Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmian niektórych przepisów o czasie pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1985 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmian niektórych przepisów o czasie pracy.

Na podstawie art. 129 § 2, art. 133 § 3, art. 141 § 4, art. 145 i 150 oraz w związku z art. 104 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmian niektórych przepisów o czasie pracy (Dz. U. Nr 51, poz. 263 i z 1985 r. Nr 32, poz. 145) § 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. W zakładach pracy prowadzących działalność produkcyjną lub usługową przez sześć lub siedem dni w tygodniu należy w rozkładach czasu pracy określać dodatkowe dni wolne od pracy dla poszczególnych pracowników we wszystkie robocze dni tygodnia, kolejno od poniedziałku do soboty włącznie, zachowując równomierną obsadę stanowisk pracy przez wszystkie dni pracy w tygodniu.

2. Dni wolne od pracy, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, wynikające z rozkładów czasu pracy, o których mowa w rozporządzeniu, są dodatkowymi dniami wolnymi od pracy.

3. Kierownicy zakładów pracy przy ustalaniu rozkładów czasu pracy określających terminy dodatkowych dni wolnych od pracy powinni zapewnić:

1) pełne wykorzystanie maszyn i urządzeń, pracę w ruchu ciągłym i pracę wielozmianową,

2) utrzymanie normalnego rytmu działalności gospodarczej zakładów pracy i zaspokajanie potrzeb społeczeństwa.

4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, dodatkowych dni wolnych nie wyznacza się w terminach: 23, 27, 28 i 30 grudnia 1985 r.; w szczególnie wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami technologiczno-ekonomicznymi, organy założycielskie mogą wyrazić zgodę na udzielenie dni wolnych w tych terminach pod warunkiem wykonania z wyprzedzeniem zadań narastająco od początku roku do końca roku kalendarzowego oraz zapewnienia wykonania zadań planu rocznego, nie niższego niż poziomu wykonania planu poprzedniego roku.

5. Kierownicy zakładów pracy mogą, uwzględniając stopień wykonania przez nie zadań gospodarczych oraz spełnienie warunków wymienionych w ust. 3, ustalić w rozkładach czasu pracy dodatkowe dni wolne od pracy w terminach 2 listopada oraz 24 i 31 grudnia 1985 r.

6. Czas pracy regulowany normą średnio 42 godziny tygodniowo podlega rozliczeniu stosownie do przyjętego przez zakład pracy okresu rozliczeniowego."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmian niektórych przepisów o czasie pracy.
Data aktu: 02/09/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985