Zasady i tryb przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 marca 1984 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie.

Na podstawie art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 1982 r. Nr 32, poz. 216, z 1983 r. Nr 39, poz. 176 i z 1984 r. Nr 21, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Majątek byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie przekazuje się ogólnokrajowym organizacjom związkowym działającym na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 1982 r. Nr 32, poz. 216, z 1983 r. Nr 39, poz. 176 i z 1984 r. Nr 21, poz. 101) w tych gałęziach pracy, rodzajach zatrudnienia lub zawodach.
2.
W razie gdy w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie działa więcej niż jedna ogólnokrajowa organizacja związkowa, majątek określony w ust. 1 przekazuje się ogólnokrajowym organizacjom związkowym w tej gałęzi pracy, rodzaju zatrudnienia lub zawodzie w sposób ustalony przez zainteresowane organizacje.
3.
Jeżeli nie umówiono się inaczej, majątek przekazuje się w części odpowiadającej stosunkowi liczby pracowników zatrudnionych w zakładach pracy objętych zakresem działania danej ogólnokrajowej organizacji związkowej według stanu na dzień przekazania do liczby pracowników zatrudnionych w zakładach pracy objętych zakresem działania byłego związku zawodowego według stanu na dzień 30 września 1982 r.
4.
Jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia przejęcia majątku w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie podejmie działalność nowa ogólnokrajowa organizacja związkowa, może ona żądać ustalenia części majątku, jaka jej przysługuje. Jeżeli wydanie tej części majątku stało się niemożliwe, wartość przysługującego organizacji związkowej udziału podlega wyrównaniu przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Wartość udziału powinna być obliczona według cen z daty przekazania majątku.
§  2.
Zasady i sposób korzystania z majątku przekazanego w trybie § 1 ust. 2 i 3, w szczególności korzystania z funduszów na określone cele wchodzących w skład tego majątku, powinny być uregulowane w drodze porozumienia między zainteresowanymi ogólnokrajowymi organizacjami związkowymi. Porozumienie to powinno również uregulować zasady i sposób korzystania z przejętych materiałów archiwalnych.
§  3.
1.
Majątek byłych zakładowych organizacji związkowych, nie przejęty przez związki zawodowe działające w tych zakładach pracy do dnia 31 grudnia 1983 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych zakładowych organizacji związkowych (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 1), może zostać przekazany tym związkom zawodowym w terminie do dnia 30 czerwca 1984 r.
2.
Majątek byłych zakładowych organizacji związkowych, nie przejęty przez związki zawodowe działające w tych zakładach pracy do dnia 30 czerwca 1984 r., przekazuje się ogólnokrajowym organizacjom związkowym obejmującym swoim zakresem działania zakłady pracy, w których działały te organizacje.
3.
Przekazania majątku określonego w ust. 1 i 2 dokona kierownik jednostki organizacyjnej, na której terenie majątek ten się znajduje.
4.
Nadzór nad przekazywaniem przez kierownika jednostki organizacyjnej majątku byłych zakładowych organizacji związkowych sprawuje Komisja do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych, powołana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1982 r. w sprawie tymczasowego zarządu majątkiem byłych związków zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 226).
§  4.
Majątek byłego związku zawodowego zrzeszającego pracowników zatrudnionych w urzędach państwowych i organizacjach społecznych przekazuje się ogólnokrajowym organizacjom związkowym obejmującym swoim zakresem działania pracowników w tych urzędach i organizacjach, którym przysługuje prawo tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe, w częściach odpowiadających liczbie tych pracowników objętych zakresem działania danej ogólnokrajowej organizacji związkowej.
§  5.
1.
Przekazaniu podlegają prawa i obowiązki byłego związku zawodowego związane z przekazywanym majątkiem. Ogólnokrajowa organizacja związkowa odpowiada za zobowiązania byłego związku zawodowego do wartości przejętego majątku tego związku. Prawa i obowiązki wynikające z istnienia funduszów na określone cele powinny być uregulowane w drodze porozumienia między zainteresowanymi ogólnokrajowymi organizacjami związkowymi.
2.
Przekazania majątku określonego w § 1 i 4 dokona Komisja do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych.
§  6.
1.
Przejęcie majątku następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych według stanu wynikającego z ewidencji na dzień przekazania, z uwzględnieniem inwentaryzacji składników majątkowych. Do protokołu zdawczo-odbiorczego dołącza się rozliczenie wyniku inwentaryzacji.
2.
Inwentaryzację przeprowadzają wspólnie przedstawiciele strony przekazującej i przejmującej.
§  7.
1.
Nadzór nad przekazywaniem przez Komisję do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie wykonuje Minister do Spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Odpisy protokołu przejęcia majątku przesyła się niezwłocznie po ich sporządzeniu do Ministra Finansów.
§  8.
Majątek byłych związków zawodowych nie przejęty przez ogólnokrajowe organizacje związkowe pozostaje w dotychczasowym zarządzie Komisji do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych.
§  9.
Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do Funduszu Socjalnego Sprzedawców Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch".
§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie naruszają przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 1983 r. w sprawie zasad i trybu częściowego przekazywania majątku byłych związków zawodowych (Dz. U. Nr 60, poz. 271).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.23.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie.
Data aktu: 19/03/1984
Data ogłoszenia: 27/04/1984
Data wejścia w życie: 27/04/1984