano zmian konstrukcyjnych lub technologicznych, należy uzyskać ponownie świadectwo homologacji oraz zgodę na zastosowanie.
§  10.
Urządzenia dopuszczone do stosowania w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa na podstawie dotychczasowych przepisów nie wymagają świadectw homologacji i zgody na ich zastosowanie.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Łączności z dnia 2 kwietnia 1981 r. w sprawie homologacji urządzeń i kabli telekomunikacyjnych (Dziennik Łączności Nr 2, poz. 6).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.10.61

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadectwa homologacji i warunki uzyskania zgody na zastosowanie urządzeń telekomunikacyjnych w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.
Data aktu: 20/02/1986
Data ogłoszenia: 26/03/1986
Data wejścia w życie: 26/03/1986