Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 lipca 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.

Na podstawie art. 23 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakładach poprawczych, zwanych dalej "zakładami", prowadzi się leczenie, rehabilitację i resocjalizację nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "nieletnimi uzależnionymi".
2.
Leczenie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje detoksykacji oraz postępowania wymagającego leczenia szpitalnego.
3.
Leczenie, rehabilitację i resocjalizację nieletnich uzależnionych prowadzi w zakładach personel przeszkolony w zakresie zapobiegania narkomanii.
4.
Leczenie, rehabilitację i resocjalizację w zakładach prowadzi się metodami i środkami ogólnie stosowanymi w tego rodzaju postępowaniu.
§  2.
1.
Dla nieletnich uzależnionych prowadzi się odrębne zakłady lub oddziały w wytypowanych zakładach.
2.
W skład personelu zakładów lub oddziałów, o których mowa w ust. 1, wchodzą między innymi lekarz, psycholog, pedagog i pielęgniarka.
§  3.
1.
Do wytypowanych zakładów lub oddziałów kieruje się nieletnich uzależnionych według zasad i trybu ogólnego kierowania nieletnich do zakładów.
2.
Przeniesienie nieletniego uzależnionego z innego zakładu do zakładu wytypowanego lub oddziału dla nieletnich uzależnionych następuje na wniosek lekarza i wymaga zgody sędziego rodzinnego.
3.
W razie stwierdzenia przez lekarza, że nieletni uzależniony przyjęty do zakładu wymaga leczenia w stacjonarnym zakładzie społecznym służby zdrowia, dyrektor zakładu na wniosek lekarza umieszcza w nim nieletniego.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, orzeka w drodze postanowienia sędzia rodzinny sprawujący nadzór nad zakładem, w którym nieletni uzależniony przebywa. Jeżeli szczególne okoliczności sprawy uzasadniają natychmiastowe przeniesienie nieletniego uzależnionego do zakładu wytypowanego lub oddziału dla nieletnich uzależnionych albo umieszczenia go w stacjonarnym zakładzie społecznym służby zdrowia, następuje to niezwłocznie i wymaga zatwierdzenia przez sędziego rodzinnego sprawującego nadzór nad zakładem.
§  4.
Zakłady zapewniają nieletnim uzależnionym stosowną do indywidualnych potrzeb pomoc i opiekę, między innymi przez organizowanie nauki szkolnej, prowadzenie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji, zmierzających w szczególności do eliminacji przyczyn i skutków uzależnienia, uzyskania trwałej abstynencji oraz zmiany postaw i zachowania nieletnich w kierunku społecznie pożądanym.
§  5.
1.
Zakład dla nieletnich uzależnionych zwraca się do zakładu leczniczego, który uprzednio prowadził leczenie nieletniego uzależnionego, o udzielenie szczegółowych informacji, dotyczących przebiegu tego leczenia oraz rehabilitacji, readaptacji, a także resocjalizacji. Informacje te powinny być nadesłane niezwłocznie.
2.
O przebiegu leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w zakładzie oraz o terminie zwolnienia nieletniego uzależnionego z tego zakładu i potrzebie objęcia go dalszym leczeniem, a także rehabilitacją i readaptacją, zakład zawiadamia odpowiedni zakład społeczny służby zdrowia, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego uzależnionego. Zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 14 dni przed przewidzianym zwolnieniem, a jeżeli nie można przewidzieć dnia zwolnienia - niezwłocznie po zwolnieniu.
§  6.
W zakresie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji nieletnich uzależnionych zakłady współdziałają z organami i instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi, a zwłaszcza zajmującymi się zapobieganiem narkomanii.
§  7.
Szkolenie i doskonalenie zawodowe personelu zakładu w zakresie postępowania z nieletnimi uzależnionymi organizuje dyrektor zakładu przy współudziale właściwych organów i instytucji państwowych oraz organizacji społecznych.
§  8.
W sprawach organizacji i zasad pobytu nieletnich uzależnionych w zakładach, nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie organizacji i zasad pobytu nieletnich w zakładach poprawczych (Dz. U. Nr 26, poz. 126).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.39.186

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.
Data aktu: 12/07/1985
Data ogłoszenia: 30/08/1985
Data wejścia w życie: 30/08/1985