Zm.: ustawa o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

USTAWA
z dnia 31 stycznia 1985 r.
zmieniająca ustawę o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

Art.  1.

W ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146 i z 1983 r. Nr 42, poz. 187) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Osoby prawne mające siedzibę za granicą, obywatele państw obcych, obywatele polscy mający stałe miejsce zamieszkania za granicą oraz utworzone przez te osoby spółki z siedzibą w Polsce z wyłącznym ich udziałem, zwane dalej "zagranicznymi podmiotami gospodarczymi", mogą prowadzić na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą określoną w ustawie, zwaną dalej "działalnością gospodarczą".,

b)
ust. 3 skreśla się;
2)
po art. 4 dodaje się art. 4a w brzmieniu:

"Art. 4a. 1. Tworzy się Polsko-Polonijną Izbę Przemysłowo-Handlową.

2. Zagraniczne podmioty gospodarcze prowadzące działalność określoną w ustawie zrzeszają się w Polsko-Polonijnej Izbie Przemysłowo-Handlowej, zwanej dalej "Izbą".

3. Minister Handlu Wewnętrznego i Usług sprawuje nadzór zwierzchni nad Izbą oraz zatwierdza jej statut.

4. Terenem działalności Izby jest obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

5. Do zadań Izby należy w szczególności:

1) reprezentowanie interesów gospodarczych członków Izby oraz podejmowanie działań mających na celu ochronę tych interesów,

2) udzielanie członkom Izby pomocy w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych, związanych z podejmowaniem i prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej,

3) współdziałanie z organami administracji państwowej w celu zapewnienia podejmowania i prowadzenia przez członków Izby działalności gospodarczej zgodnie z interesem gospodarki narodowej i przepisami prawa.

6. Szczegółowe zadania i zasady działania izby, jej organy, tryb ich powoływania i działania, a także zasady gospodarki finansowej określa statut.

7. Izba nabywa osobowość prawną z chwilą zatwierdzenia jej statutu.

8. Jeżeli działanie organu Izby w istotny sposób narusza przepisy prawa lub postanowienia statutu, organ sprawujący nadzór zwierzchni nad Izbą może wyznaczyć odpowiedni termin do usunięcia tych uchybień albo żądać dokonania w wyznaczonym terminie zmiany składu organu Izby. Po bezskutecznym upływie tego terminu organ sprawujący nadzór zwierzchni może zawiesić organ Izby i ustanowić odpowiedni organ tymczasowy do czasu powołania nowego organu w trybie określonym w statucie.";

3)
w art. 5 w pkt 2 na końcu zdania skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz przedsiębiorstwa zorganizowane w formie spółki, której jedynymi udziałowcami są zagraniczne podmioty gospodarcze,";
4)
w art. 7:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Organem właściwym w sprawach zezwoleń, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem przepisu ust. 6, jest terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na miejsce, w którym przedsiębiorstwo ma być, jest lub było prowadzone.",

b)
po ust. 2 dodaje się nowe ust. 3-5 w brzmieniu:

"3. Organ administracji państwowej, o którym mowa w ust. 2, może odmówić wydania zezwolenia w razie uznania, iż prowadzenie działalności gospodarczej nie byłoby celowe ze względu na:

1) ważny interes społeczny lub gospodarki narodowej,

2) bezpieczeństwo Państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.

4. Decyzja odmowna wydana z przyczyn, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nie wymaga uzasadnienia faktycznego.

5. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe warunki wydawania zezwoleń.",

c)
dotychczasowy ust. 3 otrzymuje oznaczenie ust. 6;
5)
w art. 8 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Ustanowienie pełnomocnika, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić po uzyskaniu zgody organu administracji państwowej właściwego w sprawach zezwoleń. Organ ten może odmówić udzielenia zgody na ustanowienie określonej osoby pełnomocnikiem ze względu na bezpieczeństwo Państwa lub ochronę tajemnicy państwowej, a także w wypadkach, gdy osoba ta swoim dotychczasowym zachowaniem nie daje rękojmi należytego wykonywania tej funkcji.";

6)
w art. 11 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Minimalny wkład inwestycyjny, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może być niższy niż minimalny depozyt założycielski, o którym mowa w art. 15 ust. 4.";

7)
w art. 15 w ust. 4 wyrazy "od 800 tys. zł do 4 mln zł" zastępuje się wyrazami "co najmniej 6,9 mln zł";
8)
w art. 18 na końcu zdania kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy "z wyjątkiem decyzji odmawiających wydania zezwolenia ze względu na bezpieczeństwo Państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.";
9)
w art. 21 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorstwa korzystają z zasobów pracy na zasadach określonych, w drodze rozporządzenia, przez Radę Ministrów."

Art.  2.

W ustawie z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) w art. 1 w ust. 3 powołanie "art. 6, 13 i 15 ust. 2" zastępuje się powołaniem "art. 13".

Art.  3.

Postępowanie w sprawach decyzji odmawiających ze względu na bezpieczeństwo Państwa lub ochronę tajemnicy państwowej wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej określonej w ustawie o której mowa w art. 1, toczące się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy przed sądem administracyjnym, podlega umorzeniu.

Art.  4.

Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zachowaniem ciągłej numeracji rozdziałów, artykułów, ustępów i punktów.

Art.  5.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 marca 1985 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.3.12

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
Data aktu: 31/01/1985
Data ogłoszenia: 11/02/1985
Data wejścia w życie: 31/03/1985